Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Corriente Ilyas_Shurpayev Universidad_de_la_Columbia_Británica Gavilan_vulgar Iglesia_de_la_Natividad_de_Nuestra_Senora Ikki_de_Fénix Ruben_Perez_Moreno Russula_sanguinaria Municipios_de_Badajoz Iglesia_Parroquial_de_San_Roque_de_Torrechiva Reinos_del_Este Municipio_de_Independence_(condado_de_Beaver,_Pensilvania) Ritual_védico Retrato_de_Isabel_Lobo_Velasco_de_Porcel Trimurti UE Garganta_(geomorfologia) GJ_872 Municipio_de_Warren_(condado_de_Warren,_Indiana) Rio_Ierouslan Uigures Giovanni_boccaccio Río_Marne_(desambiguación) Rincón_de_Valentín Municipio_de_Big_Grove_(condado_de_Johnson,_Iowa) Municipio_de_Newcastle_(condado_de_Dixon,_Nebraska) Gaston_de_Francia_(1608-1660) SSP Una_Cangreburguer_Inmunda_(episodio_de_Bob_Esponja) Utopia_de_un_hombre_que_esta_cansado Reinaldo_III_de_Borgoña Fuerte_Nuestra_de_Señora_de_Halle Rio_Kamo_(Ehime) Universidad_nacional_de_pilar Reino_ziri_de_Granada Municipio_de_James_Bayou Rhopophilus_pekinensis Ruedas_de_reacción Infeccion_del_pie_por_hongos Río_Seihan George_K_Arthur Ingesta_diaria_recomendada Municipio_de_Athens_(condado_de_Athens,_Ohio) Imperio_babilonico Municipio_de_Howland_(condado_de_Trumbull,_Ohio) Rendimiento_(economía) Repatriación_de_polacos Universidad_de_Paris_II_Panthéon_Assas Galicia_Calidad Rotundabaloghia_australibaloghia Fórculo Municipio_de_Lone_Star Garcia_Sanchez Fuente_del_Derecho Río_Aulencia

html map