Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fritillaria_maria Frederiek_Nolf Rosalía_Porcaro Freddie_Kini Up_(universidad) Roberto_Tancredi Garibaldi-Lagunilla_(estación) Municipio_de_Fox_(condado_de_Carroll,_Ohio) Robin_Hood_(desambiguación) Trigonal_piramidal Municipio_de_Hopper_(condado_de_Aurora,_Dakota_del_Sur) True_tears Reuil_sur_Brêche Iglesia_de_Santa_María_la_Mayor_(Velez-Malaga) George_Devine SEAT_Concepto_T Municipio_de_Hart_(condado_de_Warrick,_Indiana) Iglesia_de_la_Encarnación_de_Castellar_(Jaén) German_Pinillos Gage_(Oklahoma) Municipio_de_South_Rock_Island_(condado_de_Rock_Island,_Illinois) Georg_Fresenius Rodolfo_Barragán_Schwarz Gabonia_bicolor Función_indicatriz Gaspar_de_Guzman_y_Pimentel_conde_duque_de_Olivares Giratina_y_el_ramo_de_flores_del_cielo:_Shaymin Reino_meriní_de_Algeciras Universidad_de_macquarie Friedrich_Wetter Revolutionart Municipio_de_Cedar_(condado_de_Pocahontas,_Iowa) Municipio_de_Prairie_(condado_de_Edgar,_Illinois) Typhloroncus_coralensis Triaristella Trio_Lodzko-Chojnowskie Frévent Inflación_del_escroto Reserva_estatal_Ilisu Gerhard_von_scharnhorst SNS_Reaal Municipio_de_West_Lucas_(Iowa) Municipio_de_Riceland_(condado_de_Freeborn,_Minnesota) Reservista_Voluntario_(Espana) Genero_operistico Fuego_(simbología) Representante_legal Usuardus_Sangermanii Rob_Edwards_(futbolista) Giróscopo_de_fibra_óptica Roy_Gereau Rejilla_pantalla Trichuris_trichiuria Rhacophorus_alticola Gala_Brand

html map