Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_De_Leon Heterosternuta Gusuku Hermandad_del_Resucitado_(Écija) Antonio_de_León Así_soy_yo_(canción) Munich_(película) Anillo_de_kerry Atletica_(marca) Mortadelo_y_Filemón_El_gran_sarao Harimandar Grisebachia_forsteriana Horacio_E._Malvicino Ataques_en_norteamérica_durante_la_segunda_guerra_mundial Antonio_Galan_Sarmiento Henry_Jones_Junior Monte_Nabemba Guendulain_(Odieta) Mosul Avenida_de_la_Trinidad_(San_Cristóbal_de_La_Laguna) ICP_MS Apeadero_de_Francos Grupo_politico_del_Parlamento_Europeo Heptispa_doncikeri Motocicletas Ave_limicola Morronera Asedio_de_Charleston Mora_Ret Hoodlum_Priest Arecastrum_romanzoffianum_var._micropindo Angraecum_citratum Anthistiria_brachyantha Arturo_Arango Art_of_the_Devil Gualaquiza_(canton) Iberis_bicorymbifera Arsinotherinae Ano_814 Hans-Georg_Bohle Argonauta_(desambiguación) Ariadne_Díaz Hans_von_Bulow Monasterio_de_Ona Humor_transparente Arrondissement_de_Ambert Guía_del_viajero_intergalactico_(libro) Historia_de_la_Alcaldia_de_Talcahuano Arturo_Orgaz Guerra_de_Chile-Espana Guillermo_Campanal Guardavinas Arbérats_Sillègue Gustav_Fröhlich Heráclidas

html map