Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paleontologia_linguística Palacio_real_de_berlin_(humboldt_forum) Nesomimus_macdonaldi Pinata Ne_Ver_Ne_Boysia,_Ne_Prosi Penacho_de_Moctezuma Nihilistas Polemica_sobre_los_hallazgos_epigráficos_de_Iruña-Veleia_en_2006 Oxacis_josephi Pollença_Pollensa Parque_Monte_Assiniboine Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Tlaxcala,_Mexico) Orbita_de_Molniya Orrorin_tugenensis Parada_de_Salesians_(TRAM_Alicante) Partícula_en_un_anillo Oligoplites_altus Pahudia_xylocarpa Patrick_McQuaid Pedro_Augusto_de_Sajonia-Coburgo_y_Braganza Optimización_de_código N'zi_Comoe Nazarenos_de_Andalucía Patricia_Suarez Pointe_a-Calliere Osmaronia_cerasiformis Pablo_Garcia_de_Santa_Maria Musica_Folklorika_mexicana Myriad_(Tipografía) Pere_Catala_Pic P72_1 Papuacalia Néctar_(alimento) Parque_nacional_Rio_Abiseo Organo_musical Ordenaciones Olyra_latifolia_var_pubescens Parque_Nacional_Natural_Serrania_de_los_Churumbelos_Auka_Wasi Olli_Tukiainen Peñas_de_Castro Papaver_somniferum_var_hortense Poa_exilis Mézières-en-Gâtinais Poder_Judicial_de_Bolivia Oncidium_excavatum_var_aurosum Parque_nacional_de_Sierra_Nevada_(España) Parlament_de_Patrie_dal_Friûl Paulinho_da_Viola Naufragio_del_vapor_Cazador Nuestra_Señora_de_la_concepcion_de_los_capuchinos Orden_de_Dannebrog Pachybrachis_viedmai Odontomantis_montana Palabra_(matemáticas) New_Carrollton

html map