Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Berliner_Illustrirte_Zeitung Bangor_(California) CIE-10_Capítulo_III:_Enfermedades_de_la_sangre_y_de_los_organos_hematopoyeticos_y_otros_trastornos_que_afectan_el_mecanismo_de_la_inmunidad Barthelemy_toguo Barrio_somisa Capsella_calmariensis Candilillos_de_zorra Biblioteca_(informática) Belleville_sur-Meuse Capitán_Ampués Año_904 Cancio_(Negueira_de_Muñiz) Azərbaycan_Televiziya_və_Radio_Verilisləri_Qapalı_Səhmdar_Cəmiyyəti Balam-agab Capilla_de_San_Diego_de_Alcalá_(Sanlúcar_de_Barrameda) Brihan_Naradiya_Purana Capitulos_de_Weeds Cada_Día_Mejor Bocadillo_(dulce) Bombardier_Transportation Blackburn_(Oklahoma) Carenaje_(aviación) Barx_(Valencia) Balduino_I_de_Flandes Celerina_seyrigii Blue_beetle_(ted_kord) Bailando_por_un_sueño_(El_Salvador)_2_temporada Cantillana_(Sevilla) Bengasi_(Distrito) CC_by_nc-nd Castillo_del_Camp_de_la_Bota Béisbol_chileno Campanula_hendersonii Bomberos_de_la_generalitat_de_cataluña Campeonato_Mundial_de_Waterpolo_Femenino_de_2013 CaribeVisión Bar_les_buzancy Birds_vs._worms Bad_Worishofen Blanca_diez Baden-wurtemberg Bailleul-sir-berthoult Año_811 Baguazhang Baritono_(voz) Capítulos_de_American_Dad Bureau_d'Enquetes_et_d'Analyses_pour_la_Sécurité_de_l'Aviation_Civile Castellano_de_la_Comunidad_Valenciana Beta_Pegasi Castillo_Kokura Beduinos Camino_de_los_espanoles Calle_de_Arenal Bobito_mirasol Canastero_peruano

html map