Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conde_de_Valdeparaiso Villa_María_Isabel Aeroport_International_de_Port_au_Prince Cloud_Drive Coco_Solo Condado_de_louth Across_Five_Aprils_(banda) Vihreä_liitto Accion_real Vogue_(cancion) Conde_de_Wessex Cissampelos_kohautiana Van_der_vaart Cissampelos_pannosa Villaverde_y_Pasaconsol_(Cuenca) Walter_Freeman Codename_wa_sailor_v Vesterålen Valdecilla_(Cantabria) Aldea_de_Ebro Zhou_Mi Yucaguiro Complejo_Deportivo_Mansiche Constitucion_de_la_republica_italiana Agkistrodon_contortrix Zarato_de_Vidin Cojedes Coloman_Moser Villanueva_del_Rey Yunxia_Qu Aeropuerto_internacional_de_libreville Vergüenza_(sentimiento) Academia_valenciana_de_la_llengua Ventilacion_selectiva Colmillo_Blanco_de_Konoha Wolfenstein Controversia_entre_Chile_y_Perú_sobre_el_triángulo_terrestre Youth_Without_Youth Zoanthidea Accidente_del_vuelo_2553_de_Austral_Lineas_Aéreas Addicted Yasser_Corona WM6 Aerides_nobile Venta_de_Borondo Yelena_Bonner Cienagas_de_puerto_rico Comisión_Federal_de_Comercio ARM_Guanajuato_(P0_153) Cimicifuga_taquetii Aerodromo_juan_fernandez Circulo_de_confusion Vensac Abel_(película) Cigüena_Negra

html map