Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gomutus_rumphii Marcilly_le-Chatel Meronem Massimo_Volta Maria_Miloslavskaya Pubenences Recinto_amurallado_de_Ribarroja_del_Turia Marqués_de_Queensburry Pycnowithius_garambicus Reacción_de_Tscherniac-Einhorn Lulú_(Berg) Pulverizador Región_biogeográfica_del_Mar_Negro Premio_Grammy_por_Mejor_Album_Rock_Latino_Alternativo Martilandrán Propagación_de_la_cadena Mames_(santo) Reedsport McGraw Los_Polvorines Rally_Jänner Rafael_Aristegui_y_Velez Magnicidios_y_atentados_que_cambiaron_la_historia Mentha_ischnostachya Gran_Premio_de_Brasil_de_1996 Maranga_(sitio_arqueológico) Rallye_de_Corcega Metynnis_fasciatus Puente_de_la_Bahía Gomez_Suarez_de_Figueroa Raym._Hamet Punal Maria_Amalia_de_Borbon-Dos_Sicilias Quinto_Mucio_Escévola_(pretor_215_adC) Manzini_Sundowns Pseudosantalum Gran_Premio_de_Canadá_de_1969 Goleta_Invencible Madhapar R_J._Reynolds_Tobacco_Company Real_Unión_B Provincia_de_Taourirt Lo_que_faltaba Premio_Skylark María_de_las_Mercedes_de_Borbón_y_Habsburgo-Lorena Medicion_de_humedad_y_masa_o_densidad_con_microondas_–_Metodo_con_resonador Martín_de_Gainza_(arquitecto) Lopez_(Cauca) Quintanilla_de_Arriba Real_Compañía_Guipuzcoana_de_Caracas M*A*S*H_(serie_de_televisión) Lucio_Angulo_Espinosa M_E_R_V_A_L. Puente_Seto_Ohashi Grazay

html map