Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Adams_(condado_de_Champaign,_Ohio) Gnassingbé_Eyadema Universidad_Estatal_de_Kansas Retrato_de_Jose_Maria_Magallón_y_Armendáriz_marques_de_San_Adrián Geotrichum G_I_JOE_SIGMA_6 SEA Municipio_de_Delmore_(condado_de_McPherson,_Kansas) Municipio_Pedro_Maria_Ureña_(Tachira) Garganta_de_los_Infiernos Ricardo_Serrano_González Republica_Arabe_de_Siria Rębkow Genes_ParaHox G.Nicholson Tropiometra Rin Tundra_(desambiguación) Universidad_de_París-Sur Río_Dayman Glandula_lacrimalis Municipio_de_Jonathan_Creek Infracción Fútbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amsterdam_1928 Generation_X Revolución_davidiana Rio_Roosevelt GAU_17/A Uropoda_schusteri India_(actriz_porno) Gaita_riojana Rodrigo_Gracie Frans_Hogenberg Municipio_de_Straight_River Triton_alpino Reino_de_Gibraltar Universidad_de_Roskilde Tribunal_Constitucional Municipio_de_Farmington_(condado_de_Tioga,_Pensilvania) Robert_F._McGowan Informacion_personalmente_identificable Rubén_Gracia_"Cani" Rogny_les_Sept-Écluses Imperio_de_Wassoulou Fó Iglesia_celta SC_Chemie_Halle Geranium_endressii Ruyón Union_Nacional_de_los_Trabajadores Gastronomía_de_suabia Geomalacus_malagensis Roddy_Woomble Ubertino_Pallavicini Rex_Lee_Jim

html map