Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Galicia_(Europa_Central) Rocha_Futbol_Club Revolucion_Griega Rum_and_Raybans University_of_Bristol Iglesia_de_la_Anunciación_(Cogollos_de_Guadix) Impotencia G.E.D. Gedéon_Tallemant_des_Réaux Reiji_Nagakawa University_of_South_Africa Tres_Cruces_y_Valle_de_Kosnipata Gobernadores_de_Tierra_del_Fuego Río_Botijas Réjaumont_(Altos_Pirineos) Gaspar_melchor_de_jovellanos Giovanni_Battista_Ponchino Fuerzas_armadas_de_bosnia_y_herzegovina Río_Arga Fórmula_tres_chilena General_Maynard Trichosalpingus_variabilis Galapagar_(Madrid) Il_Canale_Grande_a_San_Vio Revolución_en_libertad V_Juegos_Sudamericanos SEAT_133 Río_Mali_Kirzhach GR-4 Increibles:_el_gran_desafio Resistencias_a_antibioticos Remailers_anónimos Rubiácea_(São_Paulo) Rio_Ferreira Ruta_nacional_a019_(argentina) Tyrnavos_2005_F.C. Municipio_de_Harrisville_(condado_de_Medina,_Ohio) Iglesia_San_Vicente_de_Ferrer Inocencio_Hernández_González Urbinella_palmeri Iglesia_catolica_en_Francia Rivulus_limoncochae Geranium_dissectum_var_purpureum Unio_Esportiva_Atlètica_Gramenet Ricardo_Falcon Gaspar_Contarini Musca_Borealis Imagen_de_la_Divina_Misericordia Reinado_Internacional_del_Café Municipio_de_Lower_Creek_(condado_de_Caldwell,_Carolina_del_Norte) Tres_fantasmas_navideños Generos_de_historieta Retrato_de_ginebra_de_benci Imageboard U.S._Cellular_Field

html map