Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sabor_a_mi_(album_de_Jose_Jose) Torrejón_de_Velasco_(Madrid) Toque_de_piedras Teleton_(Uruguay) Timothy_Rooney Torneo_Clausura_2008_(Guatemala) Thierry_Tulasne Seutera Sardinella_tawilis Señalado_por_la_muerte Tipo_de_cambio_forward Trastorno_de_estrés_post-traumatico Suriá_(dios_del_Sol) The_Andrew_Sisters Souvigne_sur_Meme Son_Ngoc_Thanh Seseli_libanotis_subsp._intermedium Theix Tiempo_de_sombra Tomoxia_borealis Saint_Benoît_la-Chipotte Serrasalmus_nigricans Siglo_LXI_a_C. Sheila_Cassidy Star_Fox_Adventures Seleccion_hongkonés_de_fútbol Szabo Torre_Condominio_La_Joya_3 Tratado_de_Cuz_Cuz Thomas_Eakins Soutolongo Tratado_de_Monteagudo_(1291) The_End_Is_The_Beginning_(Remixes) Sitio_de_Jerusalén_(1187) Tel'tak Tatzelwurm Siete_virgenes Subdelegación Saint_Félix_de-Bourdeilles Stéphane_Sessègnon Tony_Hall Torneo_Clausura_2014_(El_Salvador) Storage_area_network Stargate:_Continuum Temporada_1973_de_Formula_1 Salpicón_de_mariscos Saint_Benoit_(Ain) Salsola_brevifolia Topografias_de_productos_semiconductores Tom_Spanbauer Sadleriana_pannonica Trabajo_de_Autos_Bielorruso Section_Francaise_de_l'Internationale_Ouvriere Silis_urjanhaica Serpens

html map