Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Henri-Alfred_Jacquemart Hun_Hunahpu Aquilino_Gomez_Acedo Antonio_Fernandez_(desambiguacion) Antonio_Martin_García Huracan_Felix_(desambiguacion) Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Salto_triple_masculino Anetta_Keys Hipotesis_del_Zoológico Homicidio_(Argentina) Helvia_Martínez_Verdayes Morbello Mortadelo_y_Filemón_-_Sydney_2000 Helmut_Bakaitis Guerra_del_Golfo_(desambiguacion) Arielulus Av._S._Ortiz Hampala IWant_My_Website_Back Mundos_opuestos Anke_Ohde Andréi_Fetísov Aperiac Ministerio_del_Poder_Popular_para_la_Salud Halleck_(Nevada) Aranas Artist_Karaoke_Series:_Selena_Gomez_&_Scene Grigori_Ivanovitch_Langsdorff Hércules_"B" Monde_Selection Monumento_Natural_Cueva_del_Milodon Antonio_Zabalburu Himno_Nacional_(Liberia) Antigua_Atenas Guerras_franco-indias Atún_cimarrón Ministerio_de_Ciencia,_Tecnología_y_Medio_Ambiente_de_Cuba Autoridad_Nacional_Palestina Hermann_Burmeister Guy_Consolmagno Gunpo Hércules_(constelación) Grupo_Covadonga Guadalajara,_España Antonio_Machado_Ruiz Guillaume_Courtois Around_the_World_(cancion_de_Red_Hot_Chili_Peppers) Hounsfield Helechos_arbóreos Multiplexador Hotel_Palestina Arnica_exigua Andrew_Nicholson_(baloncestista) Mision_Nueva_Pompeya Angueira

html map