Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nashville North_Catasauqua_(Pensilvania) Outgames Parque_del_emprendimiento_(Medellin) Playa_La_Cata Phelotrupes_scutellatus Nvidia_Optimus Numero_hipercomplejo Oratemnus_philippinensis Papa_Dionisio Perdidos_en_la_noche Pianosa Pedro_J._Ramirez Opuntia_steiniana Plaza_de_los_luceros Porto_Cristo Oh!_My_Goddess! Pont_Éveque Pero_da_ponte Operacion_Bodyguard Nuria_Anó NX_bit Paola_Salustro Platycladus Música_de_la_nueva_era Phillip_Gingerich Oncy_sur_École Observatorio_de_viena Pokemon:_Advanced_Challenge Newtonia_(Misuri) Personajes_de_Shijo_Saikyō_no_Deshi_Kenichi Mécleuves Ordenador_Electronico_de_Manchester Norma_Beatriz_Guimil_de_Pla Parálisis_psiquica_de_la_mirada Obispado_de_Burgos Muy_Antigua,_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_nino_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Plectocephalus_americanus Papiros_de_Moscú Organo_genital PNUAH Ode_to_Freedom North_Castle Nicollette_Sheridan Pavón_Arriba Neowithius_cubanus Nicandro Museo_de_la_Real_Fuerza_Aerea_Britanica_de_Cosford Nay_Pyi_Taw_F._C. Podabrus_neglectus Oposicion_a_Chávez Orchis_blephariglottis Museo_de_Arte_Contemporáneo_(Miami) Plouhinec_(Morbihan) OFDMA

html map