Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avenida_nereid_(linea_white_plains_road) Aranceles Hughesville Minnesota_Bot._Stud. Hermandad_de_la_Sagrada_Mortaja_(Sevilla) Astromech Aphelinus_mali Monkeypox_virus Hohenbergia_guatemalensis Guerra_a_la_espanola Grosellero_petreo Astragalus_brachystachys Hipericon Hierba_Maria Asterix_el_galo_la_gran_zanja Mimosa_elata Hélène_Dutrieu Astyanax_paranae Hotel_Chelsea_(Pelicula) Moffat Averton Ataque_en_Agua_Prieta Historia_del_Metro_de_Bilbao Gustavo_Argentino_Marambio Hypselocara Hierba_de_gatos Herve_Villechaize Asnef-Equifax Hypopomus_beebei Haplochelidon_andecola Arquitectas Hebantha Asociacion_de_Universidades_Confiadas_a_la_Compania_de_Jesus_en_America_Latina Mordellistena_jelineki Mr._Bones Moghavemat_Sepasi_Shiraz_FC Arucas_(Las_Palmas) Antonio_de_la_Calle Autoridades_del_Transporte_Público_(ATP) Montreal_Screwjob Apunte_escondido Autovía_Lorca-Águilas Arte_contemporáneo_en_España Avenida_Church_(línea_de_la_Avenida_Nostrand) Mundo_Aventura_(estación) Héctor_Sánchez_Lopez Armando_riveiro_de_aguilar_malda Héctor_García_Molina Gynotroches_lanceolata Monte_Kazbek Himno_de_Aruba Moderno_F.C. Arte_de_la_Edad_Antigua Another_code_Two_Memories Monumento_Historico-Artístico

html map