Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Almon_Larsh Alejandro_Korn_(Buenos_Aires) Dido_abandonada_(Ressiger) David_Ospina_Ramírez Algoritmo_de_caminos_minimos Ecuación_Klein-Gordon Cuenca_del_Vistula Dialecto_yucateco Cucumis_agrestis_subsp_figari Depresión_tropical_Doce-E_(2011) Alianza_para_el_Progreso_(Perú) Dactylispa_burmana Círculo_lingüístico_de_Copenhague Domprix Die_Lebermoose Destructor_Escano_(E) Cueva_de_la_riera DC-9 Dipolo_magnetico Drawn_Together Echinocereus_uehri Duhamelia_patens Displasia_fibrosa_poliostótica Alqueria_del_Fargue_(Granada) Dortches Desfontainia_steyermarkii Dogfight Economia_electronica Edificio_Miguel_E._Abed_II Delta_(Columbia_Britanica) Dortmannia_inflata Almas_gemelas_(álbum) Dematochroma_pilosa Decidibles Derecho_a_la_igualdad Desde_mi_sueno_(album) David_Sierra Eden_(Nueva_York) Coyote_(manga) Dudú_Aouate Departamento_de_Control_de_Sustancias_Tóxicas_de_California Cryin_(canción_de_Aerosmith) Cuernahuelo Alfredo_Pita Copa_Libertadores_de_Futsal Alice_Bache_Gould Diego_García_de_Paredes_(padre) Demosponjas Daubeuf_la-Campagne Cyathomone Dactylispa_desertorum Damián_Bayón Cristobal_Acosta Corallodendron_crista_galli Dendrímero

html map