Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raión_de_Horokhiv Los_cien_dias Radomiro_Tomic Ramon_Boldú Provincia_de_ayabaca Raión_de_Shovgénovski MKS_Pogon_Szczecin Raion_de_Novokubansk Militares_africanistas Region_de_Chūyo Magny_le-Desert Puente_de_Domingo_Flórez_(León) Reconquista_(desambiguacion) Quelite_de_puerco_ciego_recio Ractopamina Presbytis_thomasi Maria_Nogales Gonzalo_Fernández_de_Córdoba_Larios Magnus_de_Dinamarca Progres_de_champan Rambhá_(apsara) Lonzo_Williams Real_Fuerza_Aerea_(lucha_libre) Gorrion_pizarra Make_It_with_You Macedonio_Oscar_Ruiz Recalentado Pégairolles_de_Buèges Luis_II_de_Borbon,_cuarto_príncipe_de_Conde Mecano_Los_Videos Manat_(mitología) Marqués_de_Contadero Mila_densiseta Mejillón_Cebra Primera_Division_de_Chile_1956 Provincia_de_Juribga Psylliodes_springeri Rap_nawng_sayawng_khwan Gran_Premio_de_Hungría_de_1995 Psiquiatría_represiva_en_la_Unión_Soviética Manuel_Lara_Hernández Manuel_Andres_Arroyo_y_Pinedo Miguel_Maria_Astrain_Bada Milium_maritimum McClellan-Palomar_Airport Quinto_Fabio_Vibulano_(cónsul_467_a.C.) Presa_y_embalse_de_Proserpina Rally_Acropolis_de_1981 Racing_de_Ferrol Rawls Goy Luis_Redher Mariana_Lidia_Torres_Pérez Regimiento_"Chacabuco"_6_de_Línea Léon_Compère

html map