Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_internacional_de_polokwane Víctor_Félix_Visconti Cinquedea Chiquetete Zonificación_Navarra_2000 Churrín_de_la_Mocha Ciudad_Portual Venas_braquiocefalicas Von_Suttner Alburgh_(condado_de_Grand_Isle,_Vermont) Club_de_Viña_del_Mar Airbus_S.A.S. Vierville_(Eure_y_Loir) Comando_Rodrigo_Franco Agujas_de_Cleopatra Zbydniów Accidente_de_avión_español_en_Turquía_de_2003 China_del_Sur_(cratón) Víctor_Muzadi Alejandro_Cardenas_(futbolista) Wagner_(Bahia) Agamenón Vencejo_ahumado_chico Aeropuerto_internacional_de_kona Cobitis_striata Yabebyry Zahara_(cantante) Vocales_bajas Albion_(Míchigan) Colmenares Clerigos Volkan_Demirel Vayu_purana Aeropuerto_Internacional_Benazir_Bhutto Colegio_Menor_de_San_Ciriaco_y_Santa_Paula Abd-el-latif West_Bend_(Wisconsin) Al_Ahed_Beirut Acherontia_atropos A_la_fuerza Wesendonck_Lieder World_Masterpiece_Theater Conspiración_Crabchurch Yolcos Vireón_cejirrufo Agathiphagoidea Chief_Jay_Strongbow Ahora_Y_Siempre Westeros Colonia_Santa_Anita We_Can_Make_It! Abu_muslim_al_austraili Abd_as_Salam_Yasín Wrestlemania_7 Conquista_de_Chile

html map