Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Potamogeton_densus_var_setaceus Música_de_Panama Natividad_Jiménez_Moreno Naftaleno NGC_167 Never_Let_You_Go Nerviano Palabra_de_mujer_(telenovela) PR:HERP Perfeccionamiento_humano Noelia(album) Plaza_Norte_2 Oscar_Quinones Pinus_neglecta Myrtus_minima Partido_Comunista_(Arabia_Saudí) Oncala_(Soria) Pervomaiski_(Abinsk,_Krasnodar) Organizacion_territorial_de_Peru Nemognatha_dichroa Pontifice_indigo Plain_text Nieul_le-Virouil ONLAE Peter_Artedi Paul_Terry Phoenix_Wright_Ace_Attorney_Justice_for_All Nestor_Fabian_Salazar Palacio_de_justicia_de_santa_cruz_de_la_sierra Nacho_Fernández_Iglesias Paria_(casta) Palacio_de_Ferias_y_Congresos_de_Malaga Nena_(Eiti_Leda) Paurotis_arborescens Parque_Nacional_Bouddi Ninos_Héroes_(metrorrey) Pila_de_lavar Penar-Valli Pedro_(nombre) Odocoileus_cariacou_curassavicus Pacto_de_Unión_y_Solidaridad Plaza_de_los_vosgos Nordenskiold_(crater) Plocospermataceae Personata Nuevas_compañeras_de_cuarto Paol Neftalí_Ricardo_Eliecer_Reyes_Basoalto Myrceugenia_colchaguensis Policia_Metropolitana_de_Dublin Nuestra_Señora_del_Prado_(Ciudad_Real) Museo_de_historia_de_Valencia Piernas_de_San_Sebastián Osteítis Objeto_de_selección

html map