Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

F._J._Duarte Estación_de_Chirivella-Alquerías Federación_turca_de_fútbol_de_Chipre El_libro_negro_(novela) Fifty_Fifty Etimología_evolutiva Eça_de_Queiros Enola_Gay_(canción) Flora_Iranica_:_Flora_des_Iranischen_Hochlandes_und_der_Umrahmenden_Gebirge_:_Persien,_Afghanistan,_Teile_von_West-Pakistan,_Nord-Iraq Francisca_María_de_Borbón Fat_Wreck Emperador_Romano_de_Occidente Flettner_FL_282 Estacion_de_Porte_de_Montreuil El_Guamo El_Vergel_(estación) Fernando_Albuerne El_sur_tambien_existe_(álbum) El_Halcon_Maltes Francois_Marque Elosua_León El_Salero_(San_Pedro_del_Pinatar) Fadrique_Álvarez_de_Toledo_y_Aragón Estherwood_(Luisiana) Euxolus_emarginatus Espina_iliaca_anterosuperior Estación_de_Opañel Embraer_E-99 Estación_Arroyo_Dulce Estación_de_Pyramides Estación_de_El_Genovés Elecciones_a_Cortes_de_Aragón_de_2007 Educación_estética Enfermedad_de_Munchmeyer Enrique_Dóger_Guerrero Fippataleyrodes_multipori Filosofia_greco_romana Francisco_Briceño El_vuelo_del_aguila Favorita_de_Lontue Football_Club_Baník_Ostrava Florencio_II_de_Holanda Francois_Maurice_Adrien_Marie_Mitterrand Fernando_'Tacholas'_Iglesias Erromintxela El_Debate_(desambiguación) Floracion Elecciones_al_Parlamento_de_Canarias_de_2007 Elite_(desambiguación) Francisco_Bernaldo_de_Quirós_y_Mariño_de_Lobeira Eleccion_presidencial_de_Lituania_de_2009 Escándalo_Blomberg-Fritsch Ejército_cumano First_in_never_out Francisco_Rodríguez_(beisbolista)

html map