Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guillermina_Quiroga Gustavo_Milet Augusto_Blanqui Montes_Llanos_(Ponce,_Puerto_Rico) Hoya_del_Toril Annovazzi Mobitex Astrologico Astyanacinus_platensis Huracán_(telenovela) Hentaigana Montagney Helminthoglypta_mohaveana Antonio_Pedro_Sancho_Davila_y_Osorio Aylin_Mujica Hanshin_Tigers Minas_prehistoricas_de_Gava_Can_Tintorer Herodes_I_el_Grande Aurélien_Passeron Asilo_de_las_hermanitas_de_los_pobres Horacio_Guaraní Halchita_(Utah) Monaquismo Huracan_de_San_Diego_de_1858 Höskuldur_Þórhallsson Hyperolius_kandti Guzmán_(Burgos) Asatru_Free_Assembly Apetalon Icano Arte_vikingo Area_de_convergencia_linguistica Angel_Vasallo Anadendreae Antonio_Jose_Sucre_Alcala Aulacoderus_smithersi Modernizacion_Ecologica Ichiro_Ito Ano_1741 Ardiles_Gray Asturias_(poema) Arterias_carotidotimpánicas Antipirética Moldavia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Henrietta Huasabas_(municipio) Grigiotermes Municipalidad_de_Aloja Antonio_Blazquez Ausonia_(Córdoba) Asignación_Universal_por_hijo Avex_records Mochau_(Sachsen) Arancou Hasculf_Thorgillsson

html map