Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ivanivka KARG Javier_Perez_Grueso Leonardo_Ivan_Zarosa Literatura Juan_Antonio_Gutierrez_de_la_Concha_y_Mazos_de_Guemes Liturgia_cristiana Leocereus_urandianus Lista_de_episodios_de_Code_Lyoko Kalona Lenguaje_de_señas_caseras Lakeville_(Minnesota) Le_Val_d'Ajol Joanna_Newsom Isekai_no_Seikishi_Monogatari Lică_Nunweiller Isla_Cumprida Jason_Evers Juan_Ginés_de_Sepúlveda Kayak LIC_Río_Asón Konbirella_cardoni José_Canton Jar_of_Hearts Little_Nemo:_Adventures_in_Slumberland Las_Palmas_(desambiguacion) Joel_Carli Jose_Fernandez_Cruzado Leglock La_sombra_del_pasado La_Libre_Determinación_de_los_Pueblos Lilium_pardalinum_var._angustifolium Joaquín_Milans_del_Bosch Leon_Best Laser_tag Joaquim_Rubió_i_Ors Jonathan_Moraga Las_viñas_de_la_ira_(novela) Ivan_Konev Johann_StrauB_Orchestra Jose_Miguel_de_Barandiarán Linda_Nochlin International_Football_Union Jara_da_Cimrman Jayuya_Abajo_(Puerto_Rico) Islas_de_Scott_Hansen Isla_de_San_Cristóbal Joaquín_de_Eleta Johannes_Bitter Justino_Flórez_Llamas Launois_sur-Vence Ley_de_pureza_de_los_alimentos_y_las_drogas Iñigo_Lopez_Montaña Jardín_Botánico_de_la_UCV Isabella_Baumfree

html map