Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ostpreußen Operacion_de_las_Naciones_Unidas_en_Somalia_I Playa_de_Palmones Parque_Nacional_Ku_ring_gai_Chase Nicéphore_Niepce Opal_Fruits Olerdola Nicolas_Ibarburu Pantalonetas Oulema_magistrettiorum Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Tlaxcala,_Mexico) Peter_Carey Pedro_Gonzalez_Gonzalez_(alcalde) Pilocereus_williamsii Pedro_Samuel_Spiro PR:LLP_G Pasanant Notre-Dame-du-Pré Palacio_de_Nájera Paronychia_ficoidea Ong-Bak_2 Pinalita OTI Platocthispa_apicicornis Nivacle Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Cuatro_estilos_200m_masculino Pachama Ninja_Scroll_The_Series Osvaldo_Fernando_Capaz_Montes Pelitre_de_Dalmacia Patrulla_aérea_de_combate Pitón_fonolítico Narcissus_jonquilla_var._henriquesii Pariacaca PR:PR Número_de_Identificación_Fiscal_a_efectos_del_IVA_(NIF-IVA) Poema_epico_burlesco Phenacogaster_carteri Oveja_(desambiguación) Pablo_Lorentz Nucleo_galactico_activo Pedro_Contreras_Gonzalez Numerov_(crater_lunar) Politicas Papa_Celestino_II Porec Oscar_Andres_Rodriguez_Maradiaga Nitrogenoideos Nordbrikt Poemas_para_combatir_la_calvicie Peter_Segal Pareques_acuminatus Petra_Hoffmann NTX PWG_World_Tag_Team_Championship

html map