Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lüneburg Metrópolis_(desambiguación) Rasel Menudillos Mampato_Morgana_la_hechicera Martin_Ohm Mayas_(etnia) María_Dolores_Carrión_Martín Rebelion_en_la_Granja Prefabricación Meehania Manuel_Romero Maria_Teresa_Moure_Pereiro Mesias_Guevara Psarocolius_croconotus Ramón_Martinez_(político_venezolano) Mamadou_Koné Migración_interna_en_Argentina Rebecca_Rambal Mandora_(cráter) Michael_Beauchamp Red_Girl_Records Meansville Pseudadimonia_femoralis Gran_Premio_de_Mónaco_de_2005 Luterswil-Gachliwil Medidas_de_dispersión Macarena_Aguilar_Díaz Mario_Cabrera_González RFC_Tilleur-Saint-Nicolas Microrregiao_de_Brumado Mijail_baryshnikov Puerco Ragnarok_(juego_de_rol) Mem._Soc._Agr._Dept._Seine Mary_Kornman Prideaux_John_Selby Marian_Wantoła Ralentí Gran_Trianon London_Symphony_Orchestra_Vol._2 Psi_Aquarii Pretendiente_legitimista_al_trono_de_Francia Mauricio_Martínez_Zambrano Primera_División_de_los_Emiratos_Árabes_Unidos_2008-09 Maximiliano_de_Béthune Príapo Regimiento_Reforzado_n.º4_“Rancagua” Masullas Los_límites_de_la_Fundación Miklos_Kallay Marmont-Pachas María_Teresa_de_Vallabriga Mazas_o_clavas_de_malabares M_(NYCS)

html map