Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruggiero Gaspar_García_de_Lasa_y_Ferre Giorgio_(nombre) Giant_Girl SCAT Un_dos_tres..._ensaimades_i_res_mes Fresnillo_de_Gonzalez_Echeverria_(desambiguacion) Municipio_de_Washington_(condado_de_Paulding,_Ohio) Río_Luján_(desambiguación) François_Le_Levé Ruben_Villa_Michel Municipio_de_Ouachita_(condado_de_Polk,_Arkansas) Gelatina_de_Wharton Genneteil Repulsion Turrón_de_Alicante Municipio_de_Salem Galium_odoratum Rhodiola Imperio_colonial_austriaco Rybachi Rufino Rio_Trancao Reino_de_Saraqusta Inhibidor_selectivo_de_la_recaptación_de_noradrenalina_y_serotonina Une_aventure_de_Spirou_et_Fantasio_par... Revista_AFAL Romeo_Crennel Frœningen Río_Tinto Trepatroncos_picocuña Universidad_de_Jartún Galaxia_de_la_moneda_de_plata Municipio_de_North_Fork_(condado_de_Gallatin,_Illinois) SD_Sueca GAP_(empresa) Rockwood Franz_von_Holzhausen Universidad_de_Tecnologia_y_Economía_de_Budapest Rio_Selemdja Municipio_de_Hanging_Grove Tuskegee_(Alabama) SALMA_Tinguiririquense Uretra Municipio_de_Port_Louisa_(condado_de_Louisa,_Iowa) Remi_El_Nino_de_Nadie Gnathonemus_longibarbis Iglesia_parroquial_de_Albocácer Gargaligas Independencia_de_brasil Fréville-du-Gâtinais Futuro_y_Libertad Gobernador_de_carabobo Genipa_pubescens Fórmula_(química)

html map