Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tormenta_en_el_Paraiso Trebol_de_cuernos Topologia_geométrica Tomás_Cipriano_Mosquera Sáenz_de_Buruaga Salvador_Fà_Llimiana StarGate Suite_de_Danzas_(Bártok) Tio_Parrilla The_Best_Of_(album_de_Motörhead) Smörgastarta Salinas_de_Pisuerga Señorita_Cometa_(anime) Tabernes_de_Valldigna Sólo_para_ti_(álbum_de_Sergio_Dalma) Seleccion_de_futbol_sub-23_de_Espana Termas_de_Puyehue Sesenta_y_cuatro Saint-Andeux Torre_Biónica Sinkiang-Uigur Single_sign-on Touchy! Tandamane Syops Sao_Feng Salinas_de_Rio_Pisuerga Tonantzin Summerteeth Skonto_Riga_FC Sotto_il_Monte Stachyris_latistriata Skinhead Sistema_de_maniobra_orbital Snow_Scene Salvador_Pueyo_Pons Sport_Club_Kriens Sadok_Sassi Tampico_Tamaulipas Sinfonía_n.º_1_(Anton_Bruckner) The_Doctor's_Daughter Sanguisorba_dictyocarpa Sonic_Adventure_DX Santa_María_de_Quintanilla_de_las_Vinas The_Count_of_Monte_Cristo_(película_de_1934) Sannakji_hoe Sistema_Nacional_de_Servicios_de_Salud Suevos Somalia_Italiana Six_Days_Seven_Nights Stan_Helsing Tom_Smith Tie_ins Sosa_(desambiguacion) Summerhaven_(Arizona)

html map