Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

T_S_J._A. Selección_Brasilera_de_Fútbol TNAF Szilvia_Péter_Szabo Santísimo_Cristo_de_la_Misericordia_(Garachico) Tajtamukai Tinamú_del_Chocó Telstar Seleccion_de_futbol_de_Antigua_y_Barbuda Sif_(comic) Saga_Þorsteins_Sidu_Hallssonar The_Ultimate_Fighter:_Team_Carwin_vs._Team_Nelson_Finale Scanner_Cop Taxus_virgata Santo_Domingo_de_Nueva_Écija The_X_Factor_(Australia) Sapajus_robustus Sison_flexuosum Secure_RTCP Seleccion_nacional_de_rugby_de_Francia Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Thomas_E._Gaddis Sindrome_deleción_22q13 Tice_(Florida) Saint_Couat-d'Aude Sinfonia_n_1_en_sol_menor_(Chaikovski) Thubten_Chodron Savoia-Marchetti_SM.79_Sparviero Tambien_caeras Sistema_autónomo_simpatico Teatro_romano_de_Bosra Señor_de_Wurtemberg Teatro_Municipal_Dieguez Sicyopterus_lacrymosus Transporte_público_en_Medellín Titanoba_cerrejonensis Saint_Hilaire_Foissac Tiempo_Medio_de_Greenwich Synodontis_pardalis Sergio_Poli Segunda_invasion_inglesa_al_Río_de_la_Plata Séverskaya Santa_Maria_Goretti Sociología_urbana Shahkot_(Punyab) Seseli_podagraria Sergio_Alcover Stadion_Asim_Ferhatovic_Hase Tercer_milenio_antes_de_nuestra_era Stingray The_Eternal_Idol Tabú_(telenovela) Sinim Scott_(Pokemon) Stanford_(Montana)

html map