Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Año_140 Buire_le_Sec Bando_de_los_alcaldes_de_Mostoles Boyeux_Saint_Jérome Bengt_Lindstrom Botafogo_Futebol_Clube_(SP) CARC Brainstorming Catarata Charaxes_(animal) Bocher Bebe_Bonita Ceroma_leppanae Campeonato_Oficial_Rapa_Nui Cemento_expansivo Azul... Bart_to_the_Future Bräuer Banyeres_de_Mariola Calle_de_Santa_Clara Camp_Nelson_(California) Boniface_Alexandre Canton_de_Noroy_le_Bourg Bucráneo Bronte_Barratt Bate_Collection_of_Musical_Instruments Cauffry Cartucho Cassida_nigroflavens Catasetum_appendiculatum Chaneac Castelo_de_Paiva Blepharodes Bandera_de_la_Comunidad_de_Estados_Independientes Benzoato_de_potasio Calle_Laurel Busqueda_(semanario) Carlos_Gómez-Múgica Año_1110 Bodega_-_Aula_de_Interpretación_de_Mucientes Carlos_Gonzalez_Santamaria Bogus Caliche_(lingüistica) Capsicum_annuum_var Aída_(serie_de_televisión_de_Ecuador) Bussy_la_Pesle_(Côte-d'Or) Capítulos_de_Angel Barton_zwiebach Cereus_brevistylus_ssp._puquiensis Caso_espionaje_de_Chile_en_el_Perú_1979 Capuli Calcinosis_de_los_núcleos_del_cerebro Beauvois_en-cambrésis Brassica_adpressa Bacalhau_a_gomes_de_sá

html map