Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eurobasket_1979 Ferdinand_Deppe Ferocactus_acanthodes_var._rostii Formariz_(Zamora) Edwin_Vásquez Francisco_Figueroa_Mata Fragmento_de_okazaki Forty_Fort Epidendrum_ciliare_var._squamatum Fernando_Marques El_video_Jesus_de_Andreas_Eschbach Estatuto_de_Autonomía_de_Aragón_(1936) El_Centinela El_príncipe_del_tenis Efusión_pericárdica Federico_Fong Flavio_Anicio_Olibrio_(opera) Evangelio_segun_san_Mateo Facundo_Albaqui Esteban_Dushan Estacion_de_Reuilly_-_Diderot Estadio_Level-5 Flambeau_(Rusk) Eduardo_J._Corso Fedération_régions_&_peuples_solidaires Estadio_Los_Siete Eduard_Pfluger Estanislao_Suárez_Inclán Especulo_(medicina) Florentino_Primera Fernando_Carlos_Fuchs El_Comendador_Griego FC_Espana_de_Barcelona Euphorbia_dentata_var_lancifolia Francisco_Stella Facultad_de_Ciencias_Exactas,_Ingeniería_y_Agrimensura_(UNR) Estrée Foro_Andaluz_de_la_Familia Evencio_García_Bibiano Flora_(desambiguación) Fantasia_(La_historia_interminable) Fenomeno_Warcraft Essential_Mixes Fenix_(hijo_de_Agenor) Formatos_de_archivo Estacion_de_barrio_de_la_concepción Estatuto_de_Autonomía_de_Cataluña_de_1979 Fernando_Martin_Basket_Master El_gran_Ziegfield Enfermedad_gastrointestinal Erupción_del_volcán_Eyjafjallajokull_de_2010 Etheostoma_aquali Fernando_II_de_Aragon Emperatriz_consorte_de_Brasil Eudora_(cliente_correo_electronico)

html map