Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marco_Claudio_Marcelo_(cónsul_222_adC) Manuel_Sanchís_Guarner_i_Cabanilles Proyección Microrregiao_de_Sao_Joaquim_da_Barra Manhente Maximilian_Graf_von_Spee Grasilla_de_flor_grande Graphics_Execution_Manager Mazieres_sur_Beronne Radicali_Italiani László_Moholy_Nagy Primera_epistola_de_Juan Mentha_viridis_subsp_crispata Louisettitinae Quindim Ramón_Espinosa_Martin Principio_Copernicano Raimundo_Fernández-Villaverde_y_García-Rivero Pulfero Gregorio_Lasaga Manzanillote Luis_Otero_Fernandez Raj_Patel Prehistoria_de_la_península_ibérica Lorenzo_de_Austria Marquesa_de_los_Trujillos Mia_Rose_(desambiguación) Maitre Ramakrishna Rebel_Yell Miguel_Henríquez Manuel_Senoret_Astaburuaga Milicia_(Río_de_Janeiro) Protestas_en_Rusia_de_2011 Malversacion_de_caudales_públicos Manel_Guillen_i_Sola Malva_bojica Predestinación Premio_Unión_de_Actores_a_Toda_una_vida Lovely_Cat's_Eye Metodología_de_conocimiento Racionalidad_procedimental Quimica_analitica Matino Marco_Antonio_Núnez_Lozano Lopas_(desambiguacion) Provincia_de_enna Los_demas,_todos_maltrechos Región_de_Minsk Microsoft_Office_OneNote Lupinus_angustifolius Gramática_del_finlandes Luc_(Altos_Pirineos) María_(canción_de_Ricky_Martin) Primera_División_de_Chile_1972

html map