Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eulemur_coronatus Escudo_de_Santa_Lucía Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenieros_de_Telecomunicación_de_Valladolid F-16_falcon Erich_Neumann Estrées-Saint-Denis Fernandez_Moran Euphaedra_(Gausapia)_morini Esteban_Lazarevic Elecciones_estatales_de_Coahuila_de_2008 Federico_Gásperi El_centroforward_murio_al_amanecer Fpdf Felix_Tito_Trinidad Francisco_Javier_Balmis Equipo_Demócrata_Cristiano_del_Estado_Espanol Emanuel_Silva Estructura_cristalina Francisco_de_Alfaro Estilo_gótico_internacional Estado_Anzoátegui Edward_the_Head Estación_Futaiwa Empresa_nacional_de_fundiciones Energia_limpia Estación_Toay Escudo_de_Comunidad_Valenciana Estación_de_Riglos Erico_Veríssimo Federación_de_Fútbol_de_Gales Ferran_Rañé Francesc_Vicent_Garcia_i_Torres Eleccion_legislativa_de_Francia_(1799) Embajadora_de_España_en_Bosnia-Herzegovina Eurolaul_2001 Estación_Zuberbühler Fernand_de_Montessus_de_Ballore Espana_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscu_1980 El_diario_de_Ana_Frank_(serie) Ernesto_Garcia_Lledo Etravirina Fl._Carniol._(ed._2) Estacion_de_Argüelles Estadio_Municipal_de_Bahía_Sur Explosion_minera_de_2009_en_Wujek_Slask España_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_2001 Filtro_(matemáticas) Flangebouche Edouard_Abramovski Fiebre_de_baile_(primera_temporada) Establecimiento_financiero_de_crédito Estados_Unidos_de_Africa Fio_fío Fortress_Around_My_Heart Fernanda_Jiménez_Pena

html map