Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

María_Díaz_II_de_Haro Quercus_ilex Grado_Baume Memphis_Wrestling_Southern_Heavyweight_Championship Macandé Region_de_Northland Línea_N18_(EMT_Madrid) Recaredo_Santos_Tornero Los_héroes_de_Telemark Quincy_(Florida) Protagonistas_de_novela Psicologia Miguel_Larreynaga Gomorra_(libro) Preludio Marcador_fiduciario Louis_Bertillon Michael_"Flea"_Balzary R_L_S Making_of_(película) Praia_(Santa_Cruz_da_Graciosa) Maronea Puerta_Saint-Denis Primer_congreso_nacional_de_venezuela Quercus_lusitanica_var._fagifolia Gobierno_de_Vichy Metrica_de_expansion_del_Universo Low-Noise_Block_Down_Converter Primer_ministro_de_yugoslavia Mesotriton Mexico_en_los_Juegos_Olímpicos Luke,_yo_soy_tu_padre Príncipe_Leopoldo,_Duque_de_Albany Mighty_Morphin_Power_Rangers:_The_Movie Loción Marcapasos_compatible_con_resonancia_magnética Rebutia_heliosa Manual_de_oslo Primaria_democratica_de_Delaware,_2008 María_Arraras Medanos_(Entre_Ríos) Massularia Malacara_(caballo) Max_Rostal Matrix_Revoluciones Rattus_annandalei RAMBO_(Brooklyn) Miguel_Jeronimo_Monreal Radioconus_riochcoensis Los_superpoderes Madrid_Yé-yé Metodología_(ingeniería_de_software) Mercurialaceae Mario_vs._Donkey_Kong_2:_La_Marcha_de_los_Minis Manuel_Felguérez_Aspe

html map