Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pusyamitrasunga Radical_22 Martin_Gaston_Leva Marquesado_de_Alenquer Marmosa_esbelta_carifina Gran_Enciclopèdia_Catalana Raro_(álbum) Premios_nacionales_costa_rica Lowe's_Motor_Speedway Rapel_(mercadotecnia) Provincia_de_Ġaznī Microferonia Querida,_agrandé_al_bebé Queso_de_abredo Manual_de_Oslo Megophryini Primer_Secretario Ltac Presa_de_Los_Toranes Martín_Bautista_de_Lanuza Ranúnculo_rosado Gran_Premio_de_Mónaco_de_1979 Manuel_Diaz_"El_Flecha" Middle_Village–Avenida_Metropolitan_(línea_de_la_Avenida_Myrtle) Luis_Rius Maravillage Marco_Luculo R.P.G. Manuel_Abad_Yllana Lobo_(cómics) Manuel_Moncayo_Cubas Matthew_Lillard Rebelion_del_Departamento_de_Guayaquil Los_Barrios_de_Luna Ramon_Gomez_Valdés Proteina_de_soja_texturizada Luciana_Pedraza Macarena_Gelman María_Luisa_Fernández Manis_tricuspis Megaliabum Magen_David_Adom Maggie_(libreria) Progimnospermas María_Álvarez_Tubau Radio_Praga Mani_(Yucatán) Luz_Valdenebro Margarita_de_Foix_infanta_de_Navarra Red_PEA Mildeu Premio_Poincaré Marco_jurídico-político Manuel_Andres_Casaus Manuel_Torres_(desambiguacion)

html map