Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lonicera_cyrenaica Puente_del_Diablo_(Santa_María_de_Cayón) Marcelo_Fondato Gran_Muralla_Sloan Probador_de_válvulas Region_de_las_Sierras_Centrales Maytenus_matudai Primera_Division_Nacional_de_balonmano Protium_panamense Pterophacos Mediúmnidad Primera_división_espanola_1959_60 Medievalistica Manuel_Caceres_Artesero Mehdí_Karrubí Manny_Harris Presa_y_pantano_del_Chanza Macogny Lobezno_Inmortal Grevillea_lobata Melanesios Marcelo_Süller Puerto_de_Davao Margaret_Clitherow Lunas_de_Marte Maxchernes_birabeni Maria_Teresa_de_Saboya-Carignano Martinismo Goodman_(Misisipi) Lucas_Cranach_el_Joven Quinolona Los_Troncos_del_Talar Real_Biblioteca Mahfúd_Massís Luis_Alberto_Cabral Grevillea_gariwerdensis Microtus_brachycercus Gorro_de_ducha Prueba_de_tracción_en_polímeros Principio_de_los_intervalos_encajados Pulegium_erectum Maple_Leaf_Gardens María_Tudor,_I_de_Inglaterra Primarias_del_Partido_Republicano_de_2008_en_Virginia Real_Federacion_Española_de_Natacion Regimiento_de_Infantería_"Cazadores_de_Alta_Montaña_América"_nº._66 Region_de_Malta_Xlokk Grabación_magnetica_analógica Miafisismo Marta_Pavlisová Longobucco Matar Pueraria_pseudo_hirsuta Ramiro_Núnez_de_Guzman Quiritis

html map