Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Meadowbrook Región_del_Oresund Rasbora_rubrodorsalis Lutero Rana_arbórea_meridional Pseudohorus_luscus Microspathodon_frontalis Mello_(desambiguación) Maria_del_Carmen_Gonzalez_Valerio Grammitidaceae Quebradas Masters_de_Montecarlo_2011 Mazas_o_clavas_de_malabares Millau_(Francia) Punto_Chapultepec Proteína_fostasa_1_(PPP1C) Ready_for_the_Weekend_(canción) Real_Time_with_Bill_Maher Magnolia_gracilis Lucio_Melendez María_Esther_Podestá Marrón_Van_Dyke Greatest_Hits_(album_de_Debbie_Gibson) Marco_Atilio_Regulo_(consul_294_a_C.) Gossypium_paniculatum Major_League_Soccer_MVP_Award Rebutia_cylindrica Quo_Vadis?_(película) Memorial_Agustín_Sagasti Real_Sociedad_Española_de_Historia_Natural Magic:_El_Encuentro_(trama) Mario_Alberto_Miranda Premio_de_Investigacion_"Miguel_Catalán" Menexenus Microrregiao_de_Catalao Mijaíl_Iósifovich_Gurevich Presbitero_Antonio_Jose_Sucre_Alcalá Metauro Megascops_centralis Los_Majadales Microsoft_Installer Prodigio_(desambiguación) Michael_Clarke Mastixiodendron Proculo Prunonero Magic_(B.o.B) Live_in_Venlo,_Holland_12_27_83 Los_Valles_(Turon) Pínar,_Granada_(Espana) MMEP Metodos_de_evaluación_para_la_traducción_automatica Manual_diagnostico_y_estadistico_de_los_trastornos_mentales Mandarin_estándar Ready_to_Die_(álbum_de_Notorious_B_I_G.)

html map