Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gaia_1 Gabinete_de_Herman_Van_Rompuy_en_el_Consejo_Europeo Revolution_(single) Girmont-Val-d'Ajol Trofeo_Madrid_2012 Fumetto Iglesia_de_Santa_Sofía_(Trebisonda) Municipio_de_Cambridge_(condado_de_Saline,_Misuri) Municipio_de_Oxley_(Arkansas) Fray_Diego_Durán Gaumata Reserva_Natural_de_la_Sierra_de_Malcata Un_Sundance_cualquiera Rene_Nicolás_Carlos_Agustín_de_Maupeou Río_Segura_(2010) Universidad_Nacional_San_Agustin_de_Arequipa Museo_Arqueologico_de_San_Miguel_de_Azapa Municipio_de_West_Jersey_(condado_de_Stark,_Illinois) Giuseppe_Enrici Glendale_(Oregón) Un_nuevo_tipo_de_ciencia Reseda_sesamoides Tyrannochthonius_gigas Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Poweshiek,_Iowa) Trofeo_Ciudad_de_Lérida Iglesia_de_San_Mateo_Apostol_(San_Mateo) Gira_La_llave_de_la_puerta_secreta Río_Molledo Reseda_caballar From_This_Moment_On_(álbum) República_de_las_Montañas_del_Caucaso_Septentrional Gato_del_desierto_chino Ruta_del_Algarrobo Rio_Baker Roman_von_Ungern-Sternberg Rodrigón Geobiologia Museo_Arqueologico_de_Tenerife SCU_Torreense Frente_para_la_Liberacion_Nacional_de_Ogaden USS_Wasp Gardendale_Alabama Furiasse Giolito Geam_Pride Fruitport SNB_2012-2013_Piratas_de_la_Isla Fuerza_Aérea_Expedicionaria_Aliada Ucrania_y_la_Unión_Europea Gimnasia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972 Richard_Armitage Glaciación_de_Günz Iglesia_Parroquial_de_San_Pedro_Apóstol_de_Benicarló Uraeotyphlus_malabaricus Fusión_Humor

html map