Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Constriccion Acalymma_gouldi Vivant_François_Vienot_de_Vaublanc Vincy_Reuil-et-Magny Acyntha_robusta Yamanashi_Hanzo Chaussin Clase_Dealey Constitución_Política_de_la_Republica_Peruana_(1828) Aldeia_Velha_(Avis) Confiteria_Torres Aerodromo_Los_Cerrillos Viernoles Constitución_Federal_de_1873 X_Distrito_Electoral_Federal_de_Jalisco Aeropuerto_de_Skopje_"Alejandro_Magno" We_Are_Pilots_(v3) Weihea_ilicifolia Acuna_Kunz,_Juan_Erwin_Bolivar A_F_Records Acisclo_y_victoria_de_cordoba A_397 Yuliya_Tymoshenko Vallecillo_leon Variante_sur_metropolitana_de_bilbao Videoconsolas_de_séptima_generacion A_Noble_was_Born_in_Chaos Yo_soy_la_hormiga_vecina_/_Que_sus_ojos_que_su_pelo_y_que_su_amor Clavados_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2010 William_H.P._Emery Contracanto Clasico_El_Ensayo Chocolatina Visnu-sajasra-nama-stotram Complejo_Endorreico_de_Espera Vortbröd Acciones_legales Agemochi Condado_de_Queen_Anne_(Maryland) Academia_Romana_de_los_Árcades Víktor_Ambartsumian Companía_fotografica_Napoleón Condé_lès-Herpy Xativa_Jativa Comision_de_Calidad_Ambiental_de_Texas Westwood Cobitis_striata Vigliano_Biellese Aceleradores_de_partículas Yacimiento_icnológico_de_Bejís Adaptación_de_impedancia Concierto_para_violin_No._1_(Prokofiev) Chloraea_hookeriana Cnn_Headline Condado_de_Sabine

html map