Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Achalasia Zeki_Muren Voivodia_de_Silesia Acta_del_Puerto_de_Boston Ajmad_Sah_Kayar Vladímir_I_de_Kiev Condado_de_Georgetown_(Carolina_del_Sur) Wladysław_Szpilman Yerba_del_escorpión Clasificacion_historica_de_la_primera_división_espanola_de_fútbol Wisła_Płock Albatenio Vuelta_a_España_1967 College_de_Brooklyn Aeropuerto_Costa_Brava_(Girona) Vignola_(Modena) Vladímir_Petróvich_Kuts Circourt City_and_colour Verdun_(Ariège) Wyoming_(Nueva_York) Vicente_Rambla Alcohol_cumarilico Wolfdale Ajedrez_arabe Club_del_Clan Compania_Neerlandesa_de_las_Indias_Occidentales Chery_QQ6 Achichilique_de_Clark Alberto_Bochatey Yugoslavia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Concierto_para_piano_n._27_(Mozart) Conrado_ii_de_italia Adenostyles_alliariae A_King's_Story Agrela_(Santo_Tirso) Charles_Étienne_Brasseur_de_Bourbourg Yevgueni_Rudákov Cocina_albana Congregacion_para_las_Iglesias_Orientales Victoria/Rabat_(Malta) Victor_Anino_Bermudez Agustin_de_Zarate Wolfgang_Giegerich Condado_de_Salces_de_Ebro Vida@Linea Zlatan_Ibrahimovic Vidyāraṇya_Svāmin Cocoideo Villanazar Vladimir_Bagirov Vigdis_Finnbogadottir WP:EAP Clesinger Zingiberaceae

html map