Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caiman_crocodilus Castillo_Aránguiz Boris_Savinkov Chan_Chan_(canción) Boris_Mikhaïlov_(fotógrafo) Callista_cunninghamii Biná Batería_termica Beto_Hernandez Bromus_hyalinus Bandera_de_la_república_dominicana Base_Naval_de_Operaciones_Antiterroristas_Ixtoc-Alfa Cañitas_Presencia Central_solar_termo_eléctrica Castelli_(1857) Castillo_de_wartburg Benjamín_Sanchez_Bermejo Balor Carlos_Blanco_Aguinaga Cantón_Portoviejo Cecilia_Calderón_Prieto Champsecret Baquílides Bupleurum_falcatum_fo._ensifolium Central_termica_de_Escatron Brayan_Alexis_Angulo_León C-2_(1928) Bibbona Benzoilurea Bettina_von_Arnim Burnside_(Kentucky) Casa_Sindical Barrio_(Cantabria) Catedral_de_la_Ascensión_(Almatý) Carteles_de_reclutamiento CBB Buenos_Aires_Playa Baronia_de_Nossa_Senhora_da_Vitória_da_Batalha Cantón_de_Plestin_les_Grèves Carl_Emil_Ostenfeld-Hansen Calcio_Catania Carrizo_Hill_(Texas) Cayo_Sandals Budō Capítulos_de_Historias_para_no_dormir Carazon Bitteti Chaerophyllum_cerefolium Cartón_de_Burlington_House Bandera_de_California Canción_del_sur_(álbum) Capacidad_del_proceso Banco_Germanico_de_la_América_del_Sud_(Casa_Matriz) Carmen_Beatriz_Fernández Batophila_alticola

html map