Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

John_Taylor_(Santos_de_los_Últimos_Días) Instituto_Antartico_Argentino Jive Jacob_Laursen Joaquín_Ruiz_Mendoza La_manana_de_La_Uno Liga_Báltica_(futbol) Jeopardy! Jardin_Botánico_Alpino_"Esperia" La_manana_de_cada_dia Kāvia Julián_Ariza Jocú Laney Itamar_Augusto_Cautiero_Franco Linea_M-115_(Area_de_Malaga) Jan_Tomas_Forman Kelford_(Carolina_del_Norte) Jalabert Ishpuinis José_Antonio_Duran_Lleida Jose_Vazquez Karl_von_Haimbhausen Justo_Rodríguez_Fernández Józef_Piłsudski Leyenda_negra_de_la_Inquisicion_espanola James_Anderson_(1739_1809) Kosmos_97 Jaime_Lopez_Sanchez Juridicciones_eclesiásticas_de_la_Iglesia_Catolica_en_Chile Libyan_Investment_Authority José_Vicente_Rangél_Avalos Justicia_para_todos_(película) Jamoncillo Kan_Abaqa Lagunas_de_El_Altar Lepiota_maloliente Juan_Triviño Lisa_Matthews Inuloides_tomentosa Jasione_perennis_var._gracilis Koh_Gabriel_Kameda Kafr_Qassem Juan_Contreras_y_San_Román José_Franquet_Dara Kwaadieper José_Manuel_Touriñán_Lopez KV_33b Javier_Duarte_de_Ochoa Kabardínskaya Kingidium_philippinenesis Karl-Heinz_Adler Leopoldo_Río_de_la_Loza Jacobo_Borsa Isabel_Quiñones

html map