Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stardust_(banda) San_Marco_la_Catola Shout:_¡Grita! Tangerine_Dream_(cancion) Savia_Andina Seleccionado_Nacional_de_Fútbol_de_Espana The_Royal_Bank_of_Scotland Salt_Lake_City_Utah Torre_del_oro Tagu Sala_Apolo,_Barcelona_21/01/04 Sergio_Ruiz_Mulas Thomas_Stowell Sing_it_loud Tito_Lusiardo Serviles Sertãozinho_FC Sociedad_Estatal_Correos_y_Telegrafos,_S.A. Three_kings Síndrome_abdominal_agudo_equino Tomoderus_dumogaensis The_Beginning_(álbum_de_The_Black_Eyed_Peas) Transporte_de_Perú Saint_Lager_Bressac Seleccion_femenina_de_futbol_de_Islas_Cook Touet-de-l'Escarene Subsecretaría_de_Defensa Sitio_de_Eretria Series_hipergeométricas Sport-Prototipo Saint-Etienne-de-Fontbellon Tiempofinal T.L.P. Sigmund_Esco_"Jackie"_Jackson Stictocardia Thomas_Sam_Elias Tabaristán Simca_1204 Toro_Canyon_(California) Susan_Ruttan Salangana_australiana Saint-Cosme-en-Vairais Torneo_Sudamericano_de_Baloncesto_de_2001 Tordómar_(Burgos) Sistema_kárstico The_Ultimate_Fighter:_Team_Nogueira_vs._Team_Mir Seleccion_de_fútbol_de_San_Cristobal Tercera_division_de_España_2009/10_(Grupo_X) Seoul_Metropolitan_Rapid_Transit_Corporation San_juan_del_puerto Sinfonía_n_2_(Dvořak) Scraptia_mozabita Toro_Raffo Sinagoga_de_la_Nueva_Congregación_Israelita Selección_masculina_de_hockey_sobre_hierba_de_Pakistan

html map