Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shirou_Emiya Tomas_Abell Tessé_Froulay Shaivite Sofia_Rhys-Jones San_Pedro_de_Pinatar Testigos_del_Libro_de_Mormón Saint_Rose Saky Sensor_de_ocupación Saint-Denis-lès-Martel Saint_Viance Sjalvstyrisflokkurin San_Martino_Siccomario Santa_Inés_de_Bohemia Suzuki_Cappucino Si_(álbum) Super_Mario_World_2 Strepera_versicolor Scorched_Earth_(Stargate_SG_1) Toni_Polster The_Pussycat_Dolls Tapalhuaca Sellos_de_Espana_en_2004 Transparent_Business Socorro_a_Kinsale The_Zoo_(banda) Sin_título_(disco) Sooglossidae Tempyou-Shouhou Topillo_rojo Thrinax_brasiliensis Tabla_cronologica_de_reinos_en_la_Peninsula_Iberica Teinosolen Schizoeaca_fuliginosa Sancti_Spiritus_(España) Think_Tank_(álbum) Saimiri_boliviensis Sauce_del_Yí Ton_Pentre_F.C. Sergio_Romero_(futbolista) Schoenherr Traqueotomía Tequeño Señalización_ferroviaria_argentina Sanin Silverio_Palacios Tecnologías_de_la_Información_y_Comunicaciones Teodor_Leszetycki Toxón,_Arizona Torre_Florencia Tamara_de_lempicka Thalassochernes_kermadecensis São_Miguel_do_Outeiro Tragacantha_fendleri

html map