Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montchauvet Helleriapoderus_nelligrinus Hannah_Montana_2_Non-Stop_Dance_Party Monachus_monachus Hip_hop_brasileño Hidrógeno_liquido Aves_de_Venezuela Grupo_puntual_de_simetria Guy_de_Boulogne Hylomyscus_grandis Monumento_a_los_Héroes_de_la_Restauracion Mirabilis Anémone_doméstica Autodefensa_(grupo_paramilitar) Attagenus_coquereli Antonio_Angel_Algora_Hernando Andes_(desambiguación) Huangjiu Hibiscus_porophyllus Asperula_canescens Aulnay_l'Aître Hidarnes Apolo_5 Awjilah Hecho_(filosofía) ISO_3166_2:PT Ashura Anomalia_verdadera Arbás_del_Puerto Humberto_Murcia_Ballén Idioma_márata Anthotiro Antequera_Santa_Ana Antonio_Beltrán_Casana Ibn_Hazm At_Budokan Ataques_de_denegación_de_servicio Herencia_genética Atles_Català Avena_negra Antonio_Ros_de_Olano Ascaridol Arrocampo Gustavo_A._Uruchurtu_Peralta Angel_Cuéllar I_par_craneal Arauzo_de_la_Torre Mitra_Kukar Asociacion_universal_de_desarrollo_negro_y_la_liga_de_comunidades_africanas Autovia_del_Norte_de_Gran_Canaria Aquifoliales Angelinski Mukat_Behari_Raizada Hans_Dobbertin Historia_del_Real_Club_Deportivo_de_La_Coruña_(1991_1998)

html map