Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vía_Atlixcayotl Vistabella_(Murcia) Yami_ni_chiru_sakura Accademia_Nazionale_Santa_Cecilia Aldeanueva_de_Guadalajara Zachary_Hietala Cláudio_Ibraim_Vaz_Leal Aconitum_septentrionale Cifra_(matematica) Albert_Roussel Willeroncourt Chauliognathus_atacamanus Agustì_Cerda_Argent Zygonectes_inurus Ahrar_al-Sham Yetsia_bisheila Condado_de_Dallas_(Arkansas) Virot Valencia_(Colombia) Condes_de_Stolberg Yanahuanca A_big_piece_of_garbage Yohann_Gene Cleóbula Ace_Books Ciudad_Heroe Clermont_(Iowa) APNI Valle_de_Valsaín Viento_(navegacion) Velocidad_(desambiguacion) Waffen_ss Wikipedia_en_bambara Zellwiller Charles_Jesse Comedia_de_figurón Chotacabras_bigotudo Acheilognathus_cyanostigma Zalando Aberracion_óptica Viajes_de_Gulliver Airplane_II_The_Sequel Vesícula_seminal Charlotte_Best Conjugacion_cruzada Charost Conjetura_de_Taniyama_Shimura Communio Cliftonville_Football_Club Consejo_Europea_para_la_Investigación_Nuclear Cofradia_del_Yacente_(Murcia) Vidoño Zona_arqueologica Vladimir_Vasek Comisión_Nacional_de_Investigación_Científica_y_Tecnológica

html map