Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Republiqueta_de_Ayopaya Rockstar_Games_Presenta_Table_Tennis Municipio_de_White_Hall_(condado_de_Greene,_Illinois) Rhodosciadium Gobernanza_de_TI TwinBee_RPG Rito Roberto_A._Rodríguez_Ríos Glitter_and_Doom_Live Fuga_geográfica Tuti_Furlán Municipio_de_Elmer_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Tribunal_de_Orden_Publico Municipio_de_Kinderhook Indocelta Museo_Diocesano_de_Lerida Municipio_de_North_Fall_Creek_(condado_de_Yadkin,_Carolina_del_Norte) Muralla_Árabe_de_Ágreda Trogon_violaceus Universidad_Estatal_de_Nuevo_Mexico Genio Rodolfo_E._Modern Tucker_Abbott Rock_am_Ring Georgsmarienhutte Municipio_de_Hayes_(condado_de_McPherson,_Kansas) Gaiman República_Serbo_húngara_de_Baranya_Baja Iglesia_de_Dios_Ministerial_de_Jesucristo U-33_(2006) Riesgo_operativo Ignacio_de_loyola Funcion_no-elemental SINGULAR Municipio_de_Center_(condado_de_Henry,_Iowa) Rio_San_Juan_(departamento) Tulipa_didieri Ryuken_Bakuhatsu!!_Goku_ga_yaraneba_dare_ga_yaru Técnica_de_Regeneración_Osea_Guiada Rubén_Rodríguez_Lopez Uñas_de_caballo Gears_of_War_(videojuego) Ilyushin_Il-40 Gil_(Johnny_Test) Ursus_Breweries Futbolista_del_ano_en_Rumania Galepsus_diversus Trisetella Universidad_de_Caen Información_(periódico) George_Gapon Ruta_Nacional_61_(Colombia) Ruta_Jacobea_de_Pequeña_Polonia Municipio_de_Plattin_(condado_de_Jefferson,_Misuri) Richard_Verreau

html map