Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Luis_Avila_Sanchez Kyushū_Hikōki_K_K. Lincomicina José_Nora Ivángorod Linea_1_(Metro_de_Caracas) La_Montaña_(región,_España) Jainosaurio Jorge_González Las_Aventuras_de_Brandy_y_el_Sr_Bigotes Jamie_Watson Leslie_Gaston Jitter Juan_di_Sandro Juan_de_Sariñena Jardin_Botanico_de_Rio_de_Janeiro Jeonbuk_Hyundai Kamalia La_Boissiere_(Eure) Jean_Baptiste_Élissalde La_Sénia_(Tarragona) Islas_Kerkennah La_Puebla_de_Hijar_(Teruel) Karpaty_Lviv Jacques_d'Albon_de_Saint_André José_Manuel_Isla_Hevia Las_aventuras_de_Julius_Chancer La_biblioteca_mágica_de_Bibbi_Bokken Koprulu István_Orkeny Instituto_Aragones_de_Estadistica Lieblingminne_und_Freundesliebe_in_der_Weltliteratur La_leyenda_de_la_cruz Linea_142_(Buenos_Aires) Jose_López_Portillo_y_Rojas Le_Pradet Leyendas_Urbanas_:_Corte_Final Literatura_iberoamericana Linum_grandiflorum Jayme_Matarazzo Lara_de_los_infantes J.Clayton Isla_San_Simón Intel_Itanium Killer_Within_(The_Walking_Dead) Kalliwoda Jasminum_luteum Larry_Reinhardt Isla_Le_Leizour Leanbow Lista_de_comunas_de_Labort Laguna_Beach_(desambiguación) Liberia_Ship_Corporate_Registry_F.C. La_Ferriere-aux-Étangs Jose_Ciscar_Bolufer

html map