Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fina_de_Calderón Eucariótico Francois Estación_d'Altafulla_Tamarit El_oso_y_el_madrono Estándar_(música) Estrella_(figura_geometrica) Emico Estudio_Op._25,_n._7_(Chopin) Estadio_Marquesa_de_la_Ensenada Escudo_de_Tucuman Festuca_rubens Evolucion_de_los_Mamiferos Foción_Febres_Cordero En_Antena_Splash Eme_15 El_conventillo_de_la_Paloma_(película_de_1936) Fourth_Dimension_(album) Ex_falso_quodlibet Ex_(editor_de_texto) Eduard_von_glinka_janczewski Eje_hipotalámico_hipofisario-adrenal Estrella_de_helio Flavio_Aetio F_I_E Encinillas Eugène_Isabey Fernsehturm_Berlin FC_Tampa_Bay Ezequiel_Molina_Rosario El_Floridita Estados_financieros_pro_forma Enfermeras_martires_de_Somiedo El_Ciego_de_Daroca El_Alcalde_de_Zalamea Escuela_Pública_35 Evangelio_según_san_Juan Euphorbia_wilsonii Eurytrachelus_taurus_capito Embajador_de_israel_ante_las_naciones_unidas Eleccion_legislativa_de_Francia_(1857) Edward_Smigly_Rydz El_Carmen_(La_Unión) Fernando_Espino Formoso Envergadura Efraín_Santander Egeland_(Dakota_del_Norte) Emperatriz_viuda_Cixi F.Pedrotti F._C._Blauw-Wit_Amsterdam En_la_habitacion_de_la_muerte Fagot En_vivo_(álbum_de_Serú_Girán) El_profesor_Layton_y_la_Caja_de_Pandora

html map