Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mark_Weiser Pueblo_tolteca Redemptoris_missio Magnicourt_en-Comte MTV_Movie_Awards_México_2005 Meded._Lands_Plantentuin Matthew_Shipp Premio_Kalevi_Jantti Python Loriol-du-Comtat Masters_de_Miami_2007_-_Individual_masculino Ljusterö Reena_y_Gaudi Proglucagon Queilén Luis_I_de_Borbón,_primer_principe_de_Conde Luis_Manuel_Ávila Quintero_Leon_y_Quiroga Magnetic Línea_N2 M/s2 Gran_Premio_de_San_Marino_de_1989 Medidas_de_seguridad_antifalsificación_del_euro Premio_tomás_morales Rançonnieres Merry_Christmas...Have_a_Nice_Life Raul_Luzzi Registro_de_buques_en_Espana Marcia_Coutino Premio_Pulitzer Programa_de_Residencias_Artísticas_para_Creadores_de_Iberoamérica_y_de_Haití_en_México Publio_Rutilio_Lupo Mazama_gouazoubira_permira Lophochernes_elegantissimus Marina_Real_de_los_Países_Bajos Lolita23q Miguel_Barr_B Raion_de_Berezivka Provincias_de_Omán Puerto_Paraná_(Buenos_Aires) Mara_Carfagna Malaria_Atlas_Project Radulfo_de_campo_lungo Primera_Division_de_España_1998/99 Mar_Balear Los_Yonics Raccuja Melodías_de_América Referéndum_aprobatorio_de_Ecuador_de_2007 Matías_Cousino_Jorquera Los_Angeles_(California) Mesembryanthemum_digitiforme Melo_cassaba_nid_zhukowskii Mijail_Lazarev Malamarismo_(álbum)

html map