Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Maria_Entrecanales Kervarker La_Paz_(México) Jorge_Rodriguez_Zapata_Perez Inundaciones_de_Tennessee_de_2010 José_Sasia Juan_Manuel_Jose_Domingo_Ortiz_de_Rozas_y_López_de_Osornio Instancia_(programación) Johnny_Gonzalez Laura_Natalia_Esquivel José_Lage_Lage La_chopera Interacción_de_galaxias Joe_Smyth Javier_Barron Inversion Kajewskiella Jose_Maria_da_Silva_Paranhos,_baron_de_Rio_Branco Jennet La_Tortuga_(Rosendo) José_d'Ascensão_Guimarães International_Table_Soccer_Federation Kiyu Kuriá Instituto_de_Investigación_Botánica_Agrícola_Granja_de_Ibusuki LKI-LCR Karl_Philipp_Fürst_zu_Schwarzenberg Kadokawa_Shoten Kojiro_Hyuga Kondratiev Life_in_technicolor_ii Lista_de_islas_de_los_Países_Bajos Jardín_Botanico_Universitario_de_Sierra_Nevada Koninklijk_Conservatorium_Brussel Jolon Jean_Pierre_Etienne_Vaucher Instituto_Profesional_de_Magallanes La_negresse Jean_Rollin Jordanella Kalaheo_(Hawai) Killer_(desambiguacion) Lista_de_nombres_de_Krisná Kate_Wilson_Smith Lecidea_helvola Jardín_Botanico_de_la_Municipalidad_de_Córdoba Kirschner José_Antonio_Moreno_Ruffinelli Julio_Solano Las_Rosas Isabel_Martínez_"La_Tarabilla" Li_Hung-chang Lazzaro_Tavarone L_A_M_E. K_Koch

html map