Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

NV_Aurigae Naschitti_(Nuevo_México) Nasi_pattaya P._R._P. Nano_Parra Período_Calímico Política_de_Botsuana Palmach Peste_porcina_africana Orfebreria_gótica Pago_por_ver Nothoprocta Platyopuntia_corrugata Plonévez_du-Faou Orden_Hospitalaria_de_San_Juan_de_Dios_Provincia_de_Aragón_San_Rafael Parque_Nacional_Maria Notación_científica Poligny_(Aube) Pastora Pero_se_puede_saber_que_coño_estas_haciendo? Pabellón_Chile_para_la_Exposición_Universal_de_París_de_1889 Nemegtosaurínido Olympus_E_520 Nagakute,_Aichi Partido_judicial_de_Villagarcía_de_Arosa Numancia_CMA_Soria Patricia_Heaton Parque_Natural_dels_Ports Paloma_Marin Oblast_de_Mykolaiv Música_folclorica_española Parque_Punta_de_Vacas Oreomela_belousovi New_Bavaria_(Ohio) NASA_Extragalactic_database Pablo_Millor Pochoclo My_Secret_Identity Museo_de_Macedonia Pedro_Oriol Orșova Palacio_Pazzi Policia_Nacional_Civil_de_El_Salvador Oin_I Oscar_Vargas Oliver_(Wisconsin) Plebiscito_revocatorio_del_alcalde_de_Pérez_Zeledón Patio_do_Colégio Oberägeri Parigny_les-Vaux Osiek-Wólka Perro_polar_argentino Pedro_II_el_Catolico Período_Preclásico_mesoamericano Pinciano

html map