Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ferdinand_Daucik Festival_Internacional_Cervantino_Callejero_del_CLETA Etavigny Estacion_Villa_Sena Enfermedad_de_roger Familia_punalua Evergreen_(condado_de_Langlade,_Wisconsin) Escudo_de_Armas_de_Tunja Franceschi Francisco_de_Montejo_(el_hijo) Felipe_de_Nassau El_liston_blanco Erik_Pino Estacion_Zarate Febrero_de_1987 Ejercito_de_España End_All_Life_Productions El_mosa_en_dordrecht Estación_Juan_W._Gez Estación_de_Donzère Equisetidae El_fin_de_los_mundos Escudo_de_liechtenstein El_Rincon_(Albardon) El_Pedregal_(Guadalajara) Faro_de_La_Mola Falso_positivo_(desambiguación) Estadio_del_Bicentenario_Nacional Franco_Ragusa Fausto_(película_de_2011) Fernando_Madina_Pepper Felis_silvestris Estrecho_de_davis Escudo_de_Santa_Fe_de_la_Vera_Cruz Emmett_Leith Ficus_speciosa El_juego_de_la_muerte Fleré-la-Riviere Emigración_y_deserción_del_Bloque_del_Este El_Maestro_(Buffyverso) Firebird Eduardo_García_Lopez Eleusine_indica Elvas Estacion_de_Pacifico Frances_de_Zúniga Enana_Blanca Famotidina El_Nino_Jesus_de_Praga Faro_de_ribadesella Emilio_Maza Escuela_Tecnica_Superior_de_Caminos,_Canales_y_Puertos_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) Filiberti Eusebio_Delfín Estación_Keleti

html map