Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arenaria_vulgaris Molino_de_la_Dehesa Hidarnes_(padre) Heads Grupo_TACA Mogotes ICasualties Anna_Belknap Apremios_ilegales Homer_(Minnesota) Géza_von_Cziffra Hughes_D-2 Autopista_de_navarra Hyperoglyphe_japonica Ming-sheng_Zhu Henri_donnedieu_de_vabres Guillermo_Morigi Aulo_Cornelio_Coso Gruchet-Saint-Siméon Morcat Hugo_Albert_Rennert Antonio_Hernandez_Rodicio Movimiento_de_Participación_Popular Monasterio_de_Santa_María_de_Bujedo Montes_Simbruinos Angelo_Michele_Bartolotti Muhya_bint_al_Tayyani Ano_720 Hiénido Helicanthes_elasticus Angiopatía Mitos_de_san_vicente_de_tagua_tagua Guido_(argot) Arum_triphyllum_var._pallescens Growth_capital Guirane_N'Daw Aozora_(song) IP_PBX Antonio_Madinaveitia_Tabuyo Hadise_Acıkgoz Artefacto_(UML) Arena_de_geonosis Andetxa Andres_Albo_Márquez Moon_Cresta_(videojuego) Historia_bielorrusa Arevalo_(desambiguacion) Muhammad_Hidayat_Musaddaq Grossmont_Transit_Center_(estación_del_tranvia_de_San_Diego) Ariane_(Massenet) Montsalvatge Human_(cancion_de_The_Killers) Haploscelis_nitidus Monstruos_&_Co High_Capacity_Color_Barcode

html map