Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caligrafía_occidental Cesar_Jalon_Aragón Celebration_(cancion_de_Kool_&_the_Gang) Carmen_de_Posadas_Mañé Censo_de_poblacion Bouille_Saint_Paul CV-905 Calle_103_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway) Centro_Cultural_de_la_Agencia_Española_de_Cooperación_Internacional_para_el_Desarrollo_-_CCET Basilichthys_microlepidotus Being_John_Malkovich Campeonato_Sudamericano_Sub-20_de_1954 Bonnetia_trifoliata Capítulos_de_To_Love_Ru Cantón_de_Lézignan-Corbieres Carrie_Preston Central_Nuclear_de_Fukushima_Dai_Ni Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Tlaxcala_Mexico) Cerneux Bernardino_rivadavia Brousse_(Puy-de-Dôme) Carmen_Romero_Lopez Catedral_Basílica_de_San_José_de_Mayo Ceratogymna_fistulator Batallon_de_Cántabros_Montaneses Caltha_grosseserrata Backhousia_australis Centro_Histórico_de_Tunja Canton_Maracaibo Balcon_de_Andalucia_(Isla_Magica) Bailey_Pickett Bernd_h_niehaus_quesada Babek Cervatos_de_la_cueza Bailiazgo_de_Guernsey Cerebro_(cómic) Boletin_Oficial_de_la_Generalitat_de_Cataluna Calle_Hoyt–Fulton_Mall_(linea_Eastern_Parkway) C_B_Malaga Bifurcación_(informatica) Carcharodon_hubbelli Carlina_corymbosa Centrosoma Barra_de_uña Burbuja_punto-com Campeonato_de_Wimbledon_1983_Individuales_Masculinos Cenizas_volantes Boxeo CKY Catedral_de_la_Inmaculada_Concepción_(Georgetown) Canatlán_(Municipio) Chaco_seco Campus_universitario Cacadu Central_solar_termo_eléctrica

html map