Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aplicaciones_de_la_electricidad Historia_del_pensamiento_económico_(libro) H._wui Montgaillard_(Altos_Pirineos) Athée_sur_Cher Atractosteus_spatula Griselda_Blanco Hippocamelus Antá André_Kamperveen_Stadion Himno_del_ido Guerra_Peninsular Antraquinónico Montes_Cantábricos Apterigiformes Hafdasa_C_4 Héctor_Nuñez_(futbolista) Monasterio_de_la_Madre_de_Dios_(desambiguación) Augusto_daolio Antonio_Cabrini Arrondissement_de_Saint_Martin_Saint_Barthélemy Hontoria_(Llanes) Helvia Her_Cardboard_Lover_(pelicula_de_1942) Mogariza HU_USP Minami_Kuramitsu_(Tenchi_Muyō!) Historia_de_la_homosexualidad_en_España Haage Antonio_Fernández_Ros Helena_(satélite) Art_María Automail Hippolyte_Lucas Arantxa_Sanchez_Vicario Anton_Lans Movimiento_jipi Arañero_ribereño Atriplex_halimus_var._rifaea Antonio_Beltran Groupe_Zodiac Mount_Pleasant_(desambiguación) Apayaos Anzat_le-Luguet Mondon Halaf Arrondissement_de_Pontivy Historia_de_la_Union_Soviética_(1953_1985) Mundial_de_Fútbol_de_Alemania_2006 Idioma_akateko Aurelio_García_Cantalapiedra Arria Asfarvirus Montia_tenella Ayax_Telamon

html map