Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cosacos_de_Zaporizhia Dolichochaete Crambe_suecica DDT_rock Cypripedium_concolor_var._sulphurinum Druhyú Cupressus_lereddei Corcelles_Cormondrèche Cyathea_balanocarpa Copa_BancoEstado_2010 Ambrosio_Alfínger Altivez Amplificacion_genetica Don_Ackerman Cymbopetalum_steyermarki Delfinado_(Dauphiné) E._M._C. Distrito_electoral_de_Washington_(condado_de_Nemaha,_Nebraska) Desteaptă-te,_române! Amparoa_beloglossa Coné Dün Dependientes Dinastia_Choson Eclaron-Braucourt-Sainte-Liviere Algoritmo_del_banquero Ecuación_diofantina Dasius Desensamblador Detectives_(ficción_literaria) Cuminia_eriantha Druids_F.C. Daitō_ryu Diego_Perez_Giménez Cuaderna_vía Dukes_of_Dixieland Dendromurinae Distrito_Financiero_(San_Francisco) Ambasaguas_(desambiguacion) Alejandro_Garcia_Huidobro Eagleville_(California) Costas_del_tacuari Alto_Representante_de_la_Union_Europea_para_Asuntos_Exteriores_y_Politica_de_Seguridad Alvaro_Munera_Builes Amaracus_dictamnus David_Mcallister_Silva Diego_Angulo_e_Íñiguez Aljarafe Crosa Cristo_Redentor_(Aconcagua) Corbularia David_Archuleta_(álbum) Corrupción_de_datos Doctrina_de_la_contencion Cordón_de_Nazca

html map