Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Majagua Municipio_de_Gridley_(condado_de_McLean,_Illinois) Igor_Stravinski UCEMA STS-5 Triasssochelys Globularia_vulgaris_subsp_linnaei Río_Oka_(Vizcaya) Igualdad_económica Tú_y_yo_(cancion_de_Thalia) Ildefonso_Velasco Gabriel_Portillo_del_Toro Rodigo_de_Borja Río_Onon Triplophysa_stenura Unosom_II Gimnasio_Rafael_Romero_Bolívar Galaxia_del_Cigarro Robbie_(cuento) Rosa_Castellanos Urroz_de_Santesteban Gaviotín_sudamericano Gillette_(cantante) Gamma_lyrae Río_Solenaya_Kuba Unbreakable_(album_de_Backstreet_Boys) Represión_de_la_Masoneria_por_las_Teocracias Uppsala_öd Remlingen_(Niedersachsen) Union_Democrática_Timorense Fritz_Schaudinn S15 Robledillo_(Avila) Robert_Lawrence_Stine Turkiye_Büyük_Millet_Meclisi Robert_Warner University_of_Pennsylvania Rupt-devant-Saint-Mihiel Rio_Alvares Rhynchonycteris Tres_Riches_Heures_du_Duc_de_Berry Municipio_de_Marengo_(condado_de_Calhoun,_Míchigan) George_Wilson_Gillett Uropoda_littoralis Municipio_de_Burt_(condado_de_Cheboygan,_Míchigan) Municipio_de_Jonathan_Creek_(Illinois) Inigo_Velez_de_Guevara,_el_mozo Frequently_Asked_Questions_About_Time_Travel Union_Atletico_Maracaibo Rudolf_Arnheim Giovanni_Battista_Delponte Imperio_Muisca Furlow Tuatha_de_Dannan Tucán_gigante

html map