Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Cast-le-Guildo San_Juan_de_Avila Stachys_algeriensis The_Love_in_the_Time_of_Cholera Sierra_Chica_de_Zonda Sen_to_Chihiro_no_kamikakushi Terque_(Almeria) Tampon_de_reaccion Szczyty Sonora_postalveolar_fricativa Trametes_versicolor Sedum_villosum_var._pentandrum Saint-Pierre-les-Étieux Salinas_de_Bujalcayado Torneo_de_Valencia_2006 Shropshire Tolerancia_Cero_(programa_de_television) Satmer San_Joaquín_(La_Mesa) Saltillo_(desambiguación) Terremoto_de_Shaanxi Sum_and_Substance Tonnoiraptera_neozelandica Salvador_Pineda Separacion_de_privilegios Satanás Scooby-Doo_Where_Are_You! Sandwich_barros_luco Sindrome_de_muerte_subita_infantil Talimardjan Tapiscia Skua Thalia_(mitología) Screen_Actors_Guild_Award Selección_de_basquetbol_de_Cuba Santuario_de_Nuestra_Señora_del_Monte Spårvägens_Fotbollsförening Saint_Victor_Malescours Thuppanadippuzha Santiago_Aguilar_Alvear Sterling_Beaumon The_party's_over Sinfonía_n.º_6_(Miaskovsky) Sudán_del_sur Tomás_Alía Shirase Torvalds The_Sandman:_Un_juego_de_ti Stiobia_nana Sally_Fraser Tomicus_piniperda Shaker_Heights Talento_argentino_2 Theatre_de_la_Gaité_Lyrique Sistemas_Expertos

html map