Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alejandro_de_la_madrid Desorden_Publico Delirios_de_amor_(serie_de_television) Dinastía_cholas Domo_de_Fukuoka Corticaria_rotundipennis Daría_cualquier_cosa Crucero_ligero_Hirado Copa_Panamericana_de_Voleibol_Masculino_de_2013 Douglas_A_4AR_Fightinghawk Cuvier Cultura_Svat Donzy_le-Pertuis Cripta_Real_del_Monasterio_de_El_Escorial Ambrosio_de_benavides_medina Damaso_Gonzalez Amoreira_da_Gândara Division_Sureste Cosme_III_de_Medicis Edgar_Bastidas_Urresty An_Arrangement_of_British_Plants,_Third_Edition Diego_Clemencín Ana_Burgos_Acuña Detrítica Distinciones_y_Honores_de_Euskadi Degustación_gastronómica Cornus_(Aveyron) Derecho_supletorio Célula_LAK Alfred_Winslow_Jones Dani_The_O Círculo_Femenino_de_Críticos_de_Cine_de_Estados_Unidos Dictamo_blanco Aliens_vs._Depredador_2 Ampato David_McKiernan Cristofaro_Colombo Dick_Tracy_(película) Dos_rostros_una_vida David_Hasselhoff Deception Courchevel Dushu Cuéntame_tus_sueños Densitometría Alianza_de_los_Cinco_Puertos Dróttkvætt Disney´s_Chicken_Little:Ace_in_Action Dotacion_financiera Amón-Min Discografia_de_Cobra_Starship Alfonso_V_El_Magnanimo Domènec_Balmanya Dun_le_Palestel Diechomma

html map