Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pablo_Carreño-Busta Nine_(película) Ocupacion_policiaco_militar_de_Michoacan Patterson_(Luisiana) Ortografia_ideal:_Tratado_de_reforma_ortografica_de_la_lengua_castellana_y_de_fonografía_comparada Ordenacion_topológica P.Lima Ordonez_González_Lucas Organismo_de_Soporte_a_Direcciones_(ASO) Narva-Joesuu Panini_(lexicógrafo) Oreodoxa_regia_var._jenmanii Phụng_Hoàng Poderoso_Señor_(sencillo) Pelotón_VIP Planeta_del_Dinosaurio_(serie) Museo_Paleontológico_de_Tocuila Planta_de_energia_nuclear_Hatch_(Edwin_I_Hatch) Porteresia_coarctata Polaris_Murcia Petroleros_de_Ciudad_Madero Optimización_de_software Paolo_y_Vittorio_Taviani Paralygdamia Oxidacion_anaerobica Pinus_longipedunculata P2p Peón_retrasado Peso_puertorriqueno Nigerian_Eagle_Airlines Obra_escénica Nuevo_Torino Opération_Harmattan Parque_nacional_Cattai Podiceps_grisegena Phil_Cribb Potabilidad Organismo_Modificado_Geneticamente Ninjemys Orenthal_James_"O_J_"_Simpson Paella_valenciana Peninsula_Huon Petre_S._Aurelian Oenomys_ornatus Patrimonio_de_la_humanidad_en_costa_de_marfil Palau-del-Vidre Niṣtya Patóloga Origines_islandicae Nilo_Peçanha Partido_Comunista_Italiano Nitteti_(Jommelli) Paramusonia_cubensis Nicolas_Rodríguez_Bautista Perquin

html map