Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jargon_file Juan_de_Coimbra Leyes_raciales_fascistas Lamprolabus_bispinosus Jim_Nolan Jean_Joly Liga_Colombiana_de_Béisbol_Profesional_2006/07 Lanciego_Lantziego Jesús_Evaristo_Casariego Lenguajes_de_especificacion Lista_de_eventos_pague-por-ver_de_ECW Jose_Luis_Diez_y_Pérez_Muñoz Jean_Marc_Nattier_el_Joven Lili Kroni Jankaea Lapina Jardin_del_Turia Jorge_de_Menezes Isla_Bear Lignan_de-Bordeaux La_adoración_de_los_Reyes_Magos_(Velázquez) Leandro_Barbieri Kshanti Johan_Gottschalk_Wallerius Juan_Ramírez_Reyes Lestat Juventud_(telenovela) Listas_reales_de_egipto Julio_César_Gaona Leptotyphlops_carlae Jardines_de_morelos Linea_38 Langhorne_Manor_(Pensilvania) Like_I_Love_You Javier_Díez_Canseco_Cisneros Lista_de_accidentes_aéreos Leon_de_Coy Linea_N8_(Córdoba) Jean_Claude_Darcheville La_cultura_oral Lilium_bloomerianum_var._ocellatum Justiniano_Andiarena Liaocerátopo Les_Glaneurs_et_la_Glaneuse Jack_Conway Isidro_Sánchez_García_Figueras La_Ciudad_Corazon Jorge_Jiménez_Cantu Josh_Bard La_línea_(serie_de_televisión) Jesús_Maria_Exposito_López Isabel_I_de_Rusia Karlsbad Leipoa_ocellata

html map