Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_Sanz Lista_de_paises_por_PIB_(nominal)_per_cápita Jimmy_Izquierdo Koutalisaurus_kohlerorum La_mansión Invasion_estadounidense_a_Panamá_de_1989 Javeta_nuda Lailly Javier_Pascual_Llorente Leonideo José_Antonio_Morante_Gutiérrez Ley_de_Punto_de_Equilibrio Juan_Carlos_Pérez_Frías Juguete_de_malabares Kebsa Le_Monteil-au-Vicomte La_cage_aux_folles Juegos_Olímpicos_de_1924_(desambiguación) José_Entrecanales Intel_Core_i5_(Nehalem) Linea_C7_(Córdoba) La_mujer_de_Judas_(telenovela_venezolana) Jorge_Báez Joan_Mas Kh_55 Leberknödel Ioan_Gruffudd Joan_Mascaró Julio_Alas Leptagoniates Katajjaq Letra_brahmí Leo_Nucci Larisa_Oleynik Julio_Lacarte_Muró Kill_or_Be_Killed Lay_All_Your_Love_On_Me La_Maluenga Jose_Sanchez_Rojas Instituciones,_órganos_y_organismos_de_la_Unión_Europea Kankintu_(distrito_de_Kankintu) La_aventura_del_hombre Ley_de_duverger Lipromorpha_banksi Javene Juan_Ricárdez_Broca Las_Crisálidas Let_it_Die Liga_de_baloncesto_de_Lituania Japoneses Leyenda_Negra_de_la_Inquisicion_Espanola Letricourt Les_Portes_en-Ré Javier_Moreno_Sanchez Jack_Moreland

html map