Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_Peñalver Gustavo_Adrián_Lopez Haruki_Murakami Guerra_Civil_Espanola_en_Palencia Hardinghen Asso_di_Picche_Comics Monographie_des_Buxacées_et_des_Stylocérées Hombrados_(Guadalajara) Muantum Modelo_de_la_diversidad Monforte_de_la_sierra Morgoth_(banda) Ichthyoelephas Gustavo_de_Greiff Hospital_Provincial_de_Valencia I'll_Supply_the_Love Montenegro_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Hook_el_capitán_Garfio Athenaeum_Illustre_de_Ámsterdam Hamelwellsara Guerra_anglo_española_de_1655-1660 Austin_Public_Library Hercules_(pelicula_de_1997) Gulevache Aulacophora_melanocephala Moncé_en-Belin Guerra_de_los_Mercenarios Asociación_Nacional_de_Establecimientos_Financieros_de_CréditoF Montclar-de-Comminges Asistencia_asesoria_y_administración Arte_culinario Anemia_Microangiopatica Atrofia_optica Autopista_de_la_araucania Anniellidae Moco_de_pavo Anomalía_de_Compton-Belkovich I_Heard_They_Suck_Live!! Heart-Shaped_Glasses_(When_the_Heart_Guides_the_Hand) Annalen_des_K._K._Naturhistorischen_Hofmuseums Historia_de_Alemania_Occidental Guidraco Andorra_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Innsbruck_1976 Arrayan_de_Bravante Hamburgo_(estacion_de_Metrobús) Astyanax_pedri Muerte_de_Osama_bin_Laden Guerra_de_Independencia_de_Argelia Grosularia Astérix_el_galo_como_obélix_se_cayo_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeno He_51 Guerra_de_regalos Anoura_caudifer Human_Behaviour_(single) Habana_del_Este

html map