Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

New_Castle_(Virginia) Método_de_Hartree_Fock Pascual_Mollá Plantas_pirófitas Plaza_de_la_Paz_(Lérida) Paz_de_Antalcidas Pantano_de_Jarrama Ovieda Poseidón_-_Señor_de_la_Atlántida Neobertiera_gracilis Papilio_charlotta Nassim_Kuhllann Paula_Radcliffe Perceval_ou_le_conte_du_Graal Physalaemus_pustulatus NGC_4645 Phycella_glauca Nintendo_Research_&_Development_2 Ozerne Partido_Democrata_Cristiano_(Suiza) Nada_es_color_de_rosa Paquirrinosaurio Paladín_de_almas Ompok_urbaini Paris-Roubaix_1945 Odón_Betanzos_Palacios Nahar_we_leil Music_from_Big_Pink Orden_de_la_Insignia_de_Honor Organización_territorial_de_la_Republica_Srpska PDP_Headbanger_Headset Panteón_(París) Oxacis_michaeli Nazareno_de_san_pablo Osvaldo_Hurtado_Galleguillos Operación_Balboa Philodytes Porrillas Phytoseiidae Phedimus Ne-Yo Ophthalmolabus_ilaegiae Playa_de_Lastres Phedon_Papamichael Nelly_Goitino Pedro_de_Fonseca_(teólogo) Pirata_Informático Pogromo_de_kirovabad Plebiscito_nacional_de_Chile_de_1980 Okrug Paramecolabus_feae Postal_Service Plan_de_Excelencia_/_Tiempos_de_Guerra Nancy_Fraser Om_Kolthoum

html map