Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Congregación_del_Divino_Salvador Confedération_Libre_des_Travailleurs_de_Mauritanie Víctor_Gómez_Bergés Chontal Coccyzinae Alcetas_I_de_Macedonia Circuito_Provincial_de_Regatas_de_Barcas_de_Jabega Chiascio Aimerico_Barlais Chélan You_Can't_Do_That_on_Stage_Anymore_Vol._1 WP:CAD City_Hall Albacete Villavieja_de_Yeltes Victor_H_Krulak Condado_de_panola Chiismo Chrysolina_dalia XI_Región_Aysén_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Continuación_de_Teófanes Valle_de_Madriu_Perafita-Claror Acido_abiético ZDT Cobre_(Nuevo_México) Cladothela Columna_lumbar Vaupés_(desambiguación) Zona_franca Actina_alfa_del_músculo_cardiaco_1 Cinema_Craft_Encoder Young_America Abu_Nasr_al-Farabi Concierto_para_piano_n._4_(Saint-Saens) Valle_de_Albaida William_Morgan_Butler African_Stars_F.C. Cittaslow Concurso_de_Maquetas_de_Puentes_de_la_Escuela_Técnica_Superior_de_Ingeniería_de_Bilbao Vinicius_Elías_Teixeira Aciduria_glutárica_tipo_2 Wilkes Yomi Waterloo_&_City_Line Colombeia_(Canal_de_televisión) Acanthopagrus_bifasciatus Yacimientos_de_La_Espina_del_Gallego_Cilda,_El_Canton_y_Campo_de_Las_Cercas Club_Deportes_Concepción_S.A.D.P Villanueva_(Santo_Adriano) Vahitahi Vicenc_Acuna Villa_Rosa,_Pilar_Buenos_Aires Vallenata Aeropuerto_de_oxnard Accidente_base_de_diseño

html map