Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_la_ciencia_en_Espana August_Wilhelm_Dressler Halimeda Herrera_de_Camargo Aproximación_WKB Atoyac_(veracruz) Mount_McKinley Here_She_Comes_Now/Venus_In_Furs Hate_To_Say_I_Told_You_So Hibiscus_militaris Hulleras_del_norte Montes_Vindhya Higinio_Anglés_y_Pamiés Arzobispo_de_San_Salvador Hamlin_(Texas) Miss_&_Mister_España_(ganadores) Angelo_Sagal IAG Gyrus_supramaginalis Grupo_5_de_Caza Haemulon_parra Moric_Benovský Guajará-Mirim Antagonista_(narratología) Modelo_electrodébil Historia_de_filipinas Angelica_Palma Anali_Cabrera Hudson_Bend Hitech_Racing Idioma_bhojpurí Aragona Guachochi Antibalas Australasia_en_los_Juegos_Olimpicos Arbácegui_y_Guerricáiz Hippocampus_fuscus Atlético_de_la_Sabana Aulacophora_indica I_Am_Weasel Mordellistena_uralensis HD_215497_c Hospital_Militar_Dr._Carlos_Arvelo Hemodonación Auburn_(Pensilvania) Anastasio_Bustamante_y_Oseguera Guardias_Negras Herrera_Oria_(Málaga) Austrolebias_nigripinnis Hackers:_Piratas_informáticos Hexagrama_24 Mociu Guillermo_Fernández_García Himilcon_(navegante) Hípica_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006

html map