Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ciruela_agridulce Aeropuerto_Deputado_Luis_Eduardo_Magalhães Aegus_platyodon_otanii Winchester_Bay_(Oregón) Chica_secreta Villasavary Acido_peroximonosulfurico Ybycuí Coma_(astronomia) Cochabamba_mera Yehud-Monosson Comintern Voulaines_les_Templiers Albahaca_de_culebra Congelamiento_(meteorología) Yesterdays_(álbum) Alan_Philip_Dalby_Jones Climent_Garau_Arbona Young_Foolish_Happy Zejtun_Corinthians_F.C. Vermeil_Room Abel_herrera Circular_Error_Probable Against_the_Wind_(álbum) Clerici Citroën_C_Métisse Chiguata Common-rail_Direct_Injection Zapoteca_(etnia) Winona_(Texas) Aeropuerto_Internacional_Roberts Victoria_eugenia_de_battenberg Clathrate_gun_hypothesis Vaqueta_(pelota) Zanthoxylum_duplicipunctatum Accidente_de_Mil_Mi-17_en_Tawang_en_2011 Viva_(álbum_de_La_Dusseldorf) Club_Universitario_de_Deportes_Futsal Ciudad_Universitaria_de_Caracas Valies_de_al_Ándalus Alcantarea_imperialis Verricourt Companía_Petrolera_del_Tachira Club_Colón_de_San_Justo Chimes_of_Freedom:_The_Songs_of_Bob_Dylan_Honoring_50_Years_of_Amnesty_International Colin_y_dennis_creevey Villanueva_(Zacatecas,_México) Xenoda_puncticollis Charityware Acanthaleyrodes_callicarpae Alejandro_Albarracín_(gobernador) Chrysiogenetes College_Park–Universidad_de_Maryland_(Metro_de_Washington) Zygia_stipularis William_Suero

html map