Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Economía_de_Dominica Alejandro_García_Fontcuberta Diotocranus_lebrunii Coulis Deschampsia_baetica DAAP Alvaro_Jose_Dominguez_Cabezas Alternativas_radicales_para_la_ribera_del_ebro Dipturus_falloargus Defensa_Nuremberg Cura-ho-tot Depositos_gravitación_de_Caballito Diaforética Alta_tensión_(programa) Amomis_pimento_var._jamaicensis Dendritas Dais_cotinifolia Edad_del_Universo Daniel_Alejandro_Vidal Alicia_Eugenia_Vargas_Restrepo Americana_music Alexander_Friedmann ERR DuPont_Corporation Alstroemeria_ovallei DebConf Desafío_2010:_La_lucha_de_las_regiones,_el_brazalete_dorado Ana_Maria_Cue Demons_and_Wizards Derecho_de_interés_público Alga Defensa_de_la_isla_de_los_Gelves Derechos_Animales Distrito_de_Khammam Dolo_(Côtes_d'Armor) Coro_Polifónico_Nacional Corethrodendron East_Coast_blues Cryptocephalus_ayvazi Echinocactus_robustus Darnell_Robinson Disporopsis Delta_del_Ganges Ana_María_Raga Don_diego_vaca_de_vega Dippe_Marisa Distribución_F_de_Snedecor Cronología_de_la_Segunda_Guerra_Mundial Dinocarida Corrección_de_errores_en_transmisiones_digitales Culturas_mundiales_paleoliticas Donnazac Costa_Cálida_Club_de_Fútbol_Sangonera Cruella_de_Vil_(canción_de_Selena_Gomez) Distrito_Federal_de_Mexico

html map