Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escuela_Normal_de_Preceptores_"Jose_Abelardo_Nuñez_Murua" Ermita_de_Santa_Ana_(Zucaina) Elección_del_líder_del_Partido_Liberal_Democrático_de_Japón_de_2007 Erin_McNaught En_construcción_(película) Eurovision_Young_Dancers Estadio_Tofiq_Bəhramov Evry-Grégy-sur-Yerre El_Gran_Truco Farafra Eleccion_municipal_de_Chile_(2000) Encarnación-Regina Eucalyptus_translucens Enlace_4c_2e Euadenia_kirkii Fallas_sismogénicas_de_la_Region_de_Murcia Formación_Arena_Verde Ferrocarril_Madeira_Mamore Englerodaphne Francisco_Virgilio_Gutierrez Francisco_Solano_López_(historieta) Flindersia Estilística Escudo_de_armas_del_príncipe_de_Asturias Educacion_uruguaya Estacion_de_Valladolid Foros_de_Vale_de_Figueira Fondales_(Granada) Fotografia_de_seduccion Elecciones_estatales_de_Aguascalientes_de_2010 El_viaje_hacia_el_mar Eriachne_rigida Estación_de_Tarrasa_(desambiguación) Era_Tenpyoukanpou FC_Artmedia Federico_de_Luna Francisco_De_Caro Embalse_del_Arlanzon Esotérica Efecto_tetris Francisco_Butiña Estrellas_Del_Porno Enrique_Garcia_Asencio Estatuas_del_Parque_Arqueologico_de_San_Agustin Figlio_Della_Luna_(album_edición_para_Italia) Fl._Pakistan Enrico_Mattei Feigeres FZAA Estaneno Federacion_Nacional_Sindical_Unitaria_Agropecuaria F.I.A. Esporte_Clube_Juventude Epífisis El_Manana_nunca_muere

html map