Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bombyliidae Casia_poetica Cascada_de_Cusárare Bryologist Casa_de_Cervantes_(Alcalá_de_Henares) Cereus_trigonus_var._costaricensis Britney:_Piece_of_Me Brooklyn_(Míchigan) Campeonato_mundial_de_gimnasia_de_1995 Blagodarnoye_(Krasnodar) Balde_de_la_punta Catedral_de_chichester Bisturi Años_640 Bácor_(Granada) Blocksberg Catalina_de_Wurttemberg Carlos_Mª_Ramirez Charce-Saint-Ellier-sur-Aubance Bosque_nublado Casa_de_Ovando_Mogollón_Perero_y_Paredes Blitz_the_league Carlos_Gustavo_Merino_Gonzalez Bandera_de_la_republica_de_Mauricio Campeonato_de_Wimbledon_1924 Beaumont_sardolles Canton_de_Neufchatel-sur-Aisne Carlos_Nakatani Bad_blankenburg Can_(construccion) Cementerios_de_los_caídos_de_guerra_alemanes Brandzeia Busswil_bei_Büren Cardueae Cathedral_Parkway-Calle_110_(linea_de_la_8_Avenida) Bigipedia Cantones_de_Oise Bitterroot_Salish_(tribu) Carlos_Alberto_Tévez Boalsburg Campo_de_Tiro_al_Plato_de_Pekín Casas_Grandes Belloy_en_France Challenger_de_Posnania Castelnovo_ne'_Monti Caraguata_trinidadensis Black_&_white Cantón_de_Neuvy_Saint_Sepulchre Bönigen Black-footed_Rock-wallaby Banyuls_dels_aspres Birchington Canarias_(1936) Catecismo_del_Padre_Astete Brachy

html map