Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dinsac Distrito_de_Sonipat Dejame_entrar_(album) Cuarta_Division_de_Chile_2002 Delirio_teologico Departamento_Guaymallén Dactylispa_hystrix Corded_Ware Amaradulce Alexander_Nahum Daveigh_Chase Cúmulo_de_diferenciación Echium_trichosyphon Echinocactus_corynodes Dibo,_el_dragón_de_los_deseos Cucarachero_anteado Deogracias_Mariano_Lastra_López Conversion_analógica-digital Dimapur Cordones Cz_75 E_L_Krause Doedicurus_clavicaudatus Células_cerebrales E.B.Alexeev Cyperus_aurantiacus Doronicum_emarginatum Alvaro_de_la_Riva_Guzman_de_Frutos Crotoncillo Copa_de_Campeones_de_la_CONCACAF_1973 E_N_T_E_L Ali_Hussein_Rehema Edificio_España_(serie_de_televisión) Darzab Cyclommatus_scutellaris_elsae Del_espíritu_de_las_leyes Alumbrado_navideño_(Medellin) Dreamin'_Man_Live_'92 Distrito_de_dithmarschen Coro_Infantil_de_Viena Duperrea Cristianismo_espanol Diffembach-les-Hellimer Draba_alpina Coulommes-la-Montagne Cuca Corregimiento_de_La_Concepción Douvres_la_Delivrande Decreto_de_libertad_de_comercio_con_América_(1778) East_Haakon_(Dakota_del_Sur) Alticus_arnoldorum Edad_mamífero_en_Sudamerica Dulce_Amargo EHUX Cypseloides_senex

html map