Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

ESA_(desambiguacion) Cucumis_alba Dáctilo_(poesía) D_E_S Economia_algecirena Desastre_del_Cheliuskin Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Grenoble_1968 Distrito_de_Chatkal Amastridium Decatur_(Georgia) Djezirah Dioses Custer_City_(Oklahoma) E_300 Distrito_de_Saint_Germain_en_Laye Descomponedor Eddie_Graham Allium_gouanii Cristóbal_Moehrlen Distópica Draculie_Der_gruftstarke_Vampir Algernon_Blackwood Copa_Libertadores_1995 Donnie_Abraham América_prehispanica Denise_Okuda Death_on_the_Nile Diepsloot Dimiado Douchy-les-Mines Dendroica_palmarum Dia_Mundial_del_Medio_Ambiente Corot Darbuka Alyssum_malacitanum Copadichromis_cyaneus Amavision Do-Yin Edad_Casamayorense Corytophanes_cristatus Cuerda_vibrante Dive_to_blue Edgar_Rentería Distrito_de_Thiruchirapalli Distrito_XII Distrito_de_L'Haÿ_les-Roses Cyanerpes Disney_Channel_España Dompierre_sur_Besbre Disco_de_oro_de_la_Voyager Deficiencia_de_aspartoacilasa Directiva_de_Aves Distrito_de_Vidin Distrito_Escolar_Independiente_Unido Departamento_Rosario

html map