Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jimena_Muñoz Jorge_Canahuati_Larach Levski_Sofia_(sociedad_deportiva) Kazajistan_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 John_Lyly Landelles Josep_Canas Jose_Napoles John_Bernard_Rogers_Bakker Leobino_de_Chartres José_Tomás_de_Cuellar Linyphia_antarctica Johan_Kepler La_leyenda_del_tamarindo Lavinia_2016_o_la_guerre_dels_poetes Isafjorður Jean-Michel_Ferriç Jose_Ignacio_Solorzano Isla_Grande_de_Choele_Choel La_Chapelle-Souef Jan_Polanc Isabel_de_Austria_Este La_melodia_de_la_calle:_updated KV_Anh._25 Lista_de_Patriarcas_de_la_Iglesia_Católica_Caldea_de_Babilonia Juan_María_Maury_Benítez Ischnomera_okushimai La_mama_del_ano Juan_Quiroga Ley_de_Participación_Ciudadana Ivica_Vastic La_Región_(España) Javier_Alvarado_(poeta) Literatura_de_la_Colonia_del_Peru Joana_Zimmer Juan_Núnez_de_Prado Lamares Kitarō_Kōsaka Larry_Friend Intocable_(película_de_2011) Juan_MacKenna Jean-Louis_Barrault Literatura_anglonormanda La_butte_rouge Libra_Esterlina Laudanosina Laguna_Negra_(Espana) Ives_Roqueta JYJ Le_Plessis_Feu_Aussoux Laguna_(geografia) John_Miles_(músico) Les_Loges_Margueron Juegos_Panamericanos_de_1999 Las_aventuras_de_Sharkboy_y_Lavagirl_en_3_D

html map