Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antony_(teatro) Auguste_François_César_Prouvençal_de_Saint-Hilaire HHSB H2O Asociación_para_la_organización_de_ferias_y_certamenes_discograficos Huellas_(álbum_de_Yuri) Hierodula_aruana Antoni_Esplugas_i_Puig Angora Miss_Universo_1999 Heavy_Gear_(videojuego) Herenguerville Morris Miss_Planeta Guerra_arabe_israeli_de_1948 HiRISE Hermann_Scheer Hitmonchan Halichoeres_cyanocephalus Arderas_conmigo Montana_rusa Autómata_de_Mealy Asterix_el_Galo_Obelix_y_compañía Henry_Aldrich Hande_Yener Hipólito_y_Alicia_(Rameau) Armada_Polaca Montagny_pres_Louhans Gustavo_II_Adolfo Arquitectura_técnica Monasterio_irlandés Area_metropolitana_de_Salt_Lake_City Ibort Mozi Asclepieo HCF_mansilla Hospital_Italiano Monasterio_de_Munkaþverá Arctostaphylos_procumbens Augerans Au_pair Atlas_Linguistico_de_la_Peninsula_Ibérica Monumento_a_Colon_en_el_Golfo_Triste Aspiduchus_deplanatus Ardelles Motley_(Virginia) Monsters_Animals Autorización_federativa_para_el_manejo_de_embarcaciones_de_recreo Hiperciclon Gruta_de_Trois_Frères ISAM Heavy_Metal_2000 Averon_Bergelle Güemes_(Espana) Hugo_Chávez_Frías

html map