Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acrocephalus_baeticatus Constantes_de_Landau Acanalador_de_fruta Club_Sportive_Etoile_de_Guinee Varice Constitucion_Politica_de_Mexico Coadlabaca Viviano_Codazzi Addolorata_(a_mani_giunte) Concentracion_horizontal Abadan_(isla) Colapso_del_lago_Cari_Lauquen_en_1914 Yerba_áspera Condado_de_Troup_(Georgia) Accion_pensamiento_y_lenguaje Ciclismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Ómnium Cobitis_megaspila Consejo_nacional_indio_de_venezuela Wind-Up_records Alegacion Victor_Manzanilla_Schaffer A_Pobra_do_Caramiñal_Puebla_del_Caramiñal Chatham_Rise Vicente_Garcia_Córdoba Concurso_de_cuentos_Villa_de_Bilbao Conjetura_de_Andrica Chetviórtaya_Rota Congreso_Permanente_de_Unidad_Sindical_de_los_Trabajadores_de_América_Latina_y_el_Caribe Acuerdo_de_Valdevez Conferencia_de_Annapolis Albisola_Superiore Condé_sur_Marne Condado_de_Santa_Bárbara_(California) Veronica_polita Ciudad_de_Yilan Consagracion_real Vena_braquiocefalica Agustin_de_Foxá_y_Torroba Villeneuve-l'Archevêque Aeropuerto_de_Smolensk_Sur Adams_(crater_lunar) Aeropuerto_Internacional_de_Cluj_Napoca Zyrardów Club_Bàsquet_Alcudia Acianthera_pectinata Cocker_Spaniel_americano Aeroflot-Don XXXVIII_Distrito_Electoral_Federal_del_Estado_de_Mexico Club_Deportivo_Coria_Emisán Clasificacion_Nacional_de_Actividades_Economicas Concilio_Nacional_Suajili Commandos Volcan_Apo Agujero_negro_de_schwarzschild Conjunto_conexo

html map