Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selección_de_baloncesto_de_Panamá Sanilhac Speckle_dinámico Señales_de_prohibición The_Bees_Made_Honey_in_the_Lion's_Skull Thomas_J_Watson St._Mary_Bishophill_Junior Sasán The_Best_of_Leonard_Cohen Taccarum Syracuse_(Misuri) Saint_Hilaire_de_Loulay Temixtitlán Teatro_Roma Seaport_Village_(Tranvía_de_San_Diego) Salsa_Hoisin Sderot Tomáš_Šmid Tarxien_Rainbows_F._C. Sugestion Santuario_Nuestra_Senora_del_Carmen_(Bogota) Santa_Catarina_Mita Supercopa_de_Chile_2014 Saint_Bernard_(Isere) Tabla_de_particion_GUID Serie_del_Caribe_2007 Taraxacum_officinale Tolosa_(pelotari) Tapirus_pinchaque_leucogenys Toritto Slackware_Linux Trachelium_caeruleum_f._brevidentatum Salsa_rosa Tractado_de_la_Asuncion_de_la_Virgen_María Sergio_Lopez_Miró Tioga_(Virginia_Occidental) The_Royal_Family_of_Broadway Think_tanks Salvador_Sanchez_"Frascuelo" Sébastien_Ogier Spilophora_zernyi Telebizion Taraguillas Seine_Inférieure Sistema_generico_de_juego Top_Chef_Estrellas Señal_real_de_Aragón Tajadas This_Is_Who_We_Are Saint_Georges_de_la_Couee Seleccion_de_futbol_de_Saint-Barthelemy Saint_Barthélemy-de-Bussiere Sauco_pequeno Tifossi Salix_hastata

html map