Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aurora_(Indiana) Movimiento_protestante Harry_"Sweets"_Edison Hagia_Sophia Hermandad_Penitencial_del_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Hylodes_pickeringii IAI_LAHAT Mmcp Grigori_Alexandrovich_Potemkin Muertos_de_el_sagrario Avinguda_del_Paral·lel Ministerio_de_Educacion_de_Chile Huehuetla Andes_colombianos Avenida_Tres_de_Mayo_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Monte_Rinjani Modillón Ministerio_de_Cultura,_Deporte_y_Turismo Anisonchinae Antoni_salas_y_roca Mr_Big Asesor_tecnico_comercial Misión_Permanente_de_México_ante_Cuba Hueso_cuneiforme_medial Aureo_Baqueiro Montiers-sur-Saulx Grupo_Vasco-Catalán HIP_97594 Andrei_Yeriomenko Minsheng_Bank_Building Guerra_de_Futbol Hermandad_del_Carmen_Doloroso_(Sevilla) Azocompuestos Helleborine_×_schmalhausenii Hoosiers:_mas_que_ídolos Grito_de_Lares Antoine_Karam Artemis_Fowl_La_novela_grafica Moda_espanola_(serie_filatelica) Antolin_Gimenez_Cuenca Arroyo_Cuñapirú Ascensión_(Buenos_Aires) Huércal-overa Morir_de_amor HP_41 Harvard Modoc_County_California Mosasauridos Moscas_escorpion Huáng_He Ano_1072 Mordellistena_elicodomma Grupo_esporadico Hugo_primas_de_orleans Hitokiri_Battōsai

html map