Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_la_Union_Europea Preocupaciones_medioambientales_con_la_generacion_de_energía_electrica Rebelión_de_Marquez Priestfield R_A_T_M Mihailo_Lalic Louis-Eugène_Simonis Magliano_de'_Marsi Gran_Premio_de_Portugal_de_Motociclismo Gofres_de_papa Granadas Masters_de_Montecarlo_1991 Ramón_Galindo_Noriega Luis_Mena_Arroyo Regla_de_Bredt Luis_Fabio_Xamar Lophira_macrophylla Quimica_de_la_agricultura Presera_real Proyeccion_cilindrica_equidistante Marta_Domínguez Lo_que_queda_del_día_(novela) Pueblo_finés Red_de_Carreteras_de_la_Diputacion_de_Guadalajara Reaccion_de_Jarisch-Herxheimer Manuel_Outumuro Prefectura_de_Kavala Prehistoric_Park Malcolm_X_Make_It_Plain Línea_de_Porto_a_Póvoa_y_Famalicão Louis_Agassiz_Fuertes Los_Marines Raimundo_Fernández-Cuesta_y_Merelo María_Teresa_Felicitas_de_Este Puerto_Deportivo_Las_Fuentes Ludwig_Von_Mises_Institute Mary_(Saona_y_Loira) Raúl_Albornoz Proposicion Mauro_Gerk Ready_Rock_C Ptychotrema_usambarense Reciclaje_de_pilas Maierocactus Recesion Presidencia_de_Colombia_2006_2010 Provincia_de_Mostaganem Marquesado_de_las_carreras Metawithius_philippinus Masías_de_Roda_(Barcelona) MMR_06 Mararía_(película) Meritamón_(hija_de_Thutmose_III) Margarita_Caffi Primer_nacionalismo

html map