Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calvet Centro_para_la_Divulgación_del_Conocimiento_Económico Batalla_de_Kahlenberg Batalla_de_puente_de_marquez Butteville_(Oregón) Bhagavata_Puraná Camillo_Torreggiani Baltasar_de_Zúniga_y_Guzman,_marqués_de_Valero Borg_El_Arab_Stadium Casier Carrampuya Bandera_de_Pensilvania Basilica_de_Santo_Domingo Becerrea_(Lugo) Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1995_(Clásico) Carex_sicula Bleed_like_me_(single) Carangoides_gymnostethus Batallon_de_Cantabros_Montañeses Brilliant_Blue_FCF Celeste_(actriz_porno) Bang_khun_thian Balsamilla_de_Aragón Bogotana Canton_de_Saint_Quentin_Nord Capricornio_(constelación) Cesarea_(desambiguacion) Betula_alba_var._vulgaris Casa_Real_de_Karadorđević Blanco_y_Negro_(album) Brad_Whitford Boutiquea_platypetala Betonica_affinis Calle_Bolivar Callimodapsa_afra Carlos_Sotelo_Garcia Catedral_Saint-Louis_de_Fort-de-France Bayan_Shireh Castillo_de_Montornés Bermejo_(departamento,_Formosa) BL Campeonato_de_Austria_de_Formula_3 Blot_l'Église Batalla_de_cochicó Castriidinychus_maeandralis Chaerophyllum_maculatum Centenario_de_la_Revolucion_de_Mexico Bazouges_sur_le_loir Capannori Barbus_stauchi Campeonato_Sudamericano_Sub-20_de_2015 Campeonato_Europeo_de_Esgrima_de_1996 Beaumont-sur-Deme Capilar_sanguíneo Chamamés

html map