Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Interfaz_de_multiples_documentos Liga_de_Fútbol_Americano_de_Uruguay Juan_Giménez_de_Aguilar Juliana_Top Josep_Carner Kingianthus Lenguas_bantues La_Cluse José_Edmundo_Calvache_López Jaguares_de_chiapas Julio_Aparicio_Martinez Larus_melanocephalus Linea_de_alta_velocidad_Núremberg_Ingolstadt-Múnich Lake_Mattamuskeet La_Anunciación_(Fra_Angélico,_Madrid) Kashtiliash_IV Inés_Echeverría_Bello International_Rally_Championship La_montana_de_la_locura La_Interislena_S.A.C.I. José_Ramirez_Agudelo Jan_Tratnik Lissouba Irene_Paleólogina_de_Trebisonda Jose_Casimiro_Manuel_de_Villena_y_Bambalere Jose_Manuel_Lorca_Planes Isna_(Oleiros) LVK Instituto_Rubio Jackson_5 Intercontinental_C26 Introduccion_(musica) Isabela_Ramos_Cano Juan_Solano_Pedrero Jürgen_Kurths José_Ramon_González Inés_Pires José_Caudi Isidro_Rovira_Tuset José_Suárez_Olvera Juncoides Kasumi_Tōdō Jean-Marie_Leblanc Juan_Torres_Piñón Jose_Joaquín_de_Larriva Leimanthium_pallidum Instituto_Nacional_de_Estadística,_Geografía_e_Informatica_(Mexico) Joseph_Daul Leonor_Téllez_(o_Teles)_de_Meneses La_prima_Fernanda Interestatal_72_(Illinois) John_Handel Les_Salelles_(Lozere) Litani Jose_Ignacio_García_Sierpe

html map