Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Moreno_(político) Barleria_namutonensis Bádminton_en_los_Juegos_Suramericanos_de_la_Juventud_de_2013 Catasterismo Breurey_les-Faverney Bentley_continental_gt Cañonero_Durango_B_01 Bayern_München Cambridge_(Massachusetts) Católicos Cementerio_de_Montjuïc CICRA Biological_organic_weapon Bajio_(región) Bancos_de_Salmedina Basílica_Notre_Dame_de_Montreal Bitburg_Prum Barredero Castillejo_de_la_sierra Bordeaux_genérico Bötzingen Castillo_del_Remei Capilla_del_Carmen_(Ayamonte) Bola_(matematica) Bernardino_Rivadavia Campeonato_de_Cataluña_de_Hockey_sobre_Hierba Beyond_the_Veil Brandy_Norwood Burbuja_financiera_e_inmobiliaria_en_Japon Cesar_Cruchaga_Lasa Caballeria_andante Bergamoto Bandera_de_Croacia Baccharis_umbelliformis Barrio_Chino_(Ciudad_de_Mexico) CD_Quintanar_del_Rey Bharata-śāstra BMV Capitolio_de_Austin Cayo_Casio_Longino_(fallecido_en_el_42_a.C.) Celos_(pelicula) Campeonato_Mundial_de_Taekwondo_de_2001 Brad_Keselowski Bellitudo_hispaniolae Canton_de_Chateauroux_Centre Byblitea_donckieri Bordonado Años_cuarenta Campeonato_Britanico_de_Rally Belleville_(Deux-Sèvres) Bourguenolles Barrio_Mar_del_Plata_(Caleta_Olivia) Bandera_de_Moscú Barraquete_aliazul Butomissa_tatarica

html map