Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clipping Aelurosauropsis Claudio_Videla Zacin_zivota Agencia_de_Servicios_Fronterizos_de_Canadá Colores_analogos Condado_de_villalta Constantin_Gâlcă Vaughnsville_(Ohio) Confédération_Générale_du_Travail Agustin_de_Foxa_Torroba Compañía_del_Sudeste Claudio_Sánchez_Albornoz Villars_sous_Dampjoux X-11 Vulgo Claude_Achille_Debussy Alamo_lombardo Agosto_de_1969 Veza_de_montaña Abd_al-'Aziz_ibn_Musa Von_Loringhoven Acosada_(El_hombre_que_regresó_de_la_Muerte) Concentrador_de_oxígeno Adrián_Ortega Yeshiva_de_Volozhin Vézère Via_endovenosa Claudio_Maria_Dominguez Clayton_(Nuevo_México) Cirex_(músico) Aguila_(serie_novelesca) Xose_María_Alvarez_Blazquez Aeropuerto_Internacional_Juan_Vicente_Gómez Comunismo_en_el_Peru Colegio_de_San_Juan_Bautista_(Santona) ARP_19 Collage_(arte) Codigos_de_Costa_Rica Abl Clube_Atlético_Hermann_Aichinger Abadía_de_las_Tres_Fuentes Yevgueni_Petrov Ajedrez_de_Andernach Aeropuerto_Internacional_de_Chennai Aitor_Zubieta Clase_propia YHVH WWE_Hell_in_a_Cell Yucca_tricolor Zonitis_propinqua Al_Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dīmuqrāţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Adolf-Hitler-Kampfbahn Cofradía_de_la_Virgen_del_Carmen_(Molina_de_Aragón) Aeroporto_Internacional_de_Sao_Paulo_Guarulhos

html map