Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mike_Maronna Protectorado_de_bohemia_y_moravia Mapimí_(Durango) Malasia_del_este Masonería_en_Uruguay Love'em_Or_Leave'em Provo,_Utah Pseudacris_nigrita_kalmi Livingston_(California) Pungoteague_(Virginia) Marty_Balin Maevia_Noemí_Correa Miklos_Rozsa QtParted Puertos_punicos_de_Cartago Maba_lamponga Marie-Anne_de_La_Trémoille Real_de_Gandia_(Valencia) Marius_Stankevicius Mediere Los_Shakers Primitivo_Yela_Montalván Proceso_1001 Psilonema Meteoro:_la_nueva_generación Lola_Frexas Martynas_Svegzda_von_Bekker Power_Rangers_Guardianes_del_Tiempo Los_niños_de_Leningradsky Procinosúquido Lon_Gisland Los_Sin_Nombre_(pelicula) Mazzoleni Protestas_en_Jordania_de_2011-2012 Principio_de_peter Red_inalámbrica_mallada Rafael_Garcia_y_García_de_Castro Medallón_con_el_busto_de_Eros Lower_Mainland Reales_alcazares Primaria_democrata_de_Idaho,_2008 Mi_vida_eres_tu_(telenovela) Metamorphosis Presidente_del_Consejo_de_Estado_de_la_República_de_Cuba Psittrichas_fulgidus Proteccion_diplomática Ran_(desambiguacion) MDGRAPE_3 Londo_Mollari Primer_tratado_gramatical Lord_(John)_Boyd_Orr_of_Brechin Línea_de_Vouga Martín_Rivadavia Pyrenées_Orientales Reich-Ranicki

html map