Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instrumentos_musicales_del_Barroco Institut_International_de_Sociologie Leptispa_bifoveolata Jaime_de_Sá_Menezes José_Ledesma_Criado Johann_Baptist_Wenzel_Kalliwoda Licenciatura_en_Organizacion_Industrial La_Fere José_Agustín_Pardo_de_Figueroa LEC_Refrigeration Joan_E._Roughgarden José_Fernandez_Nonídez Kharabaj Linea_de_Cintura Lexipedia Ley_Orgánica_de_Universidades Kitagawia Kümmerle Instituto_de_la_Mujer La_Piedad_(municipio) Izquierda_y_derecha_(política) Juan_Pablo_González Las_mujeres_de_Mudd_(Star_Trek:_La_serie_original) Leonel_Adrián_Pernía Kazajstán_en_los_Juegos_Olimpicos Little_Rock_(Iowa) Jiquipilas_(municipio) KV_12 Juan_de_Dios_Sotelo_Machín Joaquín_Anselmo_María_Albareda_y_Ramoneda Le_Vibal Juegos_Olimpicos_de_Montreal_1976 Joaquín_Hurtado La_Vidola_(Salamanca) Krusensterniella Kórzhevski_(Slaviansk,_Krasnodar) Linea_Barcelona_Granollers_Gerona_Figueras_Portbou Kairuán Jorge_Maestre Jose_Ignacio_Pulido_Briceño Jardines_Botanicos_de_Gibraltar_Alameda Kai_(desambiguacion) La_Peroja La_última_aventura Julian_García_San_Miguel Kichinev L'Isle_de_Noé Isla_de_Hawái Jeepster_(canción) L_Frank_Baum Lago_del_sihl Jose_Hipolito_Raposo Italo-argentinos Kauta Jardín_Yuyuan

html map