Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Republica_de_Tejas Municipio_de_Henry_(condado_de_Fulton,_Indiana) Municipio_de_Foxholm_(Dakota_del_Norte) Union_de_Radios_Libres_y_Comunitarias_de_Madrid Municipio_de_Salem_(condado_de_Columbiana,_Ohio) Roepera Universidad_de_Lujan Rodolfo_Páez Remoães Republica_Arabe_Democratica_Saharaui Renovación_carismática_católica Goat_Haunt Rudolph_A_Marcus Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Miami,_Indiana) Fridericia_(planta) Gala_de_Año_Nuevo_de_la_CCTV GlaxoSmithKline Two_Moon_Junction SA_FA STS-51-C Gambarana Unidad_de_Policia_Autonoma_de_Galicia Municipio_Cruz_Salmeron_Acosta Museo_Arqueologico,_Etnografico_e_Histórico_Vasco Ricardo_Burillo Residencia_real Upstream Triaspis_acuminata Ignasi_Puig Rock_Against_Bush_Vol._1 Udamoselis_pigmentaria Induccion_matemática SVVA Rio_Salt Ricardo_de_Gondra Municipio_de_Perry_(condado_de_Noble,_Indiana) U_Street/African-American_Civil_War_Memorial/_Cardozo_(Metro_de_Washington) Funcho_ordinario Renina_angiotensina-aldosterona Una_de_lagarto GMT-9:30 Residuo_cuadrático S_A.F. Fratercula_corniculata Muntathar_al_Zaidi Frenela_moorei Rundu Gambito_escocés Iglesia_de_la_Limpia_Concepción_de_Nuestra_Señora Roxana Galería_Nacional_Escocesa_de_Retratos Trigueros_del_Valle_(Valladolid) Trofeo_Jaumandreu ULF2 Rio_Cumberland

html map