Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nicanor_Molinare_de_la_Plaza Pandora_(satelite) Pelophryne_api Método_del_peso_de_combinacion Pennisetum_crus-galli Pedro_Corral Máquinas_de_escribir París_Roubaix Patty_Hearst Myleus_latus Pobre_diabla Pictet_Amé Pedro_Matilla Orquesta_Academica_de_Madrid Pipes_of_Peace_(canción) Pablo_de_Villavicencio Osvaldo_Pugliese Nokia_N9 Phytotoma_rara Parque_nacional_de_orang Plectrohyla_quecchi Piratas_del_Caribe:_En_el_fin_del_mundo Otherodendron Novi_Grad Pasqual_Mas Phyllanthus_amarus NCIS_(serie_de_television) Pompano_Beach No_se_lo_digas_a_nadie_(película_de_2006) Panel_de_control_(alojamiento_web) Oración_principal Oplismenus_clonus Nada_puede_cambiarme Nature_bears_a_vacuum Ortiz_de_Zarate Physalis_crassifolia Phyllobrotica_luperina PAZ PI Paco_Stanley Padres_e_hijos_(desambiguacion) Organizacion_del_Tratado_de_Cooperacion_Amazónica Oficina_de_Justificacion_de_la_Difusion Noah_Puckerman Phyllotreta_praticola Nigel_Pearson Países_por_superficie Nueva_Pompeya_(Buenos_Aires) Organizacion_politico-administrativa_de_Leon_(Espana) Palacio_de_la_Paz_y_la_Reconciliacion Piritu_(Falcón) Officina_Typographica Orbais-l'Abbaye Odio_por_amor Paradise_(Washington)

html map