Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Marzano_di_San_Giuseppe Teatro_Jose_Peon_Contreras Saint_Andre_(Gers) These_Days_(álbum) Saga_de_Gísla_Súrssonar Silvestre_Tornasol To_Live_and_Die_in_L.A. Silvia_Meseguer Strictly_4_My_N_I_G.G.A.Z. Sinfonia_n.º_1_(Schubert) Saint_Florentin_(Yonne) San_Juan_José_de_la_Cruz Sütterlinschrift Saint_Etienne-de-Chomeil Tatyana_Petrova_Arkhipova Seleccion_masculina_de_hockey_sobre_hierba_de_Pakistan San_Juan_(Puerto_Rico) Saint-Martin_(Var) Santiago_Alba_Rocha Shine_On_(cancion) Salsa_Meuniere Serbo-bosnio Sorex_volnuchini Salix_rostrata Sagorski Santa_Eugenia_(martir) Thyca Sleeping_Murder Sigurd_Markusfostre Tortolita_pechimorada Sacajawea Sparta_(Tennessee) Taiji Saint_Aubin_des-Landes Shushtar Tamago_kake Sisqo Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Eslovaquia Salman_bin_hamad_bin_isa_al_khalifa Safety_(posición) Tanya_Tucker San_Martin_(Proaza) San_Miguel_del_Soldado Sex,_Pies_and_Idiot_Scrapes Santiago_Benadava The_Reverend_Horton_Heat Sus_Massa Selinum_levisticum Thomas_H._Marshall Terry_Dozier TAS Torneo_de_Roland_Garros_1964 San_Andres_(estacion_del_metro_de_Guadalajara) Santa_Lucia_del_Camino_(ciudad) Saint-Jean-de-Boeuf

html map