Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Varela_Ortega Lepanges-sur-Vologne Jesús_Alcaraz_Rodríguez Kelsang_Gyatso Lista_de_Principes_de_Liechtenstein Kusanagi Knightdale José_Serpa John_Farson Instituto_Geofísico_del_Peru Ivan_Menendez_Candela Leoncio_de_Rostov Jalostotitlán Kohana Isodecagono Jose_Luis_Saenz_de_Heredia Jose_Lemery_e_Ibarrola Koisuru_Otome_(cancion) Letra_inda J1943:_The_Battle_of_Midway L_A_V_Olmedo_Zamora-Galicia Lanai_City_(Hawái) Jardin_Botánico_Augsburgo Kópavogur Juegos_Deportivos_Centroamericanos Jeepster_Commando Liasis Joaquín_Fernandez_Garaboa Lalo_Guerrero Junta Kim_Won_il Jardín_de_Salustio José_Francos_Rodriguez Laser_en_Urologia La_ventana_indiscreta_(programa_de_television) Jose_del_Castillo_Saez_de_Tejada Juan_B._Castagnino Jose_María_Bakero Lago_Ballivian La_Réunion Jose_María_de_Achával Lenguas_de_signos Katghora Juego_de_estrategia_en_tiempo_real Juan_Manuel_Rodríguez_Parrondo LEU Las_Murtas_(Murcia) Lagunas_y_parameras_del_Senorío_de_Molina Jinbilnggay La_Membrolle_sur-Longuenee Les_Borges_Blanques_/_Borjas_Blancas Les_Granges Juan_Manuel_Rodríguez_(desambiguación) Inwood-207th_Street_(IND_Eighth_Avenue_Line) Junta_de_Gobierno_Municipal_de_Valencia

html map