Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Martin_Colombres Definición_estándar Alojzy_Liguda Cravant_les_Coteaux Corteza_fibrosa_messmate Cotorrita_de_alas_rojas Alophoixus_finschii Cucarda_(desambiguación) Ecocritica Algo_muy_divertido_que_Bart_no_volverá_a_hacer Cuautitlan_Mexico Eastern_Beach Cotuzina Díez_de_Montalvo Delirium_Trémens_(banda_hondureña) Cándido_Candi Crobylanthe De-Loused_In_The_Comatorium Dell_Henderson Dark_Water_(novela) César_Lopez_de_Lara Daniel_Chima_Chukwu Cresancey Cruzada_infantil Alvar_García_de_Albornoz Der_Sturm Deadline_U.S.A. Diomedes_Díaz Amadeo_Ibánez Corethrodendron Deli Divinidylle Distrito_de_kitgum Diagramas_de_De_Finetti Altiplano_Andino Aliaa_magda_elmahy E._atropurpurea Copa_Panamericana_de_Hockey_sobre_césped Cyphon_tertius Dum-Dum_Bullets Corriere_della_Sera Distrito_de_florida Dornier_Do_317 David_y_Goliat_(Madrid) Diplommatina_inflatula Cándido_Avilés_Isunza Economia_Monetaria:_una_Revolucion_contra_la_Teoria_Economica_Superficial Ali_Muhammad_Mujawar Economía_constitucional De_pura_sangre Delia_y_los_Aminoacidos Cymbidium_goeringii_var._goeringii Alfonso_Martínez_Alcázar Dos_rubias_de_pelo_en_pecho Distrito_de_Chacayán

html map