Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marquesado_de_Yanduri Referendo_Venezuela Melisa_bastarda Lobelia_cordigera Rap_Conciencia Pygopleurus_cyaneoviolaceus Manuel_Bermejo_Pérez Presa_de_Bárcena Manuel_Berzunza M_c_d Matias_Varela Provincia_de_Kerman Lolium_repens Lyonel_Feininger Pouilly-sur-Loire Maximinos Manuel_Domingo_Lucas_Barbieri Priolepis_ascensionis Región_de_Magallanes Región_Amara Grand_American_Road_Racing_Championship Maracana_corona_dorada Raul_Morales_Beltrami Lucha_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Saint_Louis_1904 Manual_de_supervivencia_escolar_de_Ned_en_la_preparatoria Rana_marsupial_de_Williams Pájaro_burlón Raúl_Jorge_Tignarelli Luftstreitkraft Mamo_(cancion) Presidente_de_la_Suprema_Corte_de_Justicia_de_la_Nación Michael_Atiyah Miguel_Herrero_Rodriguez_de_Minon MagmaMix:_Portal_del_web Grabador_(desambiguacion) Ramanuja Martín_Aguero_Ereño Pre-Nectarico Miguel_Moya_Ojanguren Lorenzo_Suárez Raimundo_(santo) Masa_inercial Qutb-ud-din_Aibak Region_Occidental_(Ghana) Goražde_(Federación_de_Bosnia-Herzegovina) Mentha_sofiana Queremos_obispos_catalanes Powiat_elblaski Manteola_Petchersky_Sánchez_Gomez_Santos_Solsona_Vinoly Macfadyena_unguis_cati Gran_Premio_de_Alemania_de_1968 Premios_Nebula Microrregiao_de_Marabá Referéndum_para_la_aprobación_del_Estatuto_de_Núria Puyallup,_Washington

html map