Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carasol Catalactica Año_398 Categoría_sintactica Canal_13_(Colombia) Casa_de_convalecencia Bulbocapnos_intermedius Boletín_Oficial_de_las_Islas_Baleares Brauerei_C_&_A_Veltins Carta_Europea_de_las_Lenguas_Regionales_o_Minoritarias Causiinae Año_1287 Batalla_del_Golfo_de_Morbihan Campos_de_prisioneros Capizzi Bingen_Fernandez_Bustinza Carex_leucorhizia Castillo_de_sarmiento Centro_Universitario_Regional_Junín Cabo_de_Santa_María Bandoxa Chahuistle Caverna_Puente_del_diablo Cerro_Bayo Bara_(indigenas) Briarwood_Van_Wyck_Boulevard_(línea_Queens_Boulevard) Carlos_de_Habsburgo_(1590-1624) Catapulta Bibasis Bill_"The_Buddha"_Dickens BIM BD_ROM Batalla_de_Sekigahara Back_Orifice Cedar_Grove_(Florida) Castigos_y_documentos_del_rey_don_Sancho Castillo_de_Ucles Bonito_(Italia) Beauziac Beta1_Tucanae Batalla_del_Granico Banyuls_sur-mer Beulah_Beach_(Ohio) Bola_pateada Carlos_III_de_Bohemia Año_13_adC Cangrejo_gigante_japones CAM_(informatica) Catalanas Campeche_(desambiguación) Bajazet_I Cerro_Dona_Inés Camagüey_(desambiguación) Cephalotrigona Centaurea_strepens

html map