Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Pia_de_Saxe_Coburgo_e_Bragança Prision_estadounidense_en_Guantanamo Milenrama_de_arroyos_deshecha_y_enhiesta Los_porfiados Péter_Léko Maji_Desu_ka_Suka! Mariano_Ordoñez_Garcia Microrregião_de_Seabra Quakertown Matzapote Manuel_Pavón_Castro Punta_Pescador Prusiana Prisons_FC Reacción_Belousov-Zhabotinsky Marilyn_Chambers_(Home_and_Away) Llanos_de_apan Menodora Propaganda_Fides Pseudophryne Los_niños_de_la_estacion_del_Zoo Graficos_Vectoriales_Escalables Power_Play_(álbum) Regiones_de_Chile Raffaele_Pucino Michel_Vazquez Microrregión_de_Sena_Madureira Rana_de_Loveland Manhouce Miguel_Trevino Pretorianismo Gran_Premio_de_la_Bicicleta_Eibarresa Primera_División_de_Espana_1993_94 Presidentes_de_Panamá Luis_N_Mendez Metilnonano Real_Cuerpo_de_Carbineros Metropolitan_(película) Melón_morisco Lunas Marquesado_de_Villa_Palma_de_Encalada Línea_Castellbisbal_el_Papiol_-_Mollet Marc_Singer M_Curcio Rastreador_brasileno Premios_Casandra_1985 Millanes Marcallo_con_casone Magnetism Pronazis Luisa_Mountbatten Primera_división_espanola_1998/99 Príncipe_de_Asturias_(portaavion) Pūrva_Mīmansa Lomatozona

html map