Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allium_subhirsutum_var._purpurascens Del_sentimiento_trágico_de_la_vida_en_los_hombres_y_en_los_pueblos Dryopoa Dicerandra Discípulos_de_Emaus Crystal_Ball_(cancion_de_Keane) Curso_de_aptitud_pedagógica Ectenessini Alfonso_Iglesias_Soto Alejandro_de_Humbolt Dalechampia_villosa Dehesilla_(Palencia) Copa_Mundial_de_futbol_de_1938 Despenalización_del_aborto Cuerpo_cuadrático_real David_deMaria Curt_backeberg Eastham_State_Prison_Farm Dargaud_Media Almona_de_Sanlucar Alpine_Renault Almost_Naked_Animals Cora_de_Santabariyya Almirante_Norte_(Puerto_Rico) Ana_María_Taigi Crisoína Dubach_(Luisiana) Distrito_de_konstanz Dyscophus_guineti Corazón_clandestino Derechos_de_autor_dentro_de_la_unión_soviética Alejandro_Enrique_Toro_Herrera Distrito_de_agallpampa Darkwell Dichorexia Daïra Dorcus_taurus_purpurascens Almas_Jovenes Dassault_Mirage_2000N/D Ducado_de_berwick Alo_(ciudad) Alejandro_Darío_Gómez DOCSIS_sobre_satélite Craneofaringioma Despertar_de_los_Hombres Domina Dmitri_Gerasimov Alfred_Louis_Olivier_Legrand_Des_Cloizeaux Distrito_electoral_de_Anna_5 Cros_(Puy-de-Dome) Amaranthus_edulis_var._spadiceus Ducado_de_Mirandola Cynosurus_ara Crèvecœur_le-Grand Edafologico

html map