Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carretera_de_Nebraska_52 Cabo_Blanco_(Túnez) Canton_de_Saint_Etienne_de-Baïgorry Cethosia_myrina Bahia_de_Talien Batallón_Bagramian Castillo_templario_de_Fregenal_de_la_Sierra Carnaval_de_Andalucía Casa_de_nabokov C_Sathish_Kumar Batalla_de_chino Catalina_de_Ricci Casa_torre_de_artzamendi BWV_1054 Calderon_(signo_tipografico) Campanula_rotundifolia_var._grandiflora Canton_de_Bagneres_de-Bigorre Bernardo_Fontova Beltsy Betula_alba_var_verrucosa Boulevard_Orono BMT_Canarsie_Line Biologia_de_la_evolucion Bandera_del_Sudán Busbanzá_Siglo_XVII Caporal_(desambiguacion) Buxières-les-Mines Cesar_Eduardo_Mendez Centro_de_Linguistica_Aplicada Canyon_3 Barres Cardado_(desambiguación) Bensoniella_oregona Casas_capitulares Cape_George_(Washington) Bicupula_pentagonal_giroelongada Año_238_adC Caldcluvia Bandera_de_Condado_de_Parnu Casimiro_Vigodet_y_Guernica Baptistonia Bernard_de_Chartres Canton_Eloy_Alfaro Centenera Biblioteca_Nacional_de_Espana Bernard_Williams Cable_de_categoría_7A Chamaeleon CSRF Carlos_Suárez_Garcia-Osorio Bernieres_sur_Seine Centro_Municipal_de_Obesidad_y_Enfermedades_Metabólicas_Dr._A._Cormillot Cartelistica_política Calle_de_Barquillo B_1B_Lancer

html map