Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociología_del_conocimiento Servando_Gonzalez Sergio_Cervetti Sinfonia_n_º_3_(Mozart) San_Nicolás_Buenos_Aires Toomsboro_(Georgia) Teoria_del_funcional_de_la_densidad_tiempo_dependiente Tarjetas_personales Sebastiao_Fernandes_Tourinho Saltón_medio_acollarado Teoría_del_absorbedor_Wheeler-Feynman Teatro_de_Las_Lagunas Segorbe_(Castellon) Sant'Eusanio_Forconese Tigervision Susinos_del_Paramo_(Burgos) Torre_Avala Soyuz-24 Terremoto_de_Jujuy_2009 Santo_Tomás_(capital) Sinfonia_n._22_(Mozart) T_72_Leon_de_Babilonia Sistema_conectivo Sokatira Sulcorebutia_alba Teologo_natural Terremoto_(bebida_alcohólica) Temporada_2007_2008_(Primera_División_de_Venezuela) Shuko_Aoyama Thomas_Sturges_Watson Segunda_Division_Peruana The_black_and_white_album Sarotherodon_lohbergeri Street_Slide Segura_(Idanha_a-Nova) Serie_A_1960-61 Sorbiers Saint-Maurin Saint-Léger-de-Peyre Templo_de_kom_ombo San_Francisco_en_oracion Testamento_de_Simón_Bolívar Smart_room Shogo_Hamada Torneo_de_Roland_Garros_1964 Sescoi Traso Tipo_abstracto_de_datos Thermobia Tercera_División_de_España_2003/04_(Grupo_XIII) Sala_de_teatro Seleccion_de_beisbol_de_Japon Sistema_de_Informacion_de_Schengen Souain_Perthes_les_Hurlus Temporada_2009-10_de_la_NBA

html map