Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estrella_FU_Orionis Espárragos_de_ortiga Eviota_melasma Escuela_croem En_vivo_en_Obras Estetica_totalitaria Fartet_andalúz El_Dia_del_Sol_Negro,_Segunda_Parte:_El_Eclipse Facialcázar Francisco_A._Rodriguez Festival_de_Eurovision_de_Jovenes_Bailarines Federalistas Efecto_Wilson Franco_Martín_Aguilera Eto'o Encuadernación_alzado Error_humano Farmacotecnia Escudo_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Kirguistán Espejo_curvo Festival_de_Eurovisión_Infantil_2010 Euzko_Alderdi_Jeltzalea_Partido_Nacionalista_Vasco Estación_de_Montemor-o-Novo Felix,_Principe_de_Schwarzenberg Eleutherodactylus_amplinympha Forstaboretum_der_Niedersächsischen_Landesforstverwaltung El_Barrial Eremophea Este_es_el_romance_del_Aniceto_y_la_Francisca_de_como_quedó_trunco,_comenzó_la_tristeza_y_unas_pocas_cosas_mas... Egoísmo_moral Eucalyptus_viminalis_var._microcarpa El_pequeño_vampiro_en_la_granja Estacion_de_Torre_del_Bierzo Empatógeno-entactógeno Estadio_Olímpico_Chateau_Carreras Familia_(Botánica) Fernando_Morán_Calvo-Sotelo Enrique_"Coqui"_Navarro Fennis_Marx_Dembo Estación_de_Montequinto Emilio_Parada Euphorbia_imbricata_f._angustifolia Enonsaari Endemica Eumelepta_clypeata Firma_segura_hacia_adelante Estación_de_Valença Francisco_José_Yndurain_Munoz Eumorphus_simplex_erythromerus Ford_Cougar Escuela_de_Bibliotecologia_y_Arquivologia Espino_macho Estandarte_del_Oriol Forest_Acres Embajadores_de_España_en_la_Unión_Sovietica

html map