Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sundown_(album) Sistema_de_reposo_local Señorío_de_Bailén Spot_publicitario_de_İş_Bank_con_Atatürk Sello_de_Dakota_del_Norte Tomas_Sessa Tokio_Subterranea Saint_Briac-sur-Mer Sudbury Trafico_aéreo Toyota_Center Segunda_Division_de_Chile_1967 Selección_de_fútbol_amateur_de_Espana Seúl_1988 Tamra Santo_André_das_Tojeiras Soyuz_7K_STMA Sanguinaria_dilleniana Space_Station_Processing_Facility Tiahuanaco Suma_(desambiguacion) Stenotarsus_pulcherrimus San_juan_de_terranova Thomas_Cup Shatush Soufriere_(distrito_de_Santa_Lucia) Seaworld_San_Antonio Trans._&_Proc._Roy._Soc._Victoria Synepileana Tillmans_Corner_(Alabama) Solamente_tú Sebastian_Viberti Serhiy_Nazarenko The_Odd_Couple Teoría_theta Supreso_Convento_de_San_Agustín Temporada_2013_de_GP2_Series Talento_de_Barrio_(álbum) TATSA_Autobús_articulado_6_Cilindros Servon TAN Svartsjölandet Suez_(gobernacion) Torneo_Bicentenario_2010_(México) Tragacantha_austinae Selección_de_basquetbol_de_Noruega San_Gabriel_(Chile) Son_Anglada Sinisa_Mihajlovic Sylar Shijo Saint-Maurice-sur-Dargoire Sapium_insignis_var_genuinum Sophie_Taeuber-Arp Times_Square_Calle_42_(linea_de_la_7_Avenida-Broadway)

html map