Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Península_de_Yamal Numeros_primos_entre_sí Parodia_macrancistra Operación_Bootstrap Plaza_de_la_Constitución Ponapea Panthera_tigris_jacksoni Obispado_de_Alcala_de_Henares Paises_insulares Nerón_César Osorno_(comuna) Peintre Noche_de_guy_fawkes Plumbago_angustifolia Nieva_(desambiguación) Olga_Zarubina Mycena_haematopus Orfebrería_prehelenica Parlamento_de_Aruba Perymeniopsis_ovalifolia Popolo_della_Liberta Museo_de_la_Canción_Yucateca Ordenador_de_32_bits Piperrak ORT_(desambiguación) New_Year's_Revolution_(album) NGC_4192 Oscar_Freire_(desambiguación) Nel_Zelpher Pedro_F._Quintanilla_Coffin Pio_Garcia-Escudero Piscina_olímpica Pomán Otto_von-Guericke-Universität_Magdeburg Notre-Dame-d'Elle Plan_Quinquenal_(URSS) Orquesta_La_33 Peter_Yorn Nicolas_del_Campo_marqués_de_Loreto Plesispa_ruficollis Poblado_íbero_de_Montbarbat Parque_nacional_de_Sierra_Nevada_(España) Partit_Socialista_de_Catalunya-Reagrupament Neptunia_oleracea Pandanus_timoeensis Pide_un_deseo_con_la_estrella_de_David P_SG Paramantis_sacra Noroy Mārkandeya_Purāṇa Omar_Gatlato No_Lo_Perdona_Dios NOX Pendones_(desambiguacion) NOSTALGHIA_(película)

html map