Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angiosperm_Phylogeny_Group Humedales_de_importancia_internacional_del_Convenio_Ramsar Huelga_general_del_15_de_noviembre Andrew_St._John Mnemion_sagotii Arroyo_Grande_(Entre_Rios) Herencia_epigenética Mordstreich Angelmo Axesa Hallie_Todd Anátido Arteria_laringea_superior Asbecesta_occipitalis Auguste_Beernaert Guerra_del_95 Idioma_tutchone Ano_1285 Archaeoguembelitriidae Göttingen_(Alemania) Arena_del_Sole Mundial_de_futbol_(videojuego) Highland_Acres_(Delaware) Aspidium_marginale Monotipia_(artes_gráficas) Atlantida_(departamento) Heiner_Müller Aulacophora_almora Iberdrola_Renovables Avena_ovina Ashtanga-yoga Ministerio_de_Obras_Públicas_y_Urbanismo_de_Espana Hapax_legomenon Mumliswil-Ramiswil Historia_troyana_polimétrica Mtwara_(región) Arrieta_(Lanzarote) Angel_Baldovino Monumento_Branting HD_158377 Historia_de_la_navegación_astronómica Guerras_Latinas Arnau_Cadell Mono_Juán Aston_martin_db9 I_Epistola_a_los_Tesalonicenses Mooré Hamlin_(Virginia_Occidental) Mirobisium_dimorphicum Antonio_López_Eire Hermandad_de_los_Estudiantes_(Málaga) Anemone_cyanea Antonio_Grimau Anas_specularoides_specularoides Hazarajat

html map