Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cyrta_dealbata Cranichideae Deba_(localidad) All_you_need_is_love Distrito_de_surcubamba Crecimiento_poblacional_humano Distrito_de_Huácar Cuevas_dels_Hams Distinción_de_la_Generalidad_Valenciana_al_Mérito_Cultural Allium_senescens Cor_Hund Edgar_Yipsel_Harburg DVB_SI Célia_Sasic Edición_de_cine Cráteres_de_impacto Diario_de_un_Rebelde Distritos_de_Viena Corniola_scorpius Copa_Federación_1977 Denis_Zivkovic DIVX Cupido_(satélite) Debats_Rivière-d'Orpra Cordillera_de_la_Totora Copa_UTTA Diccionario_Geográfico-Estadístico-Histórico_de_Espana_y_sus_posesiones_de_ultramar Distrito_de_yura Dioses_hindúes Disney_Channel_Oriente_Proximo Dicheirus Ammotrechella_apejii Alfonso_el_Batallador Coptocephala_nigromaculata Corazones_de_Hierro Doma_de_la_mula Data_scrubbing Edificio_del_Jockey_Club Corbicúlidos Coste_unitario_de_una_aeronave Allium_bouddhae Código_F.A.M.A Corzuela_de_Santa_Marta Dead_Again Drew_Gilpin_Faust Corteza_de_hierro Društvo_mrtvih_pesnikov Definición_por_penales All_Good_Things_(Come_to_an_End) Ambievillers Distribución_gaussiana Diacrium_bilamellatum_var_reichbachiana Departamento_de_Parques_y_Recreación_de_la_Ciudad_de_Nueva_York Amparo_Arozamena Copa_Principe_de_Asturias

html map