Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

David_Lloyd_George Coregonus_widegreni Almoster_(Alvaiázere) Cápsula_bacteriana Dialeurodes_maxima Diplectrum Ammannia_pubiflora Alexandre_Etienne_Choron D'oh_in'_In_the_Wind César_Fernández_Moreno Diego_López_IV_de_Haro DasaRatha Aleksander_Tammert East_Merrimack_(Nuevo_Hampshire) Desidae Corícides All_That_I_Am Craneos_de_cristal Cumbre_América_del_Sur-Países_Arabes Diaspora_turca Ametralladora_Hotchkiss_13,2_mm Cryptarius_daugueti Allysin_Chaynes Cristina_Alcázar Donald_J_Trump David_R._Kinsley Ecollemont Docente Cumbre_de_Lideres_de_América_del_Norte Duvic Dibujante_de_cómic Día_Mundial_de_Dibujar_a_Mahoma Ammotheidae Distrito_Administrativo_del_Suroeste Cuatro_hermanas_castellanas División_Acorazada_"Brunete"_n.º_1 Dambach_la-Ville Dasytropis_fragilis Dombeya_excelsa EHUX Echinocactus_horripilus David_Nalbandian DAR Ecologia_Matematica Damon_Hill Alois_Riegl Cornelio_Agripa_Nettesheim Defenestración Cueva_de_Naulette Desportivo_de_Cova_Figueira Cordia_rothii David_Morrissey Ed._La_Cupula Criptologia Dominio_generico

html map