Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lane_McCray Jose_Martínez_de_Velasco_y_Escolar James_Colosimo Kárate_a_muerte_en_Bangkok Janne_Heiskanen Lista_de_rascacielos_en_Rusia King's_Lynn_y_West_Norfolk Lanao John_Henry_George_Newman João_Vicente_Claudino KDESvn Jose_Ramon_Giménez_Corbatón Lepidopilum_grevilleanum Kissy_Kapri John_Charria Kool_Spice Liga_de_Basquetbol_de_Australia Letovanić Joven_de_Chan_Hol La_puta_de_babilonia Integral_de_Jacobi-Painlevé Leberknodel Ley_de_subir_o_bajar_indices_(tensores) Literatura_de_Turquía Jasminum_affine La_Portella Klingnau Leptolepidium Jau_gok La_Unión_y_el_Fénix Jesús_Romero_Gorria Linea_C-1_(Cercanías_Valencia) Interestatal_8 José_Florencio_Jiménez Kinect_Sports Jasione_pyrenaica José_Antonio_Cordero Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Dusseldorf Lindisfarne_Gospels Kékélé Kim_Hyo-yeon Juanetas Linyphia_fulgurenotata Juan_Manuel_de_Zafra_y_Esteban Isabel_de_Francia,_duquesa_de_Orléans Jesús_Vázquez Irvin_Reyna Lista_de_galardonados_en_el_Salón_de_la_Fama_Grammy_E-I J-7E Juan_laureano_de_pina La_farsa_de_Patelín Jacobitismo Jorge_Yutronic_Fernández Krasni_Oktiabr Jaap_Bakema

html map