Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cajon_desastre Breal-sous-Montfort Batrachium_dichotomum Baden_(Austria) Biblioteca_Pública_Rafael_Alberti Belligné Catedral_de_Saint-Nazaire_y_Saint-Celse Boris_Bajanov Birr_etiope Carta_de_franquicia Charadra Centro_de_Lingüística_Aplicada Briachislav_Iziaslavich Capítulos_de_El_Vengador Barleria_dichotoma Bernay_en_Champagne Bialobrzegi Barbariga Brynrefail_(Anglesey) BBY Bob_Warlick Barranco_de_Torrente Centro_de_Estudios_Superiores_de_Diseño_de_Monterrey Castillo_de_Hohenzollern C.A.S. Carlos_Enrique_de_Lorena_Principe_de_Vaudemont Cardillo_enrejado Budd_(EP) Betula_odorata_var._tortuosa Barubudubudía Caltha_violacea Castillo_de_Ayora Calatrava_(Negros_Occidental) Carolina_Toha_Morales Caubeyres Casual_Team BAP_De_los_Heros_(CM_23) Carlos_Delgado_Chalbaud Benthamidia_japonica Blitum_crassifolium Calamagrostis_bicolor Benoit-Constant_Coquelin Beuvron_en_auge Chapuisia_ornata Chaetodon_reticulatus Botifler Bernardo_aguerre Bernex_(Alta_Saboya) C.S._Saint_Denis Capítulos_de_I_Love_New_York Biblioteca_Museo_Victor_Balaguer Cataluna,_Espana Castillo_de_Quermanço Bellezas_indomables Capilla_de_la_Concepción_Cuepopan

html map