Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesus_Ricardo_Iglesias Iván_IV La_Fiesta_(banda) Integracion_Triple Julián_de_Médici Leptidea Jardin_de_Plantas_Medicinales_de_la_Universidad_de_Tokio Lepron-les-Vallées Kickstart_My_Heart:_a_Tribute_to_Mötley_Crüe Juego_de_estrellas_de_la_major_league_soccer Juan_Francisco_Esquivel_y_de_la_Rosa Le_Bersac Jimmy_Eat_World_(album_de_1994) Joint_application_development José_Mª_Aznar_Lopez Jenkinsia Les_Plains_et_Grands-Essarts Levantamiento_de_piedras Ker-Ys Juan_Martín_Parodi Jean-Louis_Buffet Lista_de_capitulos_de_UFO_Robo_Grendizer Liberté_Égalité_Fraternité Kazajstán_en_los_Juegos_Olímpicos J_G_Sm Little_Orleans La_Chapelle-Hullin Lisa_Origliasso Journey_To_The_End_Of_The_Night Julio_Ceron_Ayuso Jose_Andrés_de_Oteyza L.L.Bean Ko_Chen-tung Lino_Merino La_Biserica_Sf_Nicolae Isótropo Ledón Lawrence_Harvey_Zeiger Linto_(Cantabria) José_Soto_Gómez Jorge_G._Silverio_Tejera José_María_Sánchez_Carrión Jesús_Maria_-_Colonia_Caroya KK_Crvena_Zvezda_Beograd La_Libertad_(cantón) Kwanza_angoleño La_pequeña_tienda_de_los_horrores_(pelicula_de_1960) Katherine_Legge Juventud_d’Esquerra_Republicana_del_Pais_Valencià Jorge_Pereyra_Diaz Lituania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sochi_2014 La_chopera John_Joseph_Hayes Libertarian_Labyrinth Johanna_Schopenhauer

html map