Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tokugawa_Iemochi Sophie_Blanchard Torre_Vista_Marina Sofía_(nombre) Sviatoslav_I_de_Kiev Soglio Sistema_CBTC Semifeerico Salon_Internacional_del_Comic_de_Asturias San_Mateo_Ixtatan Super_Tirititran Santanyi Tiffany_(album_de_Tiffany) Saint-André-des-Eaux Stephanoaetus_coronatus Sal_(desambiguación) Santo_Emilião Tom_Sims Soldado_universal:_El_retorno TAROM Susvilla Satt_3 Simposio_(reunión) Sufragio Santo_Nino_de_la_Bola Santiago_Irigoyen Safety_car Temporada_2005_del_Campeonato_de_España_de_Rally Segunda_Guerra_Ítalo-Etiope Solución_de_Hartmann Sergio_Cordoba Santana_do_Maranhão Traqueida Seleccion_de_futbol_de_Etiopía Síndrome_cerebro-hepato-renal Suprema_y_Sagrada_Congregación_del_Santo_Oficio Temporada_2010_de_GP3_Series Salomon_I_de_Hungría Tom_Clancy's_Ghost_Recon_Advanced_Warfighter_2 The_Number_of_The_Beast Saw_I Sphaereupatorium_hoffmannii Trdinov_vrh Salvador_Alarcón_horcas St._Edward's_Crown Stenothemus_expansus Santa_Fe_de_Mondujar_(Almeria) Teatro_Metropolitano_de_Medellin Societa_Esercizi_Aeroportuali São_Goncalo Show_'em_How Salón_de_la_fama_y_museo_del_béisbol_Venezolano The_Vanishing_(película_1993) Tercera_Division_de_Chile Tanguería

html map