Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vaux_et_Chantegrue WP:CACH Al-Dharha_Tripoli Villanueva_de_Mesia Abel_aubert_dupetit_thouars Competición_Internacional_Universitaria_ACM_de_Programación Clase_Bayern Coalicion_Izquierda_Unida Concepción_Zorrilla_de_San_Martin_Munoz Conceptos_Budistas Coliseo_Rubén_Rodríguez Virus_de_la_septicemia_hemorrágica_viral_(VHSV) Confederación_Asiática_de_Futbol Xavier_Hernandez Christopher_James When_I_Was_Your_Man Version_original Acaenops_pilosus Villarreal_Club_de_Futbol Acha_mor Constitucion_de_la_Unión_Soviética_de_1924 Compangu Vernicaceae Vegeta_jr. Citrus_×_rokugatsu AP_municion Cistus_stoechadifolius Condado_de_Vastra_Gotaland Concierto_para_piano_n._4_(Saint-Säens) Accidente_(desambiguacion) Agriope Conferencia_de_Atlantic_City Alegria-Dulantzi Vocación Vestigios_arquelógicos_mayas_en_el_municipio_de_Merida,_Yucatán Venado_(municipio) Ventilacion_selectiva Cofradía_de_la_Cruz_de_los_Caballeros_Hijosdalgo Comarca_Ngöbe-Bugle Conophytum_pulchellum Citocentro Cielorraso Villa_de_Tepetlaoxtoc_de_Hidalgo Chrysanthemum_balsamita_var._tanacetoides Vainämoinen Club_de_Deportes_Naval_s_a Condado_de_Paulding_(Georgia) Vestur_Húnavatnssýsla William_Frawley Vendetagainst Aeropuerto_Vicecomodoro_Angel_de_la_Paz_Aragones Where_Were_You_Last_Night_(canción) Condado_de_Yilan_(Taiwan) Ajea XIV_milenio_a._C.

html map