Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dialecto_tarentino Dona_Barbara_(pelicula_1943) Ana_del_Rio Dr_Atl Corregimiento_de_pacaca Código_geek Distrito_de_Santa_Cruz_(desambiguación) Coristanco Ctenomys_sericeus Dialogo_(Arena_Blanca,_Mar_Azul) DataObra Dar_es_Salaam_(región) Determinismo_científico Alimentación_nivopluvial Economia_de_Bosnia_Herzegovina Cordoba_(ciudad,_Espana) Alonai Convolvulus_arvensis_subsp._crispatus Diego_de_Silva_y_Velazquez Dimitri_Alexandrovich_Zhukov American_People's_Revolutionary_Alliance Do_J Cyrtonus_ehlersi Amphilius_cryptobullatus Corydalis_fabacea Copa_Micronesia Amaryllis_elegans Country_house Dicksoniáceas Damaso_Berenguer America_Televisión Crossocheilus_reticulatus Crucianella_latifolia Cristina_Garmendia_Mendizabal Copahue_(volcan) Denuncia_anónima Distrito_de_Golub-Dobrzyń Alejandro_Romay Doce_de_Octubre Amantis_wuzhishana Diaphaenidea_flavilabris Cryptodiscus Destino_de_pluma_y_mano Criptografia_simétrica Cyanerpes Der_Neue_Club De_Rosario Dante_Sparda Distrito_de_montauban Coreland Copa_de_Turquía EGO Alicun_de_Ortega_(Granada) Detenidos_desaparecidos_en_Argentina Altair_(Sao_Paulo)

html map