Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mesorregion_de_Presidente_Prudente Ramón_Troncoso Ramiro_Sánchez_de_Navarra Maksím_Kalinichenko Provincia_de_Surigao_del_Norte Mecanismo_de_retorno_rápido Puente_de_Zelanda Luis_Miguel_Salvador Michelle_(desambiguación) Mi_amor_secreto_(película) Puebla_de_Pedraza_(Segovia) Red_Nacional_de_los_Ferrocarriles_Espanoles_(RENFE) Prision_estadounidense_en_Guantánamo Luis_Gomez_Pignataro López_Arias Primer_ministro_de_San_Vicente_y_las_Granadinas Marquesado_de_Campoameno Miguel_Ángel_Catalan Malcolm_en_el_medio Masacre_de_Atenco Maceo_(sátrapa) Pueblos_bárbaros Marge_in_Chains Metal_(EP) Lockhart Medidor_eléctrico Mandres_la_Cote Prêmio_São_Paulo_de_Literatura Ramón_Cabrera_y_Griñó Ray_Suen M37 Quaquernos Magna_Hungaria Mauricio_A._E._Rumboll Maslianico Marcha_de_la_produccion_/_La_produccion Mar_de_Tracia Manuel_Elices Mentz Real_Sociedad_de_Futbol_(femenino) Mafafa Primera_División_de_Chile Poterium_sanguisorba_subsp_polygamum Rector_Mayor_de_los_Salesianos Rabindranath_Tagore RRDT Green_Party_USA Praia_de_Santo_Andre Quinta_de_Bolívar Prat_(estación) Lucrecia_Méndez María_Elena_Swett Maurice_Jules_Gaston_Corneille_Caullery Mencia_de_Mendoza Mareil_sur_Mauldre

html map