Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Weiler_(Alemania) Ciudad_Jardin_(Alicante) Alcalde_de_Málaga Aeropuerto_de_Torrejon Accept_(banda) Vuelta_a_Venezuela_2012 Abanicazo Agelopsis_coeruleus Clava_(estrella) Acy_en-Multien Cienaga_(pico,_Argentina) Conciertos_para_piano_nos_1_4_(Mozart) Colección_privada Circus:_más_dificil_todavía Comision_Colombiana_del_Espacio Aaron_Pitchkolan Conomorphus_flavicornis Conservante_E_283 W.I.T.C.H. Alcacova_(Elvas) Condado_de_mclennan Volcán_Corazón Aeropuerto_Gran_Parapetí_Camiri Aguila_de_Verreaux Zulow Alcornoqui Continentes_ficticios Clematitis_vitalba Chiflado_(desambiguación) Concino_Concini Adam_Gottlob_Schirach Compañia_Nacional_de_Transmisión_Electrica Chico_Marx Villagarcia_del_Llano Abuelo_Gohan Villanueva_de_la_Reina_(Jaén) Xenotilapia_spiloptera Cofradia_de_Nuestra_Senora_de_las_Angustias_y_Soledad Chevrolet_Volt Verónica_Cepede_Royg Yeti A_Corazon_Abierto_(album) Constitucion_Politica_de_los_Estados_Unidos_Mexicanos Vocal_semiabierta Vincas_Kreve-Mickevicius Coludo_verdón Agilkia Vidrio_lechoso Cola_en_T Cistectomía Ciencias_Juridicas Clematis_corymbosa Comédie_Italienne Widor Zeljko_Joksimovic

html map