Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alejandro_II_(de_Escocia) Copa_Toyota Amalia_de_Solms_Braunfels Ameridelphia Corinnomma Edificio_Pardo_Labarta Alianza_(antropologia) Deyeuxia_freticola David_R_Scott Diccionariu_de_la_Llingua_Asturiana Danna_Rivera Drácula_(película_1931_II) César_Sanmartín Ammodramus_caudacutus Distrito_de_Khakrez Cuatro_venezolano Cortijo_de_las_Mezquitas Allium_coloratum Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercialización_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceúticos_en_su_forma_comercial Cyrtonus_punctulatus Alfonso_de_Aragon_y_de_Sotomayor David_Ricardo Cotorra_Serrana Cumulopuntia_subterranea Declaración_de_St._Louis Copa_CECAFA_1999 Departamento_Rivadavia_(Mendoza) Ana_Leopoldovna_de_Mecklenburg-Schwerin Cristian_I_Principe_de_Anhalt-Bernburg Distrito_administrativo_Sur_de_Moscú Algoritmo_determinista Cristianodemócrata_en_Flandes Echuu_Shen-Jon Conventillo_Mediomundo DO-178B Copa_Porsche_Carrera_Japón Anabela_Đogani Dave,_el_bárbaro_(personaje) Don't_Stop_(canción_de_The_Rolling_Stones) Dinamo_Moscu_(waterpolo) Copa_Federación_2009 Ctenophryne_minor Deportepc Detras_de_la_magia Dario Cuesta_de_la_Palma_(Granada) Aleksandr_Stepánovich_Popov Distrito_de_Huácar Cúmulo_globular_M53 Discografía_de_The_Beatles Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2026 Daniel_Ibanes_Caetano Costumbres_de_Tuxtla_Gutiérrez Dalem Drácula,_el_no_muerto

html map