Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centre_de_Restauracio_de_Bens_Mobles_de_la_Generalitat_de_Catalunya Caucalis_latifolia Body_heat Buín Boa_constrictor_sabogae Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1955 Bobobo-bo_Bo-bobo Blu-Ray BWV_1046 Barker_(condado_de_Niagara,_Nueva_York) Castro-Urdiales_(Cantabria) Bruno_Corbucci Carlo_de_Gavardo Billete_de_veinte_mil_colones_de_2010 Buenos_Aires_8 Cebolla_(desambiguacion) Beavis_and_Butt-head_Do_America Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacepede Bundesliga_1963/64 Busot Capricho_Italiano Camillo_Benso_conte_di_Cavour Catedral_de_Salisbury_vista_a_traves_de_los_campos Cerrón_(desambiguación) Buethwiller CV_16 Central_nuclear_Trojan Bathyraja_maccaini Carl_Wilhelm_Siemens Buque-escuela_Juan_Sebastián_Elcano Bola_Veloz Canellales Bolesław_Leśmian Cara_sucia Batalla_de_nasiriyah Caproni_Ca.309_Ghibli Boliviano_con_mantenimiento_de_valor_respecto_al_dolar Cabañuela_(desambiguación) Balí_(hinduismo) Botón_dendrítico Campeonato_nacional_de_fútbol_de_Pueblos_Originarios_2013 Centro_Nacional_de_Investigaciones_Científicas_(Francia) Castroman Boys Benjamin_Franklin Black_screen_of_death Bio_Bio,_La_Radio Brycon_stolzmanni Calomyscus_elburzensis Carretera_M-501/CL-501 Cercopiteco_de_orejas_rojas Biotecnológico Boulevard_Saint-Germain Casinos_de_la_Region_de_Murcia Beuter

html map