Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frontier_(Dakota_del_Norte) Roberto_Farfan Triangulo_Minerva_en_Sevilla S/2003_J_11 Universidad_Purdue Revista_Adarga Municipio_de_Union_(condado_de_Ross,_Ohio) Romero_Juca_Filho Gliese_411 Fraxinus_biloba GasTerra_Flames Unidad_de_Italia Gesnerioideae Un_Año_Sin_Lluvia Imagex Rudawa Imagen_de_la_Divina_Misericordia Influenzavirus_C Gaura_fruticosa François_Achille_Bazaine Roselia Reverendo_José_Antonio_Fortea Municipio_de_St._Charles_(Míchigan) Municipio_de_Kingston_(condado_de_DeKalb,_Illinois) Municipio_Antonio_Romulo_Costa_(Tachira,_Venezuela) Gencat Tránsito_(Córdoba) Muricilândia Uddjaure Una_de_dos_(película) Rusina Indradev Fórmula_matemática Roads_to_Vegas Impacto_Wesley Municipio_de_Northview_(condado_de_Christian,_Misuri) Tren_Urbano_de_Lima Gerald_Oiaka República_Democrática_de_Azerbaiyán Municipio_de_Spaulding_(Míchigan) Relación_patrón-cliente Geografía_de_Kirguizistán Ronda_de_la_bahía Gilbert_Duprez Ruan Rusofilia Gargolas_(V:LM) Girl_on_Fire_(álbum) Iglesia_de_San_Juan_Bautista_(Cabezas_del_Villar) Ricardo_Gwyn_(Martir) Reserva_India_de_los_Cattaraugus_(condado_de_Cattaraugus,_Nueva_York) Geografia_de_Guyana Roberto_Udarneta_Arbeláez Ruben_Jose_Suñe François_Georges_Cavillier

html map