Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Atletico_Union_de_Santa_Fe Wakan_roeishu Colima,_Colima Concejo_comunal Collie_de_granja Circuito Villiers_sur_Morin Yésero Valle_del_Fin Afri Zacate_picudo Volker_Bartsch Concierto_para_piano_n_4_(Saint-Saens) Condado_de_Kimble Yerba_cupresillo Whitehawk_(California) Aeropuerto_El_Caraño Vaupenses Victor_Antoine_Ardisson Vampiros_(película) Coca_cristina Victorino_de_Pettau Abdi_Jeylani_Malaq_Marshale Ciudad_de_mercado Comisión_Intersecretarial_para_la_Prevención_Social_de_la_Violencia_y_la_Delincuencia Concha_Peñaranda Acosta_(canton) Von_Pastor Venas_articulares_temporomandibulares Ciento_ochenta_y_seis Claudio_II_el_Gotico Colegio_Universitario_Comunitario_de_Laredo Condado_de_Claiborne_(Misisipi) Alcalfar Ciudad_subprovincial Claudia_Álvarez Zombie_nation Comite_Central_de_Milicias_Antifascistas_de_Cataluña Villamayor_de_Trevino ASTRO-E Abu_Bakr_Muhammad_ibn_Zakariya_al-Rāzi Acento_fundamental Afrique_Equatoriale_Francaise Zanfona_organo ASKY_Airlines Colonia_aborigen_Napalpí Ahora_Son_Trece Complejo_hidroeléctrico_de_Futaleufu Complejo_Refinador_Paraguana Chenopodium_californicum Condado_de_Crawford_(Wisconsin) Cidrero City_of_San_Diego_Police_Headquarters,_Jails_and_Courts Yusuf_Al-Mutaman Actividad_quimica

html map