Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polesie_Rowskie Ollauri_(La_Rioja) Pierre_Marguerite_Edouard_Timbal_Lagrave Paris-Roubaix_1937 Pampatéridos Naranjado Personajes_de_Batman_Beyond Oscar_Tabárez Pastaza Ojo_engarzado OpenUP Noroeste_de_Pakistan Neo-Dada Pedro_francisco_de_lanini Mystic_Square Nefertum Operacion_Trueno_Inmediato Pantalón_de_tiro_bajo Neoramia Parabemisia_aceris O_Sul_e_o_Meu_País Nohant_en_Gout Palau_(Italia) Orden_de_Boyaca Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Myst Neolochmaea_crassicornis Palacio_de_Cortes_(Cangas_de_Onís) Palacio_del_Elíseo Partito_Sardo_d'Azione Pluvial_magallánico PEZ Porsena Periodos_históricos_de_Grecia Mémoires_de_la_Société_d'agriculture_du_départment_de_la_Seine Palacio_dels_Sorells Pintura_artistica Physalaemus_cuqui Polemica_sobre_los_hallazgos_epigráficos_de_Iruna_Veleia_en_2006 Palacio_del_Marques_de_Ferrera Nerea_Riesco Odal Pentasomía_X Nómina_regum_legionensium Mylabris_somalica Peso_(desambiguación) Organizacion_Nacional_Revolucionaria Organizacion_Libertad_y_Democracia Oides_collaris Pandora_(banda) Politica_en_Groenlandia Parque_nacional_de_Butrinto Percival_C._Wren Paa_liui Potencial_hidrico

html map