Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jersey_(raza) Kalayaan,_Palawan Letras_mozarabes Lenga Lago_de_Dronter Jose_Ramón_Silva_Lagomazzini Jorge_Luis_Siviero Javier_Ares_Rodríguez Lennon_Legend_The_Very_Best_of_John_Lennon La_Ley_de_Ueki Kenneth_Ford Kunzea_ericoides_var._linearis Isabel_Díez_de_la_Lastra_Barbadillo Jicarero Jauca_(Puerto_Rico) Krems_an_der_Donau Juramentos_de_fidelidad Invasión_sovietica_de_Polonia_de_1939 Legazpi_Guipuzcoa Las_tribulaciones_del_estudiante_Torless Joe_Roberts_(actor) La_narración_de_Arthur_Gordon_Pym_de_Nantucket Jose_Antonio_Hurtado_Sanchez Ley_de_Unión Jerbillo Josef_Masopust Isla_de_Tarakan Kuusysi_Lahti Kaotiko Kim_Jin-Kyu Instituto_andaluz_de_la_mujer Lago_Guaiba Izucar_de_Matamoros_(municipio) Ley_de_Beer-Lambert Kobe_Bryant Leonor_de_Alvim Jimbo_wales Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1924 Iriome_gonzalez Isoloma_(Lindsaeaceae) Ke Krakowskie_Przedmiescie La_crisis_del_Estado_de_derecho_liberal-burgués Krasni_Okny Leila_Aboulela Leuciscus_bergi Jesus_de_Nazareth Josefa_Benítez Liga_ASOBAL_2012-13 Isabela_(Isabela,_Puerto_Rico) James_Doohan Jarnages Lanín_(volcan) Juan_Luis_Galiardo_Comes Isla_de_Chokalski

html map