Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Deportivo_Basconia Ajuarte Acorazados_de_italia V_P_N Chiajna Chrysomus_icterocephalus Acanthocreagris_relicta Volkswagen_Pointer Colorina_(Italia) Venganza_(pelicula_de_2008) Wenden_(Arizona) Véronique Agata_Mroz-Olszewska Alberto_Martín_Acosta Wittmackia_glaziovii Wakana_Yamazaki Ychoux Villarpardo Comparticion_de_tiempo Clan_Uchiha Agonita_parallela Wrightstown_(condado_de_Brown,_Wisconsin) Yaqut_al-Hamawi Condado_de_Angelina Cieca_warei Valdelcubo_(Guadalajara) Aeropuerto_Hassan_I WB-50 Confide_in_Me Villeneuve_le-Roi Club_Social_y_Deportivo_El_Frontón Ciudad_de_Sejong Ciaduena XGA Ciudad_de_Tianjin ASIGC Consolas_de_septima_generación WWE_The_Music,_Vol._7 Afro-jùju Colado_centrifugo William_Sampson Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Playa_de_FIFA_2008 Valor_Anadido_Bruto Club_Deportivo_Municipal_Alto_Hospicio A_Troilo Xanthostachya Vahid_Yusuf_oğlu_Əlekbərov Chrozophora_warionii Abadia_de_Saint-Sever Compañía_del_noroeste Acisclo_antonio_palomino_de_castro_y_velasco Congregación_del_Verbo_Divino Volumetría_de_neutralizacion Clasificacion_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1970 Comisión_Colombiana_del_Espacio

html map