Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Loraux Gouy_Saint_Andre McCool_Junction_(Nebraska) Presidentes_de_la_República_Checa Gobiernos_de_la_Unión_Liberal Los_dos_Bartlets Marseille_(desambiguacion) Loes Miguel_Badía Greaser Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Canada Gran_Premio_de_Argentina_de_1953 Log_producto Mastretta-Technoidea Megaclinium_strobiliferum Lychnis_suecica Micralestes_acutidens Gobierno_de_Marcelo_T._de_Alvear Provincia_de_samut_songkhram Reaccion_termidoriana Puente_de_Ochocientas_Varas Putyvl Grand_Prix_of_Long_Beach Microrregiao_de_Ceres Manuel_Ancízar Lupinus_angustifolius Magdalena_Ortega_y_Mesa Region_Litoral_del_Ecuador Michiana_Shores_(Indiana) Los_Amigos_Invisibles Principio_de_inclusion_exclusion Gratton_(Virginia) Lourdes_(Pirineos) Magpie_Australiano Prothemus_bezdeki Lovisa_Årberg Primera_división_espanola_1999_00 Línea_E3_de_Exprés.cat_(ATM_Área_de_Barcelona) M_c.d Presidente_del_Gobierno_(Espana) Malena_Ernman Llave_(puntuacion) Producto_Interior_Bruto Presión_de_perfusión_cerebral Mercado_negro_(película_de_1953) Mancomunidad_de_inglaterra Rafael_Beltrán_y_Ausó McClintock Mandarina_(animal) Gran_Logia_de_Francia Puleanillas María_Amalia_de_las_Dos_Sicilias RJ11 RMS_Tayleur Mario_José_Garcia_Rodríguez

html map