Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermandad_del_Señor_de_la_Columna_de_Lurín Arroyo_Pirarajá Asesinatos_de_Paracuellos Aniba_robusta Grupo_Cine_de_la_Base Huesos_carpianos Mont_ral Asociación_de_Empresas_de_Software_Libre_de_Galicia Astenosfera Apteropeda_ovulum Arthrolobus_rugosus Helichrysum_sect._Leptorhynchos Gueto_de_Lvov Arrondissement_de_Senlis Arrondissement_de_Metz_Campagne Atriplex_novae-zelandiae Asymmetrinidae Monographs_in_systematic_botany_from_the_Missouri_Botanical_Garden Movimiento_Revolucionario_Nacional_Sindicalista Artánita Mirjana_Joković Huntertown_(Indiana) Górki ISDN_User_Part(ISUP) Hostia_consagrada Hemigymnus Mordella_verticordiae_niveosuturalis Avro_H.S._BAe.748 Hidalgotitlan_(Veracruz) Angel_Maria_Villar_Llona Asteríidos Idioma_warlpiri HD_20794 Ida_(genero) Miss_camiseta_mojada H_IIA Associaçao_académica_de_maputo Austria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Auzay Ancho_de_via_en_Espana Humor_Acuoso Anemonaceae Arbitro_de_Futbol ITunes_Live_from_Soho Gérard_de_Saint-Jean Hexametilfosforamida Hanna_Thompson Avenida_Roosevelt–Calle_74_(estacion) Hana_Mandlíková HYLSA Aniliidae Mortadelo_y_Filemon_-_Los_superpoderes Andrea_del_minga Anunciación_de_Cestello Humanizacion_de_la_penas

html map