Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blénod_les_Pont_a_Mousson Carlos_Octavio_Alfaro Banh_tet Boca_de_Río Bob_Lazar Brașov_(ciudad) Castellengo Calculo_secciones_de_líneas_eléctricas Base_aérea_de_Davis-Monthan Carlos_I_de_España_y_V_del_Sacro_Imperio_Romano Blodgett_Mills_(Nueva_York) Cafta_en_costa_rica Campo_Lugar_(Caceres) Brug Cecil_Saint_Laurent Betun Aïcirits-camou-suhast Castillo_Kameoka Bajada_del_agrio Carlos_Augusto_de_Sajonia-Weimar-Eisenach_(1757-1828) Calle_Azucena_Butteler Centro_de_Ecología Basílica_(estación) Brana Banana_Pueyrredon Caparao Cesar_Carlos_Gonzales_Hurtado Boricua Cardo_condidor Beghrir Calle_34_Estacion_Penn_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Bandera_de_las_Bahamas Championship_Gaming_Series Candida_glabrata Brote_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Canadá Bloomberg_L.P. Barbara_Paterson Biberón Celulitis_(estética) Benton_(Nueva_York) Bajo_sin_trastes Bernard_Diomède Casa_(Arkansas) Capitania_de_Sao_Vicente Capitanes_Regentes_de_San_Marino Caperucita_Encarnada_(historieta) Azul_(desambiguación) Capitán_Tan Café_y_botilleria_de_Pombo Bajorribagorzano Bunge_Argentina Bartın Chapaieve Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_1962 Caja_Laboral_Euskadiko_Kutxa

html map