Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aleksandr_Grómov Ecuacion_de_la_elastica Distrito_de_llama Dikembe_Mutombo_Mpolondo_Mukamba_Jean-Jacques_Wa_Mutombo Duk_Sung_Son Durin_(desambiguacion) Diego_Dibós Alfredo_Francisco_Javier_Arola_Blanquet Alfred_Jodocus_Kwak Cómplices_al_rescate_(doble_banda_sonora) Amor_a_Dios_(Bogomilismo_Bogomilism,_Bogomilos) Curculionoideos Dialectos_sabélicos Cotia_(São_Paulo) Amédée_Louis_Michel_Lepeletier Earthquake_(película) Corylus_chinensis Distribucion_de_Planck Amélie Coras_de_Tepic_(baloncesto) Deslizamiento_en_masa Distrito_de_Mahe Edgardo_Rodríguez_Juliá Copiapoa_albispina Cornicina Dividivi Desoxihemoglobina David_John_Keil Americalatina Alejandro_David_González Culturas_asiaticas Amit_Duvdevani Ecuacion_séxtica Copa_Bimbo_2012 Don_José_de_San_Martin Dreamland_(Robert_Miles) Alto_dimensional De_Los_Cárabos E-285 Ammomassilininae Edificio_Anexo_de_la_Camara_de_Diputados Alonso_Correque Defensa_St._George Diabrotica_milleri Cubry-lès-Faverney Dioses_ctonicos Der_er_et_yndigt_land Desolation_row_(versión_de_My_Chemical_Romance) Dalacin Distrito_de_Magdalena Donbás Alvar_Fanez_de_Minaya Declinacion_alemana Dompedro Cronista_de_Aragón

html map