Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yitán Agripina_Montes_del_Valle Zoológico_de_partículas Cliff_Palace Villa_de_Colombres Vaux_les-Mouzon Al_Yumhūriyya_al_Yazaiiriyya_ad-Dīmuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Coelorinchus_longissimus Cicileus Abraham_Ibn_Ezra Codo_(Unidad_de_longitud) Contrato_mohatra Aeropuerto_de_Newark-Nueva_Jersey Aedin_Mincks Club_deportivo_tropezón West_Hempstead Verh._Ges._Naturf._Freunde_Berlin Chūo_(Tokio) Cirugía_oncológica Academia_Alemana_de_Lengua_y_Poesía Academia_lovaina Chruściechów WP:WR_C Clematis_hilarii_var._montevidensis Visarión_Belinski Windows_Live_Silverlight_Streaming Colmar_(Francia) Abceso_del_psoas Viaje_del_Japón Concierto_de_Nacar_para_nueve_tanguistas_y_orquesta_filarmonica Vcr A_Storm_of_Swords Acuario_Municipal_de_Santos Abduccion_de_Pascagoula Vung_Tau Aira_flexuosa_var._uliginosa Acción_de_San_Pedro_de_Abanto Clematis_orientalis_subsp._oweniae Abies_chensiensis_var._ernestii Volkswagen_411 Walter_Alva_Alva William_Frank_Buckley,_Sr. Volcan_(álbum_de_José_José) Circunvalacion_de_Montpelier_y_Nimes Ciudad_de_las_Artes_y_de_las_Ciencias Consejería_de_Educación_y_Cultura Cono_Larvik Coalición_SI_por_Salamanca Chiune_Sugihara Château_de_la_Malmaison William_Wrigley_Jr. Villers-Saint-Barthélemy Abel_(cráter_Lunar) Accion_exterior_del_Estado Comunicacion_directa

html map