Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Siegfried_S._Hecker Tomás_"Tommy"_Morales Thesprotiella_peruana The_Greatest_Video_Hits_-_Chapter_One Sophia_Margarita_Viktoría_Frideríki Sistema_de_Luces_de_Seguridad_de_la_FIA Santiago_Garcia_(futbolista_uruguayo) Tratado_de_amistad_Anglo_Japones Sarcostemma_pallidum Sonic_y_el_Caballero_Negro Santa_Clara_de_Avedillo Sid_Silvers Thonville Saint_Hilaire_du_Bois The_Man_with_the_Twisted_Lip Tito_Váldez Sorribas_(Pilona) TED_spread Tayside Sierra_de_las_Aguilas Segunda_Revolucion_Industrial Speech_analytics Sexta_Legislatura_de_Espana SuperDraft_de_la_MLS_de_2009 Spinacia_spinosa Soledad_Lopez_Fernandez Símbolo_Quicumque Soeima Sor_Paula Temporada_de_huracanes_en_el_Atlantico,_1899 Said_Wilbert_Musa Tihosuco Tagamanent Three_Rivers_(Texas) Tasbih Santiago_Rodríguez_Miranda_Gomez Senecio_pinnatus_var_glandulosus Tiburon_de_punta_blanca Santalodes Sonic_Studium Shuna_shepa Serie_040-2091_a_2127_de_Renfe Tiburón_boquiancho Sea_Keong_Loh Sida_(revista) Tarusin San_Sebastian_de_los_Ballesteros_(Córdoba) Tijuca Shaymin The_X_Factor_(Chile) Seis_de_Birmingham Suraj_Sharma Shin_Chan_Operacion_Rescate Supercopa_de_España_de_Futbol_2009 Schunkea

html map