Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_padres_terribles Primera_Division_de_Gales Rafael_Pérez_Pareja Region_de_batha Mercados_de_predicción Loveland_(Colorado) Principales_terremotos_entre_901_y_1900 Prensa_mecánica Miguel_Guillen_Vallejo Marilo_Montero_Abarzuza Prevencion_secundaria Provincia_de_adana Poullignac Producto_financiero_tóxico Pseudapoderus_nigroflavus Melittis_sarmatica Línea_de_la_Sexta_Avenida_y_Broadway Merluza_comun_(hubbsi) Powiat_trzebnicki Meridiano_128_oeste MBС_Mykolaiv Maximiliano_Ruben_Rodriguez Racimo_(botanica) Puente_de_la_vicaria Primera_división_española_2005/06 Quil_Qala Punto_Rojo Primera_División_Venezolana_1998_99 Mark_Randall Microrregión_del_Alto_Solimões Lubbecke Mentiras_Arriesgadas Premio_Jerusalén Maria_Ribakova Raión_de_Kletsk Magnes_(hijo_de_Eolo) Melón_Diesel Gokçek_Vederson Ratnasiri_Wickremanayake Medicina_tradicional Mario_Velasco_(desambiguación) Gonzalo_Rovira_(futbolista) Manuel_Maria_Smith Lonlay_l'Abbaye Protosphindinae Marx_y_Hegel Mil_Mi_8 Receptor_Omega Maranón_(fruta) Maple_Leaf_Rag Radio_Televisión_Yugoslava Michael_Franks Luis_ruiz_de_gopegui Lucha_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972 Provincia_de_Chai_Nat

html map