Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ju_jin_mo Jonilson_Clovis_Nascimento_Breves Laura_Gómez_Ropiñón Jan_Mølly It's_a_Boy/Girl_Thing Jane's_Addiction_(album) Inventos_prácticos_del_TBO La_Nina_(carabela) La_tarea_segun_Natacha La_Nou_de_Bergueda José_Antonio_Pérez_Cotapos Ivrea_(ciudad) Joel_Sanchez_Ramos Junio_de_1948 Josep_Munne_Surina Little_endian Juana_Condesa_de_Borgoña José_María_Iraburu Lipstick Ismeno Juegos_Olímpicos_de_Helsinki Josep_Delfí_Guàrdia Juan_Cristofer_Bonaparte La_canción_de_Bernadette Ley_General_de_Amnistía Johan_Vilhelm_Snellman Latigo_(fusta) José_de_Jesus_Arellano Jose_Monino Joaquin_Rodriguez Lagopesole Lago_Gaoyou Kabala_(Sierra_Leona) Kenneth_Jaliens León_Corral_y_Maestro Kunoichi La_isla_del_tesoro_(película_de_1950) Lila_Downs_y_La_Misteriosa_en_París_-_Live_a_FIP Jose_Andrés_Razuri Juan_Martínez_Guijarro Kuehneromyces_nameko La_Cruz_(Córdoba) Katie_Liu_Leung Leptocoryphium Jardin_Botanico_de_la_Universidad_Tecnica_de_Brunswick Leyes_de_Manu Leptaulax_masatakai Kómma_Fileleuthéron Jorge_de_la_Rua Legislacion_electoral_de_la_Segunda_Republica_Espanola La_gran_familia_30_anos_despues Lan_Airlines Javier_Garfias James_Alfred_van_Allen Juego_limpio_(desambiguación)

html map