Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_San_Basso Fuente_arquitectónica Tuditanomorpha Get_Off_of_My_Cloud Tubo_enfriador_subterraneo Rubrepeira_rubronigra Rjd2 Frydisiaco Municipio_de_Walls_(Arkansas) Rio_Cabriel SMS_Vineta Rinon_en_herradura Municipio_de_Franklin_(condado_de_Susquehanna,_Pensilvania) Rineloricaria_lanceolata V_Edicion_de_los_Premios_de_la_Union_de_Actores Municipio_de_Casey Gallo-siculo Fuerzas_Argentinas_de_Liberación Git_up Municipio_Moran_(Lara,_Venezuela) Riocentro_Norte Relación_estructura_actividad_cuantitativa Ihsan_Ali_Al_Shehbaz Municipio_de_Maine_Prairie_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Municipio_de_Spencer_(condado_de_Lucas,_Ohio) Georges_Bizet Rodrigo_Tellez_Giron Fútbol_en_Alemania Turnedós Iglesia_de_San_Miguel_(Montblanch) Georg_Agricola Río_Kalix Rio_carcaraña Municipio_de_Palmyra_(condado_de_Halifax,_Carolina_del_Norte) General_José_Ballivián_Segurola_(provincia) Usküdar Infraestructura_de_la_Ciudad_de_Cordoba_(Argentina) Igor_V._Vasíliev Municipio_de_Luis_Moya Giordan_Harris Municipio_de_Lone_Tree_(condado_de_Tripp,_Dakota_del_Sur) Municipio_de_Harrisville Indemnizaciones Glirhuin Ruta_R245 Robert_S._Mulliken Fuerza_Aérea_Brasilena Full_Monty Gerontoxon Ribeira_Brava Tronco_(geometría) Independencia_de_Argentina Richard_Peter_sen Río_Psekef Geografía_de_Concepción

html map