Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daitō-ryū Alexander_Manninger Donja_Greda Cranfield Cáncer_de_huesos Alejandro_Peris Aloe_morogoroensis Daniele_Gangemi Dialeurodes_reticulosa Edificio_Olivetti Cynodon_indicus Daoiz_Uriarte Dinastia_de_Borgoña Dâdarši Amphasius Dario_duretti Du_Bois_(Illinois) Ambierle Distrito_de_Aarwangen E_226 Departamento_Administrativo_Nacional_de_Estadística_-_Colombia Cáncer_vaginal Domingo_Sangriento_(1887) Dik-dik_de_Kirk DASK Cratón_del_Río_de_la_Plata Dialecto_aragones_antiguo Dobongsan_(Metro_de_Seúl) Cámbrico_Inferior DRP Diaz_Oliva Dura_lex,_sed_lex Dana_Cruz David_Sackett Copa_de_Brasil Déjame_entrar Dawson_Alexander Creación_(mitología) Cyprus_News_Agency Copa_Italiana_de_Baloncesto Crataegus_diversifolia Dommartin_le_Franc Dinamarca_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1994 Alejandro_Roca Distrito_de_Lesparre_Medoc Dorotea_De_Chopitea Darzi_Āb Diceros_bicornis_longipes Alejandro_Santo_Domingo_Dávila Cotriade Descenso_de_la_poblacion_nativa_americana_durante_el_periodo_colonial Departamento_de_Cooperacion_Mágica_Internacional Dinosaurios_(historieta) Dactylispa_insignita Crepidodera_peloponnesiaca

html map