Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Alexander Chrysolina_reitteri Victor_Hugo_Diaz_(poeta) Valera_(Venezuela) Yoichiro_Nambu Wurtemberg Yamagata,_Yamagata Yoennis_Céspedes Chytridiomycosis Vall_llobrega_(Gerona) Vagués Aeropuerto_de_Ilopango Yemen Victor_de_sabata Chava_Alberstein Y_Además_Es_Imposible_(canción) Agusti_Asensio Vicia_glabra Zapotitlan Abies_carpatica Condado_de_sterling Akysis_prashadi Agustín_Codazzi_(desambiguación) Claude_Ecken Cola_de_ardilla Conector_eléctrico Aeropuerto_Internacional_Licenciado_Jesus_Teran_Peredo Vibránium Colima_(estado) Constantin_Galca Châtel_de_Joux Clasicos_(álbum_de_Porretas) Chloraea_unguis-cati Club_Atlántida Clazomena Valdemoro-Sierra Vertú Victor_Manuel_III Ypsilanti_(condado_de_Washtenaw,_Michigan) Claudia_Lapacó Vila_Longa Yukikoa_onzuiensis Yaroslav_Koroliov Abel_Francois_Poisson_de_Vandieres Abies_brachyphylla_var._tomomi Conjetura_de_los_4_colores Châlons Constitución_ecuatoriana_de_2008 Vejer Ventura,_California Abbot_Suger Constitución_del_Estado_Monagas Chassey-Beaupré Conspiración_golpista_para_el_2_de_junio_de_1985 Clarence_(Luisiana)

html map