Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carmelo_de_Echegaray Bebe's_Boobs_Destroy_Society Batalla_de_Adrianopolis_(813) Celula_fotovoltaica_organica Cecilia_(cantante) Botafogo_(desambiguación) Bandicoot Carlos_Luis_de_Austria_(1833_-_1896) Cancilleria_de_la_República_del_Perú Bert_Lance Characidium_zebra Byron Batalla_de_Pelusium Bellefond_(cote-d'or) Baby_blue Bavenita Brahmavidyā Campeonato_mundial_de_esqui_alpino_de_2001 Bufadero Baltasar_Inigo Ceroctis_bisbilunata Beth_Grant Carlos_Manuel_III Blue_Train_(álbum) Año_83 Carcinología Cabrera_de_Mar Brookea Biblioteca_Tintal_(estacion) Chain_of_Rocks_(Misuri) Calle_Lorimer_(línea_Jamaica) Banco_Finantia_Sofinloc Batrachyla_fitzroya Carex_spadicea_f_maxima Changed_The_Way_You_Kiss_Me Banh_bò_nuớng Basilepta_puncticollis Bandera_de_la_Isla_de_Navidad Catbalogan Casearia_hirta Bogey_(comics) Catasetum_baraquinianum Bison_latifrons Ca_phê_sữa_nong Banfield Boca_del_Dragon Caramell CDE,_centro_democrata_europeo Año_613 Beaker Callicarpa_australis Cesión_(fútbol) Burbuja.com Bodas_misticas_de_santa_Catalina Biscutella_austriaca

html map