Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brunton_Stalker Beneath_the_Boardwalk Calle_145_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Bahi_Ladgham Barleria_nuda Bevilacqua_(localidad) Capitanich Casa_del_ayuntamiento Castroponce_de_Valderaduey Ben_harper Bbc_sport Batalla_del_río_Bach_Dang Biblioteca_Estatal_de_Baviera Carpetbagger Casas_de_cabanes_y_las_fuentes Benjamin_A._Smith Calle_de_Pedro_Bosch Año_1849 Boucher_Rene Año_1469 Centruroides_limpidus Basilio_III_Ivanovich Castellano_puertorriqueno Año_1324 Campeonato_Nacional_de_Interligas Bastones_rúnicos Capitulos_de_D_Gray-man Año_368 Celtis_audibertiana Banco_Popular Batalla_naval_del_golfo_de_Nápoles Bologoye Birch_Run_(Míchigan) Carlos_Guillermo_de_Baden_Durlach Brandon_Joel_Tyler Brigada_de_Comandos_del_Ejercito_Nacional_Afgano Bahía_de_San_Francisco Bartolomé_salvá-vidal Bergantin_Aránzazu Celia_novelista Bomba_nuclear_B39/W39 Bruyères_le-Chatel Banh_tét Canal_Hernán_Gallego Beohari Centaura_amarilla Cementerio_Père-Lachaise Castelucho Centro_Atomico_Constituyentes Birsa_(desambiguacion) Castillo_de_Gaztelu_Zahar Catedral_de_Santa_Cecilia_de_Albi Buho_de_anteojos Canna_saturate-rubra Catharus_fuscescens

html map