Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Matilde_Alcocer Josep_Maria_Bricall_i_Masip José_María_Otero_Navascués Jose_Maldonado_Gonzalez Jasminum_divaricatum Las_cronicas_de_Narnia:_El_leon,_la_bruja_y_el_ropero Kalidium José_Maria_Orense_Milá_de_Aragón La_Chapelle_Huon La_vida_me_mata La_Prision_preventiva_en_Mexico Kevin_Nealon La_expedicion_de_los_camisas_rojas John_Houghton Javier_Villa_Stein Kricogonia_lyside La_Pesada_del_Rock_and_Roll Juan_Regla Italia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1908 Karst_de_la_Utrera Le_Fabuleux_Destin_d’Amélie_Poulain Isla_Candlemas Instituto_de_Investigacion_del_Suroeste Lancia_Nea Ley_hipotecaria_(España) La_Calzada_de_Béjar_(Salamanca) Julio_Humberto_Grondona Lista_de_episodios_de_Las_aventuras_de_Sonic_el_Erizo Jesús_Calleja Litefoot Jose_Antonio_García_Calvo Kunguriano Jose_Tomás_Urmeneta La_Union_(municipio,_Nariño) Lilandra K'ang-hsi Julio_Castellanos Juca Libelulas_de_Cuba James_Dundas_Harford Jemez Klaus_Baudelaire La_guerra_secreta_de_lisa_simpson Liceo_Eduardo_de_la_Barra_de_Valparaiso Leo_Rossi Leyes_de_Celine Kabáh Kapalua Joshua_Lederberg Kurt_von_Schuschnigg Isochilus_amparoanus Jardín_islamico La_Puerta_del_Diablo Ituzaingo Linda_Christian

html map