Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquim_Espalter Les_herbes_folles Jose_Maria_Lacunza James_Duval Julia_Garcia_Valdecasas_Salgado Juncus_articulatus Joaquin_Guzman Jana_Novotna Isla_Babe Invasores_de_marte Kouaoua Kormáks_saga Lavash Jean-Christophe_Boullion Jardín_botánico_de_Santa_Catalina Jorge_Alberto_de_Schwarzburg-Rudolstadt José_Lo_Fiego Jörg_Schilling La_Manchuela_(mancomunidad) José_Gorostiza Lista_de_reyes_de_Hungria Lethrus_kiritschenkoi Kluki Jesús_M._de_la_Villa Jośe_Luis_Alvite Isabel_de_anjou Juan_Gamboa Laville_aux-Bois Lista_de_episodios_de_Hunter_×_Hunter Joaquín_de_Pres Jaya_Bachchan Jesús_Gonzalez_Ortega_(botánico) Jacquinia_ferruginea Justus_Karl_HaBkarl José_Domingo_Molina Kuchiyose_no_jutsu Instituto_de_Investigaciones_del_Periódico_Institut_für_Zeitungsforschung_Dortmund Kristin_cashore Lamium_purpureum_subsp._hybridum Isla_de_Faiava La_Bacanal José_Joaquin_de_Mora La_Mézière Juan_de_Bolivar_y_Martinez_de_Villegas Kerry_Zavagnin Lenguas_goidelicas Lactol Lin_Carlos_Henry José_D'Elia Juan_Abello Jose_Maldonado_González Josué_de_Nazareth Jose_Bernardo_Ordónez Libre_dels_tres_reys_d'orient King's_Quest_III:_To_Heir_Is_Human

html map