Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apocalipsis_(Durero) Apocaliptica_judia Historia_de_la_Armada_Española Anos_180_a._C. Antonio_DeMarco Hanna_Damasio Guillermo_Yávar H._Marciano_Jose_(Filomeno_López_y_López) Armin_Zoggeler Aneurisma Herman_Anschutz_Kaempfe Hypselosaurus Angantyr_Höfundsson Hughes_Hall Aulonia_aurantiaca Avenida_triunvirato Mitologia_Yoruba Miracle_Drug Angono Ateismo_judío Antonio_García_Puente Análisis_de_variable_compleja Aranero_de_pico_palido I.A._50_GII Guillermo_II_el_Bueno Anton_Starkopf Antonin_Mercié Antium As_time_goes_by Gripe_espanola Ano_1455 Hierococcyx_sparverioides Apogon_zebrinus Atache Aspidimorpha_intermedia Guyana_Britanica Ministry_of_sound August_Petermann Heber-Overgaard Angra_do_Heroísmo_(desambiguación) Hernando_de_Zafra_Centeno Huntertown_(Indiana) Aviador_Dro Arroyo_del_Soto_(Mostoles) Arteria_musculodiafragmatica Aquilegia_pyrenaica Andrés_Tuduri Antonio_Barroso_y_Sánchez_Guerra Analisis_de_marcos Monasterio_de_Rodilla_(Burgos) Hippocampus_grandiceps Monte_Gurugu_(Sevilla) Andrew_Daddo Avuguero Homeless_World_Cup

html map