Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rineloricaria_teffeana Gandash Uc_maymun Il-14 Tres_cuentos Indian_Springs_Dental_Clinic Funcion_escalón Municipio_de_Winston_(condado_de_Forsyth,_Carolina_del_Norte) Fuerte_de_San_Felipe Rustam_Minnikhanov Glicoaldehído Run_and_gun Union_Civica Universidad_de_graz Genes_Homeobox_y_Cáncer Universidad_San_Martín_de_Porres GBU_16_Paveway_II Río_carcaraña Ingeniería_del_comportamiento SAMPA_para_espanol Gabriel_Traversari Ritter_Pásmán Iglesia_de_Santa_Rosalía_(Sevilla) Ría_Carreras Gastronomía_de_Palestina Gambia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 SA_12A_Gladiator_(S_300F) Futbol_argentino Gabriel_Figueroa_Flores General_Pérez_Trevino Fórua Giacomo_Panizza Richard_Clarke Municipio_de_Carthage_(condado_de_Athens,_Ohio) Unidad_Eastham Ukase Gastronomia_de_Francia Municipio_de_Canteen_(condado_de_St._Clair,_Illinois) Romanov_(raza_ovina) Reichskanzler Imogolita Municipio_de_Morris_(condado_de_Knox,_Ohio) Runas_Armanen Revolución_de_Julio_de_1830 Rosario_Central_Newell's GPRS Friburgo_en_Silesia Iglesia_de_la_Asunción_(Villanueva_de_la_Jara) Fundacion_e_Imperio Romeral,_El Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_las_Angustias_(Priego_de_Cordoba) Rússkaya Ungulados Unua_Libro Ruido

html map