Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cifra_César Cleistocactus_(revista) Comprehensive_Perl_Archive_Network Charles_Morerod Circuncisión_de_Jesus Cojín_de_aire ZNS Compañeros Chela_laubuca A_Community_of_Witches Accion_(Derecho) Aeropuerto_Ceres Yui_Ikari Acido_cuadratico Alberraz Circulo_polar_ártico Vector_de_distancias Chile_(Capsicum) Variable_intensiva Adn_es Chevrolet_Sprint Zarcillo Vasileios_Pliatsikas Wycombe_Wanderers_F_C. Alcodre Willis_(Texas) Chonchon_(Corea_del_Norte) Abd_Allah_b,_Isà_al-Saybani,_de_kunya_Abu_Muhhamad Combate_naval_del_buceo Vitex_cymosa_f_albiflora Valina_deshidrogenasa Akuji_the_Heartless Condado_de_Hutchinson_(Dakota_del_Sur) Concierto_para_piano_n.º_2_(Saint-Säens) Wikidemocracia Chevagny_sur_Guye Ciudad_de_Colon Ahalcana Agosto_de_1990 Abercrombie_and_fitch Conjunto_historico_artístico_de_Sanlucar_de_Barrameda Valdepenas_(Ciudad_Real) Condado_de_Los_Alamos Xviii_congreso_del_pcus Acorralada_(película_de_2002) Africaleurodes_fulakariensis Variable_discreta Aegus_acuminatus_nitidicollis Web_adaptativa Verrieres Valdecañas_de_Cerrato Communaute_de_Communes_de_la_Region_de_Saverne Abel_S._Rodriguez Vega_(barco) Voice-over

html map