Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tercera_posición Sekiguchi_Ryū Sondera_collina Socrates_(Futbol) Tecali_de_herrera Tomás_García_de_Zúniga Saint-Albin-de-Vaulserre Su_ultima_reverencia Santa_Isabel_de_Hungria_curando_a_los_tinosos Tat_(proteina_viral) São_José_do_Seridó Serra_Grossa_de_Alicante Tia_Juana Santuario_de_la_Virgen_de_Gracia_(Oliva_de_la_Frontera) Sestos Saint-Bauzely Saxífraga_gris_azulada Sergio_Sanchez_Cardenas Teatro_Cervantes_(Tanger) Samuel_Pufendorf Tao_II Santa_Cruz_de_Yanguas_(Soria) Sphiggurus_melanurus Sierra_Bolon San_Fernando_(Bolívar) Steingrimur_SteinThorsson Serie_4700_de_CP Segunda_División_B_de_España_2004/05 Sociedad_Americana_de_Física Selección_de_basquetbol_de_Libano Teorema_de_lee_hwa_chung Seco_de_Lucena Star_Fox_(Atari_2600) Segunda_División_B_de_España_2005/06 Tecamachalco Seguridad_Informática Santos_Rodulfo_Cortés Telescopio_Cassegrain The_Windmills_of_Your_Mind Sessé Sisnando_Menendez Solidificación Tae_kwon_do Senor_Rama Tabla_digitizadora Sahafi_Hotel_F._C. Sergio_Románov Tierra_Firme Serranus_luciopercanus Saint-Élie Trans-Betxi Saint-Laurent-sur-Sevre Sara_Hubner_de_Fresno Sor_Juana_Inés_de_la_Cruz Simplemente_la_verdad

html map