Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Regalecus_jonesii Pouilley-Francais Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Pulsatrix_koeniswaldiana Marisa_Brel Macrotomia Marpissa_Muscosa Pseudoeurycea_obesa Provincia_de_Inquisivi Ramadilla Lucio_Marineo_Siculo Que_es_tcp_ip Premio_XRCO Poul-Erik_Hoyer-Larsen Medi_Telecom Manihot_dulcis_var._diffusa Radioisótopo Manuel_Antonio_Rojo_del_Rio Pyrrhulina_brevis Gossip_Girl:_Acapulco Miguel_Nikolaevich_de_Rusia Luxilus_chrysocephalus Metabolismo_del_etanol Liz_Allan Presa_y_embalse_de_Cancho_del_Fresno Miguel_"Muñeco"_González McNaught_(C_2006_P1) Mauro Prueba_de_scott Lápida_vadiniense_de_Vado_Nebira RTP_Memória Lu6_Emisora_Atlántica Quimica_descriptiva M.B._Brozon Rebecca_brown Manuel_Argüelles Pteropus_temminckii Proteina_ácida_fibrilar_glial Martinezia_aculeata Metrobus_(Caracas) Gran_Premio_de_Marbriers Micraochites Pseudomicrocara_hangayi Prisionero_de_consciencia Mammoth_(Arizona) Pozos_sépticos Marcgraviales Megan_Hauserman Real_football_2012 Maccabi_Petah_Tikva_FC Mercedes-Benz_OF_1620 Rayo_X Provincia_de_Mejillones Mathematics_Genealogy_Project Marco_Arriagada

html map