Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fidel_(Aída) Estadio_João_Havelange Filtro_pasa_banda Elecciones_presidenciales_de_Colombia_de_1880 Elecciones_estatales_de_San_Luis_Potosí_de_2009 El_Regreso_de_Ultraman Fernando_Álvarez_de_Toledo_y_Mendoza Equus_lambei Eliseu_Gomez_i_Serrano Editorial_La_Factoría_de_Ideas Estación_de_San_Andres_(Cercanías_Malaga) Fabricio_Fuentes Eloy_Legarra Embalse_del_Cerro_Alarcon Felice_Alessandri Enric_Casasses Expansiones_de_Magic:_El_Encuentro Eremobates_inyoanus Eurispa_major El_Loto_Azul Era_Bunkyū Felipe_Muñoz_(nadador) Estacion_de_Caxarias Filosofia_de_José_Ortega_y_Gasset Fort_Washakie_(Wyoming) Episodios_de_My_Name_Is_Earl Eduardo_Strachan_Viana_Cárdenas Enric_Miralles_Moya El_retrato_(ópera) El_cine_de_LoQueYoTeDiga Estonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_2002 Francisco_Serrano_Bedoya Eutriana_curtipendula Especie_Mortal_II_(pelicula) Elecciones_al_Parlamento_andaluz_(1996) Fernando_Léniz Estación_de_Pieterlen Francisco_Munoz_Ramírez El_que_recibe_las_bofetadas Fahraeusiella_moerens Francisco_Perez_de_Guzman_y_Guzman Exijo_ser_un_heroe Espacio_de_libertad,_seguridad_y_justicia Electronica_CIP_03 Fl._Dalmat. Eleuterococo Estacion_de_Maia Estadio_Martin_Torres Estadio_IPD_de_Huancavelica El_Trinche Eugerres_awlae Filtro_nebular Firma_electronica El_Hombre_Elefante Falacia_fractal

html map